گذشت توافق برگزیت از سد مجلس عوام انگلیس
تاریخ انتشار: ۲۲:۲۳ - ۱۹ دی ۱۳۹۸
نمایندگان مجلس عوام انگلیس روز پنجشنبه پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، طرح مورد نظر دولت بوریس جانسون درباره نحوه خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا را با اکثریت آرا تصویب کردند.

گذشت توافق برگزیت از سد مجلس عوام انگلیسرویداد۲۴ در جریان این رای گیری ۳۳۰ تن از نمایندگان مجلس در مقابل ۲۳۱ تن دیگر به توافقی که سه ماه پیش به تائید سران ۲۷ کشور اروپایی رسید رای مثبت داده و به این ترتیب گام مهم دیگری در راستای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برداشته شد.

نمایندگان مجلس عوام آذرماه گذشته پس از سال‌ها بن‌بست و کشمکش بر سر برگزیت، به کلیات طرح پیشنهادی دولت جانسون رای مثبت داده و مقرر کردند که پس از تعطیلات کریسمس و سال نو و بررسی جزیئات توافق بدست‌ آمده، آن را به قانون تبدیل کنند.

با رای موافق نمایندگان، طرح جانسون برای بررسی‌های بیشتر به مجلس اعیان که حزب محافظه کار در آنجا اکثریت کرسی‌ها را در اختیار ندارد، ارجاع خواهد شد. طبق رویه‌های سیاسی اگر مجلس اعیان، با نظر مجلس عوام مخالفت کند، طرح جانسون همراه با اصلاحات پیشنهادی مرجوع خواهد شد. اما اگر پیش بینی‌ها درست باشد، توافق یادشده با عبور از سد پارلمان، برای کسب تائید نهایی به ملکه انگلیس ارجاع و سپس به قانون تبدیل خواهد شد.

به این ترتیب انگلیس روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج شده و از اول فوریه، دوره گذار شروع می‌شود.

در این دوره که تا ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ می‌تواند ادامه پیدا کند، انگلیس همچنان عضو بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. قرار است که در این فاصله معاهدات تجاری جدید با اتحادیه اروپا امضا شود. از سوی دیگر این قانون هرگونه طول دادن دوره گذار فراتر از پایان سال ۲۰۲۰ را ممنوع می کند.

انگلیس در حالی بر پایان دوره گذار تا پایان سال جاری اصرار دارد که طرف اروپایی نسبت به شکست توافق تجاری با انگلیس تردید دارد.

رئیس کمیسیون اروپا که دیروز برای دیدار با جانسون نخست وزیر انگلیس راهی لندن شده بود هشدار داد که امکان دست یابی به توافق جامع تجاری با انگلیس تا پایان مهلت تعیین شده «غیر ممکن» است.

«اورسولا فون درلاین» در سخنانی در مدرسه اقتصاد لندن گفت: بدون تمدید دوره گذار پس از سال ۲۰۲۰، نمی‌توان انتظار داشت که در رابطه با تمامی ابعاد شراکت جدید انگلیس و اتحادیه اروپا توافق حاصل شود.

وی افزود که اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای رسیدن به توافق به کار خواهد بست اما روابط دو طرف مثل گذشته نزدیک نخواهد بود.

با این حال استفن بارکلی وزیر امور برگزیت تاکید کرد که اطمینان دارد دو طرف تا پایان سال جاری میلادی به توافق تجاری دست خواهند یافت. وی یادآور شد که این جدول زمان‌بندی از سوی دو طرف در بیانیه سیاسی برگزیت به توافق رسیده است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: