تاریخ انتشار: ۱۰:۰۷ - ۳۰ دی ۱۳۹۸
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
تراکم شخصیت‌های سیاسی در اصفهان همیشه روی انتخابات مجلس این شهر اثرگذار بوده است. کافی است نگاهی به انتخابات مجلس در اصفهان داشته باشیم تا ببینیم هیچ دوره‌ای بدون التهاب نبوده و همیشه رقابت به صورت جدی بین جریان‌های مختلف سیاسی در آن وجود داشته است.

لیست انتخابات اصفهان

رویداد۲۴ میثم سعادت: می‌گویند اصفهان دماسنج سیاسی ایران است. به کنایه هم می‌گویند اصفهان (به صورت عام) و به خصوص نجف آباد (به صورت خاص) به اندازه نصف ایران نیرو در راس سیستم حاکمیتی کشور دارد. از قائم مقام رهبری گرفته تا وزیر کشور و وزیر علوم و وزیر اطلاعات و ...

واقعیت این است که تراکم شخصیت‌های سیاسی در اصفهان، روی انتخابات مجلس این شهر هم اثرگذار بوده است. کافی است نگاهی به انتخابات مجلس در اصفهان داشته باشیم تا ببینیم هیچ دوره‌ای بدون التهاب نبوده و همیشه رقابت به صورت جدی بین جریان‌های مختلف سیاسی در آن وجود داشته است.

در انتخابات مجلس دوم، شورای نگهبان حکم به ابطال انتخابات اصفهان داد. در انتخاباتی که سه منتخب اصفهان در مرحله اول از افراد نزدیک به آیت‌الله جلال‌الدین طاهری امام جمعه اصفهان و چهره شاخص حامی منتظری در این استان بودند، غلامحسین کرباسچی استاندار وقت اصفهان که با دستور آیت الله خمینی این سمت را پذیرفته بود، به ابطال انتخابات اعتراض کرد. با این حال انتخابات باطل شد. البته ابطال انتخابات به نفع جریان آیت الله منتظری تمام شد و در انتخابات میان‌دوره‌ای هر پنج نامزد نزدیک به آیت‌الله منتظری و آیت الله طاهری به مجلس راه یافتند.

رحمت‌الله خالقی رئیس هیات نظارت بر انتخابات اصفهان بود؛ فردی که در مجلس پنجم برادرش ناصر خالقی نامزد انتخابات بود. او پدر مینو خالقی است که در مجلس دهم به شکل عجیبی کنار گذاشته شد تا حسن کامران به جایش راهی پارلمان شود.

در انتخابات مجلس پنجم اصفهان محسن واهب، عبدالرحمان تاج‌الدین و عبدالحسین سیف‌اللهی از گروه خط امامی و همچنین زهرا پیشگاهی‌فرد و نیره اخوان نامزد‌های مستقل انتخاب شدند. علی‌اکبر پرورش از نیرو‌های شاخص جناح راست، نیز ششم شد تا به این ترتیب در اصفهان به شکل شگفت انگیزی با چهل درصد نماینده زن در مجلس، یک رکورد تاریخی ثبت شود. دلایل ابطال انتخابات هم مواردی، چون تبلیغات غیرقانونی نامزد‌ها و وعده‌های آنان اعلام شد.

پس از ابطال انتخابات مجلس پنجم و برگزاری انتخابات میان دوره‌ای، باز هم نامزد‌های جناح راست از راهیابی به مجلس بازماندند. نیره اخوان، عبدالرحمان تاج‌الدین، زهرا پیشگاهی‌فرد در دور اول و ناصر خالقی و مصطفی معین در دور دوم که دوم خرداد ۷۶ برگزار شد، به مجلس راه یافتند. نکته جالب اینجا بود که ناصر خالقی و مصطفی معین به کابینه خاتمی رفتند.

اما ماجرای خالقی‌ها به مجلس دهم هم کشیده شد. در این مجلس «مینو خالقی» رای کافی برای ورود به مجلس را به دست آورد، اما انتشار تصاویر او که بنا به ادعای اصولگرایان، مربوط به دوران تحصیل او در چین بود، باعث شد شورای نگهبان در اقدامی عجیب پس از پایان رای‌گیری و اعلام نتایج آرا، صلاحیت مینو خالقی را رد کند.


بیشتر بخوانید: پایان حکومت سالک و فولادگر/ چه کسانی در لیست اصولگرایان در اصفهان قرار می‌گیرند؟ +جدول


به گزارش رویداد۲۴ در اصفهان البته مناسبات سیاسی را باید با دقت بیشتری پیگیری کرد. جامعه روحانیت مبارز اصفهان، برخلاف جامعه روحانیت مبارز تهران، به سمت جناح راست گرایش نداشت.

گروه انصار حزب‌الله اصفهان با رهبری کمیل یا فرهاد کاوه نیز یکی از قوی‌ترین گروه‌های انصار حزب‌الله در ایران است که در دهه هفتاد عمدتا علیه آیت الله طاهری فعالیت می‌کرد.

پس از برگزاری مراسم شب‌های قدر در اصفهان در سال ۷۷ با سخنرانی چهره‌هایی، چون محسن کدیور، گروه انصار حزب‌الله اصفهان در روز قدس همان سال با حمله به جایگاه امام جمعه از برگزاری نماز جمعه توسط آیت‌الله طاهری جلوگیری کرد.

تنش‌ها در نماز جمعه اصفهان همچنان ادامه داشت تا اینکه در نهایت آیت‌الله طاهری در سال ۸۱ از سمت امام جمعه اصفهان استعفا کرد. متن استعفا و دستور شورای عالی امنیت ملی برای منتشر نشدن مطلبی «له یا علیه» آیت‌الله طاهری مدت‌ها داغ‌ترین موضوع در فضای سیاسی کشور بود.

در اصفهان نیز مانند شهر‌های بزرگ ایران در دوره دوم انتخابات شورا‌ها جناح راست که مشهور به اصولگرا شده بود در مقابل جناح خط امام که مشهور به اصلاح‌طلب شده بود، پیروز شد. در مجلس نیز همین وضعیت بود و نمایندگان اصفهان در مجلس هفتم تا دهم همگی اصولگرا بودند. در مجلس یازدهم البته اصلاح طلبان توانستند دو نماینده به پارلمان بفرستند. حیدرعلی عابدی و ناهید تاج الدین از جناح اصلاح طلب در مقابل احمد سالک، حمیدرضا فولادگرد و حسن کامران.


بیشتر بخوانید: پوست اندازی اصولگرایان اصفهان در انتخابات مجلس یازدهم/ لیست جدید با چهره‌های جدید


موضوع «ابطال» آرا یا رد صلاحیت مینو خالقی بار دیگر نقش اصفهان را در سیاست ایران پررنگ‌تر کرده و موضوع این کرسی نمایندگی را از درگیری‌های منطقه‌ای به نزاع‌های سیاسی ملی کشانده است.

بار دیگر نام خانواده خالقی، هم در اصفهان و سیاست ایران مطرح شده است. اگر بیش از سه دهه پیش رحمت‌الله خالقی با ابطال آرای حوزه انتخابیه اصفهان در فضای سیاسی مشهور شد، اینک دخترش با تلاش برای عدم ابطال آرایش از پدر و حتی عمویش ناصر خالقی مشهورتر شده است. او میراث‌دار سیاست در خانواده خالقی‌ها شده است. میراثی تمام و کمال که حتی ابطال انتخابات را هم نصیب او کرده است.

نمایندگان اصفهان

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: