تاریخ انتشار: ۱۹:۳۴ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
اسم روز ولنتاین ذهن همه ما را ناخودآگاه به سمت شکلات، گل رز و هدیه‌های رمانتیک می‌کشاند، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که روز ولنتاین از کجا آمده است؟ شاید باور نکنید، اما تاریخچه روز ولنتاین آنقدر‌ها هم که فکر می‌کنید رمانتیک نیست.

از تاریخچه ولنتاین چه می‌دانید؟رویداد۲۴ روز ولنتاین که به روزسنت ولنتاین نیز معروف است با عشق مترادف است، اما تاریخچه‌ای بسیار متفاوت دارد. محققان معتقدند که ریشه روز ولنتاین را می‌توان در فستیوال تاریخی لوپرکالیا در روم قدیم یافت که در اواسط ماه فوریه برگزار می‌شد. در این جشن سنتی باروری یک بز و یک سگ نر توسط کشیشان معروف به لوپرکی قربانی می‌شدند.

لوپرکی بعد از قربانی کردن حیوانات اجزای حیوان قربانی شده را دست می‌گرفت و دور تپه Palatine می‌چرخید. در واقع هدف از این جشن باروری زنان بوده است.

در پایان قرن ۶ دوران معاصر پاپ گلاسیوس در این جشن تغییراتی ایجاد کرد. لوپرکاسیا به ریشه تاریخی روز ولنتاین اشاره دارد، اما در واقع هیچ سند و مدرکی برای اثبات این واقعه وجود ندارد.

سنت ولنتاین کیست؟

زمانی که پاپ گلاسیوس به جشن لوپکاسیا خاتمه داد روز ۱۴ فوریه به روز سنت ولنتاین شناخته شد. اما سنت ولنتاین چه کسی بود که این روز را به نام او جشن می‌گیرند؟ واقعیت این است که در واقع بیش از یک سنت ولنتاین وجود داشته است.

همانطور که در یک دایره المعارف ۶۸ جلدی زندگی قدیس‌های مسیحی اشاره شده است در واقع ۳ قدیس به نام سنت ولنتاین وجود داشته است؛ و به طور تصادفی همه آن‌ها در تاریخ چهاردهم فوریه در قرن سوم دوران معاصر طی دوران امپراتوری کلودیوس گوتیکوس اعدام شده اند.

اما این مردان اسرارآمیز چه کسانی بودند؟ اطلاعات بسیار کمی درباره آن‌ها وجود دارد، اما می‌دانیم که یکی از آن‌ها کشیشی در رم بوده است، یکی از آن‌ها در آفریقا به شهادت رسیده است و سومین آن‌ها یک اسقف بوده است. متاسفانه اطلاعات زیادی درباره تاریخچه آن‌ها وجود ندارد و افسانه‌های زیادی درباره آن‌ها منتشر شده است.

یکی از افسانه‌ها به این شکل است که سنت ولنتاین یک کشیش مسیحی بود و در دوره امپراتوری زندگی می‌کرد که ازدواج را منع کرده بود. سنت ولنتاین به طور مخفیانه مراسم ازدواج مسیحیان را برپا می‌کرد و به همین دلیل امپراتور او را زندانی و اعدام کرد.

در افسانه دیگر سنت ولنتاین یک زندانی بود که در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. او قبل از این که کشته شود نامه‌ای برای دختر زندانبان می‌نویسد و زیر آن را با جمله “از طرف ولنتاین تو” امضا می‌کند. از آن زمان این جمله روی تمام کارت‌های روز ولنتاین نوشته می‌شود.


بیشتر بخوانید: چرا فروش بادکنک ولنتاین در ایران ممنوع شد؟


این قدیس‌های کشته شده هیچ ارتباطی با افکار و داستان‌های رمانتیک نداشته اند پس چگونه است که امروزه چنین ارتباط عمیقی با عشق و رومنس پیدا کرده اند؟ یکی از دلایل آن فردی است به نام جفری چاسر نویسنده کتاب حکایت‌های کانتربری.

جفری چاوسر در یکی از اشعارش گفته است: برای روز سنت ولنتاین روزی که پرنده‌ها جفت خود را انتخاب می‌کنند. در زمان چاوسر در اواسط ماه فوریه جفت گیری می‌کردند و اشراف زاده‌های اروپایی در همین دوره از سال نامه‌های عاشقانه خود را برای معشوق می‌فرستادند.

از آن زمان به بعد مفهوم رمانتیک ولنتاین بیشتر در ادبیات به چشم خورد. حتی اوفلیا در هملت ویلیام شکسپیر خودش را ولنتاین هملت نامیده است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۴
0
0
انسانها در طول زمان برای فرار از تلخی ها و شکستها و ناکامی ها و فجایع زندگیشان به روشهای من دراوردی شاد زیستن روی می اورند که به مرور به اوهام و داستانهای خیالی وووو مخلوط شده و تبدیل به سنتها و اداب میشوند نمونه فراوان ان در کشور خودمان موجود بوده و موجود استروشن کردن شمع بیاد از دست رفتگان پختن حلوا برای فاتحه سنتهای دیگری همچون جشنهای دهها گانه ملی مانند سده و مهرگان و نوروز
جشن ولنتاین هم یکی از این نمونه ها است نه کمتر نه بیشتر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: