تاریخ انتشار: ۱۷:۱۵ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۸ نظر
صادق زیباکلام:
صادق زیباکلام براین باور است که تندرو‌ها با هجمه علیه ظریف، از یک سو قصد دارند به دولت روحانی لطمه و ضربه وارد کنند؛ به هر حال ظریف بخشی از دولت مستقر است.

رویداد۲۴ صادق زیباکلام براین باور است که تندرو‌ها با هجمه علیه ظریف، از یک سو قصد دارند به دولت روحانی لطمه و ضربه وارد کنند؛ به هر حال ظریف بخشی از دولت مستقر است. از سوی دیگر، تندرو‌ها قصد دارند کانون توجهات و تمرکز‌ها را از مشکلات اساسی و بنیادی کشور منحرف کنند.

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و استاد علوم سیاسی در ارتباط با هجمه‌های اخیر نمایندگان و برخی از تندرو‌ها علیه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، به خبرنگار «انتخاب» گفت: «آن‌چه که علیه محمد جواد ظریف صورت می‌گیرد نمایشی بیشتر نیست که از جانب تندرو‌ها به اجرا در می‌آید. تندرو‌ها می‌خواهند بگویند ما انقلابی هستیم، ما سازشکار نیستیم، ما به دنبال مذاکره نیستیم، ما به دنبال خون شهید قاسم سلیمانی هستیم و آن‌ها می‌خواهند روی موج مخالفت‌ها سوار شوند.»

وی افزود: «تندرو‌ها با هجمه علیه ظریف، از یک سو قصد دارند به دولت روحانی لطمه و ضربه وارد کنند؛ به هر حال ظریف بخشی از دولت مستقر است. آن‌ها با هجمه علیه ظریف به نوعی می‌خواهند به دولت ضربه وارد کنند. از سوی دیگر، تندرو‌ها قصد دارند کانون توجهات و تمرکز‌ها را از مشکلات اساسی و بنیادی کشور همچون فقر، بیکاری، رکود، تورم، تامین نبودن بودجه سال آینده، رد صلاحیت گسترده و بی سابقه نامزد‌های مجلس یازدهم به بهانه مختلف اقتصادی و.. منحرف کنند. آن‌ها قصد دارند جامعه را از مسائل واقعی خود دور کنند و با سوارشدن بر موج پوپولیسم و عوام فریبی این راهبرد خود را پیش ببرند.»

این فعال سیاسی در بخش دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «آنچه که ظریف مطرح کرده امری بدیهی است. او تاکید دارد اگر ترامپ تحریم‌ها را بردارد ما حاضر به مذاکره هستیم. هرچند ترامپ بسیار بعید است این اقدام را انجام دهد، اما اگر بر فرض مثال این اقدام را نیز انجام می‌داد همان خواستی بود که بسیاری آن را انتظار داشتند. همچنین اگر این گفته‌ها را محافظه‌کاران و تندرو‌ها بر زبان می‌راندند عملی انقلابی محسوب می‌شد، اما اگر همین حرف‌ها را ظریف مطرح کند عملی خائنانه محسوب می‌شود. بر این باور هستم اقشار و لایه‌های تحصیل کرده مخالف کامل این تبلیغات علیه وزیر امور خارجه هستند.»

زیباکلام در ادامه پیرامون امکان استیضاح ظریف از سوی نمایندگان مجلس تصریح کرد: «این برای چندمین بار است که بحث استیضاح ظریف توسط مجلس مطرح می‌شود، اما تا کنون بعد اجرایی به خود نگرفته است. بر این باور هستم اگر ظریف یک بار برای همیشه در مجلس قرص و محکم جلوی تندرو‌ها ایستادگی کند و بگوید که سیاست‌های رادیکال آن‌ها و ضدیت‌شان با غرب چه هزینه‌هایی را بر کشور تحمیل کرده است شاید بحث برای همیشه تمام شود. به گمان من ظریف باید این اقدام را انجام دهد، اما یقین دارم او هیچگاه این کار را نخواهد کرد. اگر یکبار یک شخص قرص و محکم در برابر تندرو‌ها در یک محفل عمومی بایستد و به آن‌ها بگوید که چگونه منافع و توسعه ایران بر باد رفته و به آن‌ها گوشزد کند که در چهل سال گذشته کشور‌هایی مانند چین، مالزی، اندونزی، برزیل، کره جنوبی چه پیشرفت‌هایی کرده‌اند و ما در این مدت چه فرصت‌هایی از دست داده‌ایم آن وقت پی خواهیم برد چه لطماتی بر کشورمان وارد شده است.»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
رهگذر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
2
1
سلام . بهتر است آقای زیبا کلام ساکت باشد. سوابق ایشان برای همه روشن است . اگر فرزند ،برادر یا پدر ایشان و یا ظریف را فردی با قساوت تمام می کشت باز هم همین حرفها را میزدند. وقاحت و بی وطنی برخی از این جماعت ظاهرا" حدی ندارد. در این دولت دروغگویی و توهین و پنهان داشتن مسائل از ملت و دریوزگی و ذلالت در مقابل بیگانگان ، انسان واقعا" در مسلمان بودن ایشان پیشکش ، در ایرانی بودنشان شک می کند. آخر چشمانشان آن تشییع میلیونی ملت در شهادت عزیزترین و محبوب ترین فرزندش را ندیدند. آقای زیبا کلام و ظریف و سایر همپالکی هایشان اگر الان زنده اند و از این اراجیف سرهم می کنند به پاس در میدان بودن شهید عزیزمان بود . هنوز خاطره ترسیدن و خیس کردن برخی نمایندگان مجلس در حمله داعش به مجلس فراموش نشده است. پس بهتر است ساکت باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
2
تندروها از نظرزیبا کلام کیا هستند،؟؟؟؟این آقا که در مقابل هر صحبت و گفتگویی قد علم میکند،خودش تندرو نیست،؟؟؟تندرو خودشون هستند که حمایت کنندگان خودشان را که بیشتر آشوبگران هیتند به کف خیابونا میفرستند که رعب و وحشت بوجود میاورند
علی
|
Germany
|
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
0
اقای زیبا کلام نکنه واقعا فکر میکنی چون فامیلت زیبا کلام هست سخنانت هم واقعا زیباست اما در مرحله کنونی اکثر مردم با سیاست های شما مخالفن چون شما امتحانتان را پس داده اید پس چرا هشت سال حکومت دست شما بود درستش نکردید چرا با مذاکره درستش نکردید اقای روحانی میگه یک ادم بدعهد امد به همین خاطر برجام شکست خورد خوب ما تندروها به قول شما و رهبری هم به همین دلیل مخالف مذاکره هستن چون این غربیها و در راسشان امریکا بدعهد هستن هیچ دین و ایمان و اصول اخلاقی ندارن و منافعشان فقط پول هست حتی به قیمت کشتن انسانها حالا چرا شما نمیخواید این چیزها را بفهمید نمیدانم این کشورهایی که شما مثال زدید که چرا پیشرفت کرده به خاطر این هست که نفت ندارن خوب امریکا میخواد ازینا چی بدزده البته الان شرکت هواوی چین را هم تحریم کرده اگر این شرکت هم چند درصد از سودش را به امریکا میداد کاری باهاش نداشتن ما هم اگر چند درصد از سود نفتمان را به امریکا میدادیم اجازه میدادیم تو کشور پایگاه بزنن کاری باهامون نداشتن اما اونجوری اگر یک امریکایی به ناموس ایرانی تجاوز هم میکرد حق نداشتیم کاری باهاش داشته باشیم اما ما ایرانی ها مرگ با عزت را به رفاه با ذلت ترجیح میدیم و گرنه شاه را بیرون نمیکردیم اگر فکر میکنید ما توهم این را داریم که امریکا ما را میخواد غارت کند که خود ترامپ علنا میگه عربستان گاو شیرده ما هست به خاطر اینکه ازشون محافظت میکنیم باید به ما پول بدن الانم به ما میگن یا باید مثلا پنجاه درصد فروش نفتتون را به ما بدید یا نمیگذاریم هیچ نفتی بفروشید اینی که میگن موشک نداشته باشید سلاح نظامی نداشته باشید علتش همین هست که اخرش کشور ما رو بگیرن و بعد خودشون تو کشور درگیری و اغتشاش ایجاد کنن و بعد به بهانه حضور نظامیشون تو کشور و دفاع از ما نصف نفت و دیگر منافعمون را ببرن اونموقع مگر ما خودمون اینقدر زرنگ باشیم که صنعتمون رو صادر کنیم مثل ژاپن که باز از اون هم باید یک مقدار درامدمون را به امریکاییها بدیم و اون پیشرفت را هم تا جایی اجازه میدن که رقیب امریکا تو صنعت نشیم همون کاری که الان با هواوی دارن میکنن اقای زیبا کلام بعید میدانم این همه سال تو سیاست هستید این چیزها را نفهمید اما بدونید اون دنیا باید جواب کسانی که با حرفهای شما فریب خوردن و اغتشاش کردن یا رای بد دادن و باعث عقب افتادن کشور و سختی مردم شدن بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
2
خسته ام کردی با قول تو به این روحانی رای دادم. بیا جواب شکم ما را بده بوقققققققق
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
0
2
آقای ظریف بیش از اینکه وزیر خارجه ایران باشد، وزیر خارجی‌هاست، تکلیفش از قبل روشن شده!
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
2
1
یکی لطفا این زشت کلام رو خفه کنه ...
رمضان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
2
1
برو گم شو برو به جهنم
آذربایجانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
0
1
خب تقریبا همه میدونند در ایران تندروها اصلاح طلبها و رئیس جمهور و دولتش رو به عنوان سوپاپ اطمینان بکار میگیرند تا اونها برای مذاکره و کاهش تحریمها پیشقدم شوند و کاسه کوزه ها سر اونها بشکنه و از عوایدش اینها گذران کنند و گروههای نیابتی خودشونو سیراب کنند
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: