تاریخ انتشار: ۲۰:۲۵ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

آموزش سبز کردن سبزه عید

سبزه گندم، ماش، عدس، ذرت، خاکشیر، هسته پرتقال و لیمو، از انواع سبزه هستند که مراحل کاشت تمامی آنها در این مطلب آموزش داده شده است.

سبزه عید

رویداد۲۴- برای سبز کردن سبزه، گندم، جو، ماش و عدس هر کدام را که خواستیم خیس کرده یکی دوشب. چند بار آبش را عوض می‌کنیم تا ترش نشود بعد از اینکه کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می‌کنیم تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز شود. مرتب دستمال را بااسپری نم دار می‌کنیم. بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه‌ها را به ظرف منتقل می‌کنیم روزی ۱-۲ بار روی سبزه اسپری میزنیم مواظب باشید که آنقدر اب ندهید که اگر ظرف رو کج نگه داریم اب کنار ظرف جمع شود.۲- روش دیگر اینکه داخل جوراب زنانه نازک رنگ روشن تخم چمن ریخته روی آن خاک اره می‌ریزیم وبقیه جوراب را گره میزنیم از اطراف جوراب قسمت پرشده تکه کوچکی جدا کرده با نخ دور ان را می‌بندیم این برای گوش است برای چشم ودهن از دکمه استفاده می‌کنیم یا از سیم برق پوشش دار با رنگ‌های متفاوت با سیم می‌توانیم برایش عینک بسازیم. حالا ظرف بزرگی را پر اب کرده جوراب را داخل ان قرار میدهیم تا خاک اره خوب خیس بخوردبعد از ۱-۲ ساعت در بشقاب یا کاسه گذاشته طوری که قسمت گره دار داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همیشه اب داشته باشد. روی سر جوراب را مرتب اسپری می‌کنیم تا خشک نشود.
بیشتر بخوانید: "سبزه" عید ایرانیان 6 میلیارد لیتر آب هدر می‌دهد!
- برای سبزه که روی کوزه کاشته می‌شود روی کوزه پارچه نخی می‌کشیم کوزه بدون لعاب باشد (سفالی) داخل کوزه راپر اب می‌کنیم و شاهی یا خاکشیر را که یک ۱ شب خیس کرده ایم روی پارچه یا جوراب میکشیم اضا فه جوراب را داخل کوزه قرار می‌دهیم ومرتب رو ان را اسپری می‌کنیم تا سبز شوند.


۴- میوه کاج را داخل آب انداخته تا پولک‌های آن از هم باز شود بعد بین پولک‌ها گندم جوانه زده می‌گذاریم سبز شود (منظورم از پولک یا همان‌ها که مثل گلبرگ می‌ماند)روش خوشه گندم که ساقه بلند دارد را خیس کرده داخل کوزه یا ظرف گودی قرار می‌دهیم تا سبز شود این مدل مثل یک دسته گل می‌شود.۵- روش دیگر اینه که بعد از اینکه گندم یا جو یا... جوانه زد داخل یک سبد دستمال نخی خیس گذاشته وجوانه‌ها را روی دستمال می‌ریزیم وروی جوانه‌ها راهم دستمال مرطوب می‌گذاریم تا ۲-۳ روز وقتی کمی بزرگتر شد دستمال رویی را بر می‌داریم ودر افتاب بیرون یا پشت پنجره می‌گذاریم ومرتب اسپری می‌کنیم وگاهی سبزه را می‌چرخانیم تا افتاب به قسمت‌های دیگر سبزه برسد تا سبزه به اندازه رشد کند (از ارزن و تخمه افتابگردان ریز هم برای سبزه میتوانیم استفاده کنیم) من پارسال با تخم افتابگردان درست کردم وبا همین روش یادم رفت بگم به جای کوزه روی سر عروسک هم می‌شود درست کرد.


سبزه گندم ۱۰ روز قبل از عید ومقدار گندم ۱ لیوان بزرگسبزه ماش و عدس ۱۵ روز قبل از عید و ۱ لیوان ماش یا عدس لازم استسبزه شاهی یا خاکشیر ۵ روز قبل از عید ومقدار ۱ استکان،اما در مورد تخم آفتابگردان مقدار تخمه نصف لیوان کافی است فقط یادم رفته چند روز به عید کاشتم فکر کنم ۵-۷ روز بود، چون سریع رشد می‌کند
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: