تاریخ انتشار: ۱۵:۴۵ - ۲۶ آذر ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
بارش اخیر در استان خوزستان به آبگرفتگی شهر اهواز و منطقه کوت عبدالله منجر شد. همچنین در برخی مناطق این استان فاضلاب بالا آمد و مردم در میان آب و فاضلاب‌های کثیف گیر کرده‌اند.
فاضلاب اهواز آبگرفتگی
رویداد۲۴ شادی مکی: از چند روز قبل استاندار خوزستان دستور ممنوع الخروجی تمام مدیران استان را صادر کرد تا مقابل بارشی که گفته می‌شد در راه است، آماده باشند. کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشتند این اقدام یک شوآف بیشتر نیست و بارش‌ها مشخص خواهد کرد که اصولا قرار نیست کاری انجام شود؛ چه آنکه سال پیش نیز چنین دستوری صادر شد و تجربه می‌گفت چه مدیران به مرخصی بروند، چه نروند و چه ممنوع الخروج باشند یا نباشند، تفاوتی در وضع موجود نخواهد داشت و سختی بی‌تدبیری‌ها را مردم باید تحمل کنند.
 
با تمام مقدمات در نظر گرفته شده و ممنوع الخروج کردن مدیران، بارش‌های خوزستان آغاز شد و این بار هم خیابان‌ها پر از آب شد، هم فاضلاب شهری بالا زد، برق منطقه نیز قطع شد تا به این ترتیب شاهکار مدیریتی در خوزستان به ثبت برسد!
 
شرایط در استان خوزستانی آنچنان بحرانی شد که ۴ تن از بیماران بیمارستان امام خمینی اهواز به دلیل قطع برق و از کار افتادن دستگاه اکسیژن جان خود را از دست دادند. اگرچه علت اصلی قطع برق هنوز اعلام نشده، اما از آنجایی که این قطعی همزمان با نوسان‌های برق شهری به دلیل بارندگی‌ها رخ داد، می‌توان این دو مساله را به یکدیگر مربوط دانست.
 
وضعیت بیمارستان رازی اهواز نیز در شرایط نامطلوبی قرار داشت. فیلم‌های منتشر شده نشان می‌داد آب وارد بیمارستان شده و معابر شهر‌های اهواز نیز از آب لبریز بود. اینکه چرا استان خوزستان که بودجه امسال آن از تمام استان‌های کشور بیشتر بوده، در چنین وضعیتی است، از عجایب مدیریت در ایران است و سوالی است که استاندار آن باید پاسخگو باشد.
 
این که بعد از اولین بارش پاییزی هر سال مردم به دلیل پایین آمدن کیفیت هوا راهی بیمارستان‌ها می‌شوند یا اینکه همچنان در شهر‌های مختلف خوزستان آبخیز بستن سیل‌بند امری سخت و دارای کم‌ترین اولویت است سوالی است که تا کنون بی‌پاسخ مانده است.
 
به گزارش رویداد۲۴ وقتی شرایط مرکز استان چنین است قطعا سایر مناطق خوزستان شرایط ناگوارتری را تحمل می‌کنند. یکی از شهر‌هایی که خبر آبگرفتگی و شرایط ناگوار شهروندان آن در رسانه‌ها منتشر شد شهر کوت عبدالله در مرکز شهرستان کارون است.
 
صالح بن‌عبود رئیس شورای شهر منطقه کوت عبدالله وضعیت این شهر را برای رویداد۲۴ اینگونه توصیف می‌کند: وضعیت کوت عبدالله بحرانی است آب‌های مناطق شهید محسن، شهید چمران، شریعتی گندمکار و خدامی در منطقه‌ای از شهر که کوت عبدالله قدیم نام دارد سرریز می‌شود جاده ساحلی رود کارون نیز سمت دیگر کوت عبدالله قرار گرفته و آب‌هایی که از مناطق یاد شده به سمت ساحل می‌روند بازهم در مسیرشان به کوت عبدالله سرریز می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه پیچ موجود در یکی از مناطق این شهر آب‌های وارد شده را سمت رودخانه هدایت می‌کند، می‌افزاید: متاسفانه وقتی بارش زیاد می‌شود مکش تنها سپتیک شهر (پمپی که آب فاضلاب و آب‌های سطحی را کشیده و به سمت رودخانه هدایت می‌کند) ضعیف عمل می‌کند این در حالی است که برای مکش این آب‌ها به ۳ پمپ قوی نیاز داریم.

بیشتر بخوانید:

بیش از ۱۰۰ خانه  غرق آب شدند

 
 
رئیس شورای شهر کوت عبدالله ادامه می‌دهد: آب‌های انباشته شده و به خانه‌های مردم رفته است؛ به صورتی که در خیابان اصلی شهر موسوم به خیابان مدرسه امام رضا بعد از بارش‌های اخیر بیش از ۱۰۰ خانه غرق آب شدند.
 
وی با تاکید براینکه مشکل اساسی کوت عبدالله فقدان سیستم فاضلاب است، عنوان می‌کند: جوی‌های سطحی شهر با توجه به حجم آبی که در هر بارش وارد شهر می‌شود ضعیف هستند. مکاتباتی که در دو سال اخیر به عنوان رئیس شورای شهر کوت عبدالله انجام داده‌ام نیز بی‌فایده بوده و نمایندگی که از طرف مسئولین برای بررسی شرایط می‌آیند نگاه می‌کنند و می‌روند، هیچ اقدامی هم انجام نمی‌دهند.
 
هر سال ما شاهد غرق شدن خانه‌های مردم هستیم
 
بن عبود با بیان اینکه اگر فکری اساسی برای فاضلاب این شهر نشود شرایط آبگرفتگی در شهر تغییری نمی‌کند، اظهار می‌کند: می‌گویند تا ۲۰ سال آینده وضعیت بارش در خوزستان به همین شکل است و هر سال ما شاهد غرق شدن خانه‌های مردم و بیماری فرزندانشان هستیم. بچه‌ها در آب هستند و ما هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم. دولت باید چاره‌ای برای مشکلات این مناطق بیندیشد تا کنون هیچ اقدامی برای بهبود شرایط ما انجام نشده است.
 
او با بیان اینکه کوت عبدالله منطقه‌ای محروم است و شهروندان ما شرایط بدی را تجربه می‌کنند، می‌گوید: مردم این شهر حتی از نعمت داشتن آب پاکیزه محرومند، زیرا شبکه آب شهر مربوط به ۴۰ سال پیش است و عملا آبی که لوله‌ها خارج می‌شود لجن است و ما هم از همان استفاده می‌کنیم سیستم فاضلاب هم که نداریم.
 
رئیس شورای شهر کوت عبدالله بیان می‌کند: برای این شهر با جمعیت بیش از ۱۲۰ هزار نفر کاری انجام نشده است و شرایط بهداشتی به صورتی است که در هر خانه حداقل یک بیمار، کلیوی، قلبی یا تنفسی وجود دارد و خانه بدون بیمار در سطح شهر نداریم از سوی دیگر هزینه‌های برق ما به اندازه شهر‌های برخوردار است.
 
وی درباره شرایط شب گذشته این شهر بعد از بارش باران می‌گوید: از دیشب که باران زیادی بارید شهر از آب پر شده است، خانه‌ها ادارات و مدارس و خیابان‌ها پر از آب شده و به همین دلیل مدارس تعطیل شده‌اند مقدار آب به قدری زیاد بود که تا شکم در آب بودیم.
 
بن عبود می‌گوید: بیمارستان شهر هم شرایط خوبی ندارد و خیابان منتهی به آن مسدود و پر آب شده است و ماشین نمی‌تواند به آن سمت برود. اگرچه تلفات جانی نداشتیم، اما رفتار مردم در حال دیوانه شدن هستند زیرا فرزندان و اموالشان در آب است.
 
او با یادآوری اینکه در سیل بهار خطر از بیخ گوشمان رد شد، اظهار می‌کند: فکر می‌کنم با ادامه این روند امسال در آب غرق می‌شویم. بهار که در خوزستان سیل آمد سیل‌بند را با کمک کارگران ساختیم و من هم در کنارشان بودم ۶۰ میلیارد ریال هزینه بستن سیل بند درنزدیکی کارون شد تا آب وارد کوت عبدالله نشود.
 
ابگرقفتگی اهواز کوت عبدالله
 
ابگرقفتگی اهواز کوت عبدالله
 
 

استانداری پول پیمانکار را نمی‌دهد

 
 
رئیس شورای شهر کوت عبدالله عنوان می‌کند: تا کنون نتوانسته‌ایم حتی یک ریال از ۶۰ میلیارد هزینه شده را به پیمانکار بپردازیم او هم می‌گوید دیگر با ما همکاری نمی‌کند التماس‌های ما هم فایده ندارد. پیمانکار می‌گوید حداقل نصف حق ما را بدهند. اما بودجه لازم برای پرداخت طلب پیمانکار را در اختیار شهرداری کوت عبدالله قرار نداده‌اند چند بار هم مکاتبه کردیم. ما ۲۴ ساعت سرپا بودیم خودم بر کار پیمانکار ناظر بودم و بسیار خوب هم کار کرد، اما با گذشت ۱۰ ماه هنوز حق الزحمه او پرداخت نشده است.
 
وی عنوان می‌کند: روز شنبه به همراه شهردار و پیمانکار به استانداری رفتیم و گفتیم پول پیمانکار را بدهند تا دوباره برایمان کار کند، اما از آن روز تا کنون اقدامی نکرده‌اند. شهرداری هم درآمدی ندارد، زیرا کوت عبدالله منطقه محروم است و مردم نمی‌توانند عوارض و مالیات بدهند و تنها ۲۰ درصد مردم عوارض به شهرداری پرداخت می‌کنند باقی درآمد شهرداری از محل ارزش افزوده و آلایندگی شرکت‌هایی است که در این منطقه فعالیت می‌کنند که تنها کفاف پرداخت حقوق کارگران را می‌دهد.
 
بن عبود خاطرنشان می‌کند: ماه گذشته دولت ۳۰ میلیارد ریال به ما پرداخت کرد و ما هم مبلغی روی آن گذاشتیم و حقوق کارگران را پرداخت کردیم. با این وضعیت شهرداری قادر به انجام امور عمرانی فرهنگی و... نیست.
 
تعداد بازدید : 48
 
 
تعداد بازدید : 55


به گزارش رویداد۲۴ سخنان بن‌عبود بیانگر آن است که مدیران این استان در عمل وقت زیادی برای حل مشکلات شهروندان این استان صرف نمی‌کنند. عدم پرداخت بودجه مناسب برای اقدامات عمرانی که در راستای حفظ جان و مال شهروندان است از سوی مقامات استانی به شهرداری‌های کوچک می‌تواند زنگ خطری باشد برای خطراتی که این شهر‌ها و حتی شهر‌های بزرگ‌تر استان را تهدید می‌کند.
 
عدم تدبیر برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در استان‌هایی که بالقوه در معرض مخاطرات طبیعی قرار دارند بیانگر بی‌تدبیری مقامات استانی و دولتی است. استان خوزستان که رودهای بزرگی را در خود جای داده است از جمله استان‌هایی است که به دلیل بی‌تدبیری‌ها و شعارهای مقامات استانی به جای عمل روزگار خوبی را نمی‌گذرانند.
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
0
0
بودجه خوزستان بیشتر است ولی هزینه تفریح مسئولانش می شود
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: