تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۳۱ نظر
رویداد۲۴ بررسی کرد؛
در حالی که محمد باقر قالیباف برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کرده و شورای نگهبان معتقد است او هیچگونه شائبه مالی ندارد، اما نامه‌نگاری‌ها و اسنادی که این روزها در شهردرای تهران در حال بررسی است، نشان می‌دهد یکی از مواردی که هنوز تعیین تکلیف نشده، چگونگی واگذاری زمین‌ها به خیریه زهرا مشیر استخاره همسر قالیباف است. در گزارش رویداد۲۴ اسناد مکاتبه معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با حراست را بخوانید که در آن شیوه عجیب واگذاری زمین‌ها و پرداخت 250 میلیارد تومان بدون سند آمده است.

خیریه همسر قالیباف

رویداد۲۴ در سال‌های گذشته بارها و بارها نام موسسه خیریه امام رضا شنیده شده است؛ خیریه‌ای که مناسبات اقتصادی آن، ممکن است برای رهبران اصولگرا در انتخابات مجلس یازدهم دردسر ساز شود؛ چه آنکه اخبار بسیاری درباره چگونگی واگذاری زمین‌ها به گوش می‌رسد.

در سال جاری چندین بار اعضای شورای شهر به به پیروز حناچی تذکره داده‌اند که درباره نحوه واگذاری و کمک‌های مالی به این خیریه شفاف‌سازی کند. آنگونه که اعضای شورای شهر گفته‌اند پرداخت‌ها و کمک‌های مالی میلیاردی به این خیریه اساسا شفافیت نداشته است.

قالیباف در توضیح واگذاری زمین‌ها به خیریه همسرش زهرا مشیر استخاره گفته بود: «از همان چند سال گذشته در بنیاد شهید دنبال کردند تا بیمارستانی که مایه افتخار در حوزه مغز و اعصاب باشد را بسازیم. این بیمارستان هماکنون در حال نهایی شدن است تا به عنوان بزرگ‌ترین مرکز مغز و اعصاب ایجاد شود، این بیمارستان یک هیات امنا دارد که خیریه امام رضا (ع) با ۹ عضو آن را پایه‌گذاری کرده و شخصیت‌های بزرگی نیز از چهره‌های ملی و علما عضو هیات امنا هستند، یک عضو هیأت امنای این خیریه نیز همسر بنده است، کل این بیمارستان هم وقف است، اما ببینید چه حرف‌هایی می‌زنند؟»

گلایه منتقدان، با توضیح قالیباف پایان نیافت؛ زمانی که حافظی در شورای شهر تهران حضور داشت، گفته بود ابعاد ماجرا و میزان زمینی که به خیریه داده شده، از آن چیزی که قالیباف می‌گوید بزرگتر است و «زمینی به مساحت ۴۹۶۰۸ متر در منطقه ۲۲ تهران به موسسه خیریه متوسلین به امام رضا داده شده است.»

رویداد۲۴ به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد میزان واگذاری این زمین، بیش از میزانی بوده که حافظی گمان می‌کرده است. گویا این زمین‌ها توسط سازمان مشارکت‌ها به موسسه خیریه همسر قالیباف واگذار می‌شود که البته رحمت الله حافظی در تذکرهای خود فقط به یکی از این زمین‌ها (بزرگترین زمین) اشاره کرده است در حالیکه اسناد جدید نشان می‌دهد سه قطه زمین واگذار شده است:

۱) قطعه ۱۲ از پلاک ثبتی ۵/۱۹ به متراژ ۳۰۰۰ متر مربع و اعیانی ۴۰۰۰ متر مربع در تاریخ ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۰

۲) قطعه ۱۷ از پلاک ثبتی ۵/۱۹ به متراژ ۴۹۰۶۸ مربع در همان تاریخ ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۰

۳) بخشی از قطعه ۱۳ پلاک ثبتی واقع در حریم دکل برق به متراژ ۲۰۸۴۵ متر مربع و ۹۴۴ متر مربع (جمعا ۲۱۷۸۹ متر مربع) در تاریخ ۱۴ ار دیبهشت سال ۹۰ (یعنی کمتر از ۱۰ روز از دو واگذاری قبلی)

سازمان مشارکت‌ها وظیفه فروش املاک شهرداری را ندارد و مشخص نیست این واگذاری بر اساس کدام بند از اختیارات این سازمان بوده است، اما این قطعات به متراژ جمعی ۷۳۸۷۵ به مبلغ ۱۲ میلیارد و ۳۷۵ میلیون به خیریه متوسلین به امام رضا واگذار شده است.
 
نحوه واگذاری به این صورت بوده که قسمت اول که حافظی از آن خبر داشته، به صورت ۵ درصد نقد و مابقی با اقساط ۳ ساله واگذار شود و مابقی به صورت ۱۵ درصد نقد و مابقی اقساط دو ساله بوده است. با این حال بعد از ۴ سال، در سال ۹۵ حدود ۳۶ درصد چک‌ها وصول نشده بوده است. نکته عجیب‌تر اینجاست که در این مدت شهرداری تهران حدود ۲۵۰ میلیارد تومان به این موسسه کمک مالی کرده است که گویا پرداخت در حالی صورت گرفته که مستنداتی دال بر علت یا وجود قرارداد با شهرداری تهران نیز وجود نداشته است؛ این یعنی معلوم نیست ۲۵۰ میلیارد تومان بابت چه موضوعی به خیریه همسر قالیباف داده شده است.
 
در نامه‌ای که معاونت مالی و اقتصاد شهری به حراست می‌زند، از مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان پرداختی به خیریه سخن گفته شده است. نکته بسیار عجیب اینجاست که تا کنون گفته می‌شد میزان این پرداختی ۶۰ میلیارد تومان بوده است، اما گویا شهرداری به اسنادی دست پیدا کرده که رقم پرداختی‌ها در آن بسیار بیشتر است.
 
معلوم نیست چه اسنادی به دست شهرداری رسیده یا این اسناد به رویت معاونان مالی زمان قالیباف و خود او رسیده یا خیر، اما آنگونه که اسناد نشان می‌دهد میزان پرداخت بیش از تصور اعضای شورای شهر تهران است.

در تاریخ ۱۸ آبان سال جاری معاونت مالی اقتصادی شهرداری تهران نامه‌ای به حراست شهرداری می‌زند که در آن جزییاتی عجیب از نحوه واگذاری ذکر شده و از حراست درخواست می‌شود وضعیت زمین‌هایی که به شکلی مبهم به خیریه همسر قالیباف داده شده، رسیدگی شود.
بیشتر بخوانید: ماجرای کمک‎های میلیاردی «قالیباف» به خیریه همسرش چیست؟
 
خیریه همسر قالیباف
 
خیریه همسر قالیباف

بیشتر بخوانید:
پیوندهای محکم سیاسی در راه‌اندازی موسسات خیریه/ محمود سیف و صادق خرازی در مجمع خیرین قالیبافی +نمودار
در نامه معاونت مالی اقتصادی شهری آمده است: املاک طی ۳ قرارداد به سازمان مشارکت‌ها واگذار می‌شود. در قرارداد اول ۷۳ هزار و ۸۵۷ متر مربع با قیمت ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان واگذار می‌شود.

در بخش دیگر نامه آمده است: قبل از انعقاد قرارداد با سازمان املاک شهرداری‌ها تمام قطعات به خیریه متوسلین امام رضا (خیریه همسر شهردار پیشین) واگذار شده است.

آنگونه که معاونت مالی و اقتصاد شهری در نامه توضیح داده، در سال ۱۳۹۰ تنها ۵ درصد از بهای ملک به عنوان پیش پرداخت توسط شهرداری دریافت می‌شود و قرار می‌شود بخش دیگر ۵ درصد نقد و مابقی در اقساط ساله پرداخت شود.

به گزارش رویداد۲۴ از محتوای نامه چنین بر می‌آید که چنین قراردادی کاملا یک‌سویه و به نفع طرف مقابل بوده و مهمتر آنکه فروش ملک اساسا ارتباطی به سازمان مشارکت‌ها نداشته و این اقدام می‌بایست از طریق سازمان املاک انجام می‌شده است.

با این حال این قرارداد منعقد می‌شود و بنا بر نامه‌ای که در اختیار حراست است، چک‌های آن نیز رد و بدل می‌شود. نکته بسیار عجیب آنکه در نامه‌ای که به حراست زده شده، آمده که تا سال ۱۳۹۵ یعنی ۵ سال پس از قرارداد، معادل ۳۶ درصد قیمت معامله پرداخت نشده است.

اگر گمان می‌کنید عجایب این قرارداد با عدم پرداخت بهای زمین به پایان می‌رسد، سخت در اشتباهید؛ در نامه رسمی معاونت مالی و اقتصاد شهری به حراست، ادعا شده که قیمت ملک از ابتدا نادرست بوده و کمتر از حد واقعی قیمت‌گذاری شده است. گویا کارشناسان هنگام قیمت‌گذاری، بخش اعیان را محاسبه نکرده‌اند. همین نکته باعث اختلاف فاحش قیمتی شده است.

شهرداری تهران در نامه‌ای که به حراست زده، مدعی است در حالی میانگین قیمت ملک ۱۳۵ هزار تومان برآورد شده است؛ حال آنکه ارزیابی قیمت‌های آن در منطقه در سال ۸۹ (چند ماه پیش از واگذاری) نشان می‌دهد که ملک با یک‌پنجم قیمت واگذار شده است و به گفته معاونت مالی اقتصادی شهری، قیمت‌ها هنگام واگذاری حقیقی نبوده است.

خیریه همسر قالیباف
در بخش دیگر نامه به حراست شهردای تهران، به رابطه شغلی و نسبی (واگذاری به همسر شهردار وقت) در قرارداد اشاره شده که گویا قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات رعایت نشده است، از این جهت خوب است بعضی چهره‌های اصلی این خیریه را بشناسیم. یکی از افراد حاضر در هیات مدیره این خیریه محمد جواد شوشتری است که هم مدیرکل دفتر شهردار تهران بوده و هم در هیات مدیره خانه شهریاران و هیات مدیره سازمان فرهنگی هنری شهرداری حضور داشته است. او در «شرکت اندیشه و عمل پویا» نیز حضور دارد.

شوشتری تنها نیروی نزدیک به قالیباف نیست و چهره‌های دیگر نیز در این خیریه حضور دارند. «مهدی تشکری هاشمی» معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از دیگر افراد حاضر در هیات مدیره این خیریه است. تشکری هاشمی در هیات مدیره شرکت پیام سلامت پاسارگاد به همراه همسر و برادر همسر قالیباف نیز حضور دارد.

شرکت پیام سلامت پاسارگاد یکی از شرکت‌های دیگر است که معصومه آباد هم در هیات رئیسه آن قرار دارد. قرار بوده که این شرکت با تلاش متخصصین و بهره مندی از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب، به عنوان پیشگام در ارائه خدمات نوین سلامت، اقدام به راه اندازی خدمات تخصصی «Medical Call Center» بنام خدمات «فون طب» کند.

تشکری هاشمی همچنین شرکتی به نام «توسعه ارتباطات و فناوری بنا قشم» هم دارد که توسط خانواده او اداره می‌شود. در زمان شهرداری قالیباف، رحمت الله حافظی تذکری درباره قرارداد‌های یک شرکت خانوادگی داده بود. در آن زمان معماری نیوز نوشت این شرکت پروژه‌هایی مانند هوشمندسازی تونل امیرکبیر واگذاری نگهداری پروژه‌های شهری را انحصاری در اختیار داشته است و شهردار تهران به جای رسیدگی به این موضوع، تنها به جابجایی بسنده کرده است.

فرد دیگری که در هیات مدیره این خیریه حضور دارد، عباس ایروانی است. ایروانی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره گروه صنعتی عظام یکی از افرادی است که به خاطر اتهامات مالی دادگاهی شده است. او مدیر مجموعه عظام خودرو است. پروژه «هزار و یک شهر» او یکی از مهمترین قرارداد‌های شهرداری در دوران قالیباف بود که با روی کار آمدن تیم جدید در شهرداری تهران، جلوی آن گرفته شد.

خیریه همسر قالیباف

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۱
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
4
18
اگه که قوه قضایی راست میگه و هیچ خط قرمزی نداره به ایت پرونده ورود کنه بعد ببینه چقدر فساد از توش در نیاد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
کارهای قوه قضائیه نمادین هست در عمل فرقی نکرده
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
4
5
دست و پا زدن بیهوده و تقلای بیش از حد معمولی عده ای که میز و صندلی خود را در خطر از دست دادن می بینند، جای تشویق دارد.
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
10
13
هرچه تهمت بزنین علیه قالیباف فایده ای نداره مردم بیدارن قالیباف انتخاب جای دیگری است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
4
17
با سلام، سوالی از شما داشتم، اگر شما بعنوان یه منبع اطلاع رسانی در رسالت خود صادق هستین، چرا این دسته خبرها رو فقط به هنگام فرارسیدن انتخابات انتشار میدین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
سوال جالبی پرسیدین.
من هم منتظر جواب هستم.
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
برای فرا فکنی هر وقت اگه پیگیری کنن شما ی چیز دارین بگین ...فقط شفاف بگه این همه زمین با این قیمت مفت داستانش چیه ...این اگه فساد و رانت نیست پس چی هستش
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
همینو بگو دمت گرم...اصلا بگو فرض کن قالیباف بد...شماب چیتون مینازین...روحانی و خاتمی و...مملکتو ب باد فنا دادن...شما بگو جواب دزدیهای خودتونو اطرافیانتونو برین بدسن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
نازیدن به برادر ریس جمهور برادر معاون اول دختر وزیر ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
2
18
ایشان خودیه و این مبالغ جهت خودی ها مبلغی نمی باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
دمت گرم اینو خوب اومدی
سرابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
1
در مورد این کارها نمیتونم نظر قطعی بدم ولی خیلیها هم از قالیباف بت درست کردند قالیباف زیاد هم علیه الرحمن نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
با نجفی هفت تیر کش و حنا چی و افشانی مقایسه کنی علیه رحمه هس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
3
1
آخه چقدر تخریب ...چقدر کیا الان ترسیدن از حضورش مگه چیکار میخواد بکنه باهاشون
حمید..
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
3
0
میدونی چیه مشتری شما آدمای نادونی مثه خودته البته انتشار دهنده این اخبار کذب آدم نادونی نیست ولی می دنه نادان ها به دامشون می افتند، به کوری چشم شما قالی باف با رای بالا اول هست چون مردم می دانند او مرد کار است نه حرف وخیلی دست پاک ومتقی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
2
هرچه هم از این دست پرونده ها علیه افرادی امثال قالیباف ودارودسته شان رو شود , پیگیری پرونده ها به هیچ نتیجه ای نخواهدرسید چون اینگونه افراد خیلی خیلی خودی هستند !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
2
0
واقعا شما که اینقدر دلسوز مردم هستی یه سری هم به کرسنت بزن چرا ملت ایران باید میلیاردها دلار گاز مجانی به ترکیه بدن به خاطر اینکه جناب زنگنه معلوم الحال وزیر این مملکت باشه ما نخوایم ایشون وزیر باشه باید کی رو ببینیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
1
1
با این حیف و میل بیت المال مملکت را به نابودی کشانده اند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
هزار برابر بیشتر داره تو دولت انجام میشه
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
1
این آقایان کی قراره دست از سر اقتصاد ورشکسته بردارن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
2
0
افرادي كه بدليل فساد مالي و اخلاقي در حال از دست دادن صندلي مجلس هستن ..معلومه به در و ديوار ميزنن...مطمئنم كه نويسنده مقاله فوق از طرف همون افراد اجير شده است ..صبر كنيد تا دادگاه مطبوعات و رسانه ورود كند
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
2
0
بازم دم انتخابات اصلاح طلبان دروغگو شروع کردن به تهمت زدن ما به قالیباف رأی میدهیم والسلام
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
1
باسلام بخورید بیاشامید به فک وفامیلاتون ببخشید.هیچ ترسی همنداشته باشید.نامزد همه انتخابات هم باشید .مظلوم اسلام خدایا خودت برای دینت کاری کن ازما کاری ساخته نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
0
باگازانبور میاد سراغت ....
مهم اینکه خودش نخورده فردا دوستان قضایی میگن ایشان بی گناه هرچند ایشان رییس مجلس انتخاب شدن ازالان وطرح دو فوریتی اشان برنامه ریزی کردن در اولین فرصت استیضاح ریس جمهور ولی ای کاش یک نهادی ورود کند
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
1
2
فقط من یه مطلب بگم الان چند سال شهرداری دست این دوستان یه برف آمد تهران قفل شد بعد اینو با عملکرد چند ساله قالیباف مقایسه کنید 300کیلومتر مترو بدون پول گرفتن از دولت قضاوت با خودتونه
کارگر فقیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
0
1
از قدیم گفتن دم کد خدا رو ببین ده بچاپ ( ایران مظلوم)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
2
0
از این حرفا در این دولت علیه مخالفهاش زیاد زده شده این دولت که کلهم اجمعین دزدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
0
1
عزیزان وقتی خودی باشی هر کاری انجام بدی محفوظ هستی فقط خودی باش دنیا را هم بخوری اشکالی نداره
رای بی رای
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
0
0
سوپر دزد کشور خالیباف...سیرمونی نداره با اون ساعت بیست میلیونی اش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
عزیزم منطقی فکر کن کسی که دزده ولی کار هم می کنه و خروجی داره یا کسی که دزده کار هم نمیکنه هیچ طلبکار هم هست لطفا بزرگ ببین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
0
0
خدایا یه سری ادم که ریس جمهوری با برادر دزد معاون اول با برادر دزد و وزیر با دختر دزد نمایند مجلس دزد پوشک ... تاشوراهای شهر فاسد رو انتخاب کردند حالا سر قالیباف غیرتی شدند ما رو از دست این فرصت طلب ها نجات بده
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: