تاریخ انتشار: ۱۲:۲۴ - ۱۹ دی ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
گزارش رویداد۲۴ از چهره هفته؛

شهاب الدین بیمقدار؛ پیرمرد اصلاح طلبی که سیبل تندروها شد

بعد از سخنان شهاب الدین بیمقدار درباره جلوگیری از جنگ ایران و آمریکا، جمعی از نیروهای اصولگرای تندرو مقابل دفتر او تجمع کردند، شعار دادند و پرچم آمریکا را بر دفتر او نصب کردند تا بگویند حرف او حرف آمریکایی‌هاست.

شهاب بیمقدار

رویداد۲۴ بعد از حمله آمریکا به کاروان نظامیان ایرانی و عراقی و شهادت سردار قاسم سلیمانی، «شهاب الدین بیمقدار» نماینده اصلاح طلب تبریز، موضعی متفاوت نسبت به سایر نمایندگان گرفت. آنطور که رسانه‌های اصواگرا نوشته‌اند وی در پاسخ به این سوال که بهترین پاسخ به جنایت آمریکا چیست، اینگونه گفته است: «پیشنهاد من، خویشتنداری و مذاکره بین ایران و آمریکا است.»

بیمقدار همچنین درباره جنگ ایران و آمریکا گفته «امیدوارم جنگی بین دو کشور رخ ندهد، زیرا پیروزی در برابر آمریکا و هم‌پیمانانش یعنی انگلیس و فرانسه، کاری سخت به نظر می‌رسد.»

انتشار صحبت‌های بیمقدار باعث عصبانیت شدید اصولگرایان شد و همین صحبت‌ها کافی بود تا تندروهای اصولگرای تبریز مقابل دفتر او جمع شوند و شعار «مرگ بر منافق» و «اینجا سفارت آمریکا در ایران» سر بدهند و پرچم آمریکا را بر دفتر او نصب کنند.

اصولگرایان بار‌ها و بار‌ها نسبت به صحبت‌های بیمقدار واکنش نشان دادند. بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آذربایجان شرقی در نامه‌ای به بیمقدار آورده است «در حالی که قلب معصوم کودکان و دل پر شور جوانان بواسطه شهادت مجاهد بزرگ اسلام بغض کرده و در سوگ و ماتم از دست دادن مالک اشتر زمان خود بسر می‌برند (بازار تبریز که تلاش ضد انقلاب نتوانست آن را به تعطیلی بکشاند و حال در عزای حاج قاسم‌مان تعطیل شده)، این پیشنهاد ابلهانه از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ آیا این ادبیات ضد وحدت ملی، چیزی جز خیانت آشکار است؟»

اصولگرایان، بیمقدار را نماینده‌ای خوانده بودند که سخنانش پست و موجب وهن و مایه شرمساری است و این سوال را پرسیده بودند که «دقیقا بفرمایید سر چه چیزی با آمریکا مذاکره کنیم؟ سر خون حاج قاسم؟ آیا درک این مساله اینقدر سخت است که بفهمیم این حرف شما دقیقا همان راهبرد ایالات متحده است که با ضربه زدن به ایران، او را وادار به نشاندن به پای میز مذاکره کند تا امتیاز بیشتری بگیرد؟»

اعتراض‌ها به بیمقدار فقط در حد بیانیه باقی نماند و مانند تمام اعتراضات اصولگرایی ادامه یافت. گروهی از نیرو‌های تندرو، به دفترش در تبریز حمله کرده‌اند و اقدام به تخریب تابلوی دفتر او کردند. جالب اینجا بود که فیلم حمله به دفتر او در اکثر رسانه‌های اصولگرا بازتاب زیادی پیدا کرد. او بعد از این اتفاقات به خبرنگاران گفت «من گفته بودم امیدوارم خویشتنداری شود و در این موقعیت زمانی، کشور وارد جنگ نشود، اگرچه اکنون آمریکایی‌ها شدیدا از ما می‌ترسند، اما امیدوارم جنگ نشود. اگر سوءبرداشت از اظهارات من موجب ناراحتی مردم شده از همه آن‌ها عذرخواهی می‌کنم و تاکید می‌کنم که همواره پیرو محض فرمایش رهبری بوده و هستم.»

اصولگرایان تندرو در حالی مقابل دفتر بیمقدار تجمع کردند و تابلوی آن را پایین کشیدند که تمام نیروهای سیاسی کشور در این شرایط می‌گفتند شهادت سردار سلیمانی در عین تلخی و ناراحتی، باعث همبستگی مردم شده است و این موضوع به خوبی در مراسم تشییع پیکر او مشخص بود که چگونه تمام مردم با دیدگاه‌های مختلف سیاسی، پیکر او را بدرقه می‌کردند.

خود شهاب الدین بیمقدار درباره این موضوع گفته است: «سردار شهید سلیمانی نیرویی بسیار موثر بود که فقدانش برای ایران و مردم یک ضایعه است اما شهادتش باعث انسجام بیشتر در بین ملت ایران شد که این امر یک نشانه مثبتی است و استکبار جهانی بداند این سردار چقدر برای ملت ایران باارزش بوده و خواهد ماند.»

با این حال این سخنان نیز نتوانست جمعیتی که مقابل دفتر او جمع شده بودند را راضی کند. اعتراضات در روزهای بعد هم ادامه یافت و مخالفان همچنان مصاحبه و بیانیه، بر نماینده تبریز تاختند. این اقدام تندروها در رسانه‌های اصولگرا بازتاب زیادی داشت و آنها لحظه به لحظه، اخبار شعارها را پوشش دادند و گزارش‌های تصویری متفاوتی از آن منتشر کردند. علاوه بر رسانه‌های اصولگرا، سایت‌های فارسی زبان خارج کشور نیز این اتفاقات را پوشش دادند و از قضا تیترهای انتخاب می‌کردند که چندان نزدیک به واقعیت نبود. کیهان لندن، حمله کنندگان را «مریدان حاج قاسم» خواند و ایران اینترنشنال اینگونه القا می‌کرد که ایران با صلح مخالف است. در حالیکه نه تجمع کنندگان، مرید قاسم سلیمانی بودند و راه او را ادامه می‌دادند نه ایران کشوری است که تمایل به جنگ با دیگر کشورها دارد.

اعتراضات به بیمقدار در حالی انجام می‌شد که در سوی دیگر کشور، حسن عباسی اصلاح طلبان را تهدید به کشتن و تکه تکه کردن می‌کرد و کسی در انتقاد به او نمی‌گفت بهتر است از خون سردار سلیمانی استفاده جناحی نشود. اتفاقا اصولگرایان تندرو همچنان از این سخنان ذوق زده بودند و ترجیح می‌دادند اینگونه اظهارات بیشتر مطرح شود. گویا تلاش شدیدی وجود داشت تا گفته شود سردار سلیمانی تنها متعلق به طیف آنها بوده است!

شهاب الدین بیمقدار کیست؟

به گزارش رویداد۲۴ شهاب بیمقدار پیش از این در مجلس اول و دوم نماینده ورزقان در مجلس بوده و این دوره از تبریز نامزد شد و در فهرست اصلاح طلبان قرار گرفت. او از جمله نمایندگانی به شمار می‌رود که برای مجلس یازدهم، ثبت نام نکرد.

او در مجلس به همراه محمود صادقی و نمایندگانی همچون بهروز بنیادی، جلیل رحیمی و قاسم میرزایی در فراکسیون شفافیت عضویت دارد و نقدهای تندی به قوه قضاییه مطرح کرده است.

بیمقدار همچنین از نمایندگانی بوده که تلاش می‌کرد تجمعات اعتراضی مردم آزاد شود و سازوکاری برای آن مشخص شود. هرچند این اقدام بی‌نتیجه ماند و این نماینده هم از ورود به مجلس یازدهم انصراف داد.

بیمقدار از نمایندگان اصلاح طلب مجلس به شمار می‌رود و عضو حزب اراده ملت ایران (احمد حکیمی پور) است. بیمقدار در کنگره این حزب گفته بود من عضو و نماینده حزب اراده ملت ایران در مجلس شورای اسلامی هستم، این حزب در پیروزی من به عنوان نماینده مردم تبریز نقش داشته و معتقدم اگر کسی به واسطه حزبی وارد عرصه‌های تقنینی و اجرایی شد باید تا پایان به عنوان چهره حزبی به تعهدات و برنامه‌های حزب مطبوعش پایبند باشد. با این حال حزب اراده ملت واکنشی نسبت به صحبت‌های بیمقدار نشان نداده است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ایرانی
|
France
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
2
4
کسی تندر رو نیست این اصلاح طلبان هستند که خود فروخته هستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۰
احسنت
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: