تاریخ انتشار: ۲۰:۰۳ - ۱۷ دی ۱۳۹۸
ایتالیا:
معاون وزیر خارجه ایتالیا با گفت: «ایرانی‌ها متحدان ما در مبارزه علیه داعش بودند» تأکید کرد که اتحادیه اروپا هر کاری برای حفظ برجام انجام می‌دهد.

اتحادیه اروپا برای حفظ برجام هر اقدامی را انجام می‌دهدرویداد۲۴ «مارینا سرنی» معاون وزیر خارجه ایتالیا روز سه‌ شنبه در گفت وگو با «رای رادیو ۱» گفت: به نظر من اتحادیه اروپا هر کاری بتواند انجام می‌دهد تا آنچه را که هنوز می‌ توان از توافق هسته‌ای نجات داد، حفظ کند؛ این کاری بسیار پیچیده و حساس است.
وی با اشاره به اینکه «اروپا باید نقش قوی‌ تر خود را احیا کند»، افزود: اکنون لحظه اتحاد ایرانی‌ ها و متحدانشان علیه غرب به ویژه ایالات متحده است؛ ما باید همچنان کانال گفت‌ وگو را باز نگه داریم؛ ما در خصوص مسأله هسته‌ای باید هر کاری که لازم است انجام دهیم تا ایران این توافق را ترک نکند.
سرنی همچنین تأکید کرد: می‌خواهم یادآوری کنم که ایرانی‌ ها متحدان ما در مبارزه علیه داعش بودند.
دولت جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای، گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.
به دنبال این تصمیم، تروئیکای اروپایی شامل آلمان، انگلیس و فرانسه در بیانیه مشترکی بدون اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بی‌ عملی اروپایی‌ها در اجرای تعهداتشان در قبال این توافق، خواستار بازگشت گام‌های برجامی ایران و خویشتنداری در مقابل اقدام تروریستی آمریکا شدند.
سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد جمعه (۱۳ دی) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: