تاریخ انتشار: ۰۳:۰۴ - ۰۳ آذر ۱۳۹۸
در دانشگاه کمبریج
برای نخستین بار در دانشگاه کمبریج رایانه مجهز به هوش مصنوعی شرکت «آی بی ام» با خودش مناظره کرد.

هوش مصنوعی

رویداد۲۴    ربات Project Debater (متعلق به شرکت آی بی ام) که تاکنون با انسان‌ها مناظره کرده، برای نخستین بار در مقابل خود قرار گرفت در حقیقت شرکت آی بی ام این سیستم را به چالش کشید تا بحث‌هایی متضاد را در نمایشگر خود نشان دهد.

این سیستم رایانشی با صدایی مبهم و زنانه گفت: هوش مصنوعی نمی‌تواند تصمیمی بگیرد که از لحاظ اخلاقی صحیح باشد. زیرا اخلاق یک ویژگی مخصوص انسان‌ها است. هوش مصنوعی نمی‌تواند به آسانی درباره موضوعات اخلاقی تصمیم بگیرد و این امر به بروز فجایع منجر می‌شود. هوش مصنوعی ممکن است به خسارت زیادی منجر شود. چنین سیستمی فقط می‌تواند برای موضوعاتی که برنامه ریزی شده، تصمیم بگیرد و نمی‌توان آن را برای تمام سناریو‌ها برنامه ریزی کرد. فقط انسان‌ها می‌توانند درباره هر موضوعی تصمیم بگیرند.
 

بیشتر بخوانید:در مرحله بعد ماشین مذکور نظریه مخالف آن را بیان کرد. در این هنگام صدایی که با امواج آبی روی نمایشگر مشخص می‌شد، گفت: هوش مصنوعی مزیت‌های زیادی دارد، زیرا با انجام وظایف تکراری به انسان‌ها فرصت بیشتری می‌دهد.

برخلاف مناظرات دیگر که براساس مخزنی از مقالات روزنامه و مجلات انجام می‌شد، این بار محققان از نظرات ۱۱۰۰ دانشجوی کمبریج برای پاسخ استفاده کردند و آن‌ها را به عنوان پاسخ به رایانه منتقل کردند.

محققان می‌خواستند بدانند آیا با استفاده از فناوری می‌توان پاسخی قابل قبول ایجاد کرد که به گرفتن تصمیمی بهتر منجر شود یا خیر؟

با کمک چنین فناوری می‌توان به شرکت‌ها و دولت‌ها کمک کرد تا تحقیقاتی انجام دهند یا بازخوردی برای مشتریان خود فراهم کنند.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: