تاریخ انتشار: ۲۰:۰۲ - ۰۲ فروردين ۱۳۹۹
گزارش رویداد۲۴ از گزینه‌های احتمالی ریاست جمهوری آینده؛

پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟

نام سید پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان این روز‌ها زیاد شنیده می‌شود. ابتدای سال هم تصاویر او در میانه سیل و برای کمک به مردم دیده می‌شد؛ حالا در بحران ویروس کرونا بار دیگر نام فتاح بیش از دیگران شنیده می‌شود. برخی فعالان سیاسی معتقدند او گزینه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ است، اما خود او می‌گوید همانطور که در کمیته امداد سیاسی عمل نکردیم و وارد انتخابات نشدیم در بنیاد مستضعفان هم وارد انتخابات نخواهیم شد و سیاسی عمل نخواهیم کرد، چون این را به صلاح بنیاد مستضعفان نمی‌دانیم.

پرویز فتاح

رویداد۲۴ میثم سعادت: انتخابات مجلس یازدهم در روز‌های ویروس کرونایی برگزار شد و حالا از سال ۹۹ به بعد شمارش معکوس انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هم خواه‌ناخواه شروع خواهد شد. انتخابات میاندوره‌ای مجلس به شهریور ماه ۹۹ موکول شده است و مجلس بدون حضور نمایندگانی که به دور دوم انتخابات رفته کار خود را آغاز خواهد کرد. در عوض فرصتی است که سیاستمداران با آینده نگری برای انتخابات ۱۴۰۰ برنامه ریزی کنند.

نام‌های زیادی را می‌توان برای ۱۴۰۰ ردیف کرد؛ از حداد عادل و بذرپاش و جلیلی گرفته تا رئیسی و لاریجانی و آذری جهرمی و محمود احمدی نژاد. یک نام اما این روزها فعالیت بیشتری دارند؛ سید پرویز فتاح. چهره‌ای که در روزهای شیوع ویروس کرونا بیشتر از دیگران دیده شده است. 

فتاح برای آنکه دل جریان عدالتخواه اصولگرایان و نزدیکان احمدی‌نژاد را به دست بیاورد نه تنها به حدادعادل که به هاشمی رفسنجانی هم خرده گرفت. آذرماه امسال بود که وی از استقرار هاشمی و اطرافیان هاشمی در کاخ مرمر انتقادات تندی کرد، البته اظهارات او در بدترین زمان مطرح شد؛ چه آنکه سخنانش به خاطر شلیک به هواپیمای اوکراینی و شیوع ویروس کرونا وانتخابات مجلس و ترور سردار سلیمانی و صد‌ها اتفاق دیگر سر و صدا به پا نکرد، با این حال نمی‌توان از کنار این انتقاد به عنوان یک اظهارنظر معمولی عبور کرد و حتماً انتقاد از رییس جمهور فقید پیشین توسط یک نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری آینده پیام‌های سیاسی زیادی را با خود حمل می‌کند.

در این ایام چهره‌های اصلی جریان اصولگرا مثل قالیباف و حدادعادل، کاری جز مصاحبه کردن و تحلیل انجام ندادند. آن‌ها مقبولیت اجتماعی کافی ندارند که مثلاً بتوانند کمک‌های مالی زیادی جمع‌آوری کنند یا حامیان خود را به انجام یک حرکت فراگیر دعوت کنند. این ضعفی است که سال‌هاست چهره‌های اصولگرا دارند و از ساختن یک چهره کاریزماتیک مثل محمود احمدی نژاد (برای اصولگرایان) یا سید محمد خاتمی (برای اصلاح طلبان) ناتوانند احتمالاً اگر محدودیت‌ها برای خاتمی و احمدی‌نژاد نبود آن‌ها می‌توانستند کمپین‌های موثری را سازماندهی کنند.

در این اوضاع پرویز فتاح تک‌ستاره اصولگراهاست که هر روز با ثروت بنیاد مستضعفان به نبرد ویروس کرونا رفته است؛ از تولید مواد ضدعفونی کننده در بنیاد و اسکان موقت پزشکان و پرستاران گرفته تا توزیع غذا در بیمارستان‌ها و بخشیدن اجاره‌های املاک واگذار شده بنیاد.

نام پرویز فتاح این روزها در موضوع افتتاح آزادراه تهران - شمال زیاد شنیده شد و فتاح تلاش می‌کرد جایگاه بنیاد در دوران خود را به گونه‌ای نشان دهد که کار زمین مانده چهل ساله را انجام داده است. البته این موضوع هم برای او کم حاشیه نداشت؛ چه آنکه در پاسخ به انتقاد مجری صدا و سیما که انتقادی درباره افتتاح بزرگراه تهران شمال کرد، او برآشفته شد و خبرنگار اصولگرای صدا و سیما را زیر سوال برد و خطاب به مجری گفت صدای مردم نیست و فقط اینجا نشسته تا سوال مدیران را از او بپرسد. هرچند سوال مجری، سوال افراد بسیاری بود اما بخش اعظمی از افکار عمومی جانب فتاح را گرفتند و گفتند او آنها را جای خود نشانده است. برخی نیز گفتند فتاح هنوز به قدرت (ریاست جمهوری) نرسیده و این مصاحبه روی اصلی او را نشان داد و حالا معلوم شده کسی که در یک برنامه تلویزیونی سجده می‌کند، در حقیقت چگونه است.

پرویز فتاح


بیشتر بخوانید: پرویز فتاح؛ از سپاه تا کمیته امداد


به گزارش رویداد۲۴ فتاح نشان داده علاقه‌ای به مصاحبه چالشی ندارد؛ شبیه قالیباف و دیگر اصولگرایانی که چند باری از دست خبرنگاران عصبانی شده‌اند. با این حال فتاح برای رسیدن به منصب ریاست جمهوری، وضع بهتری نسبت به سایر اصولگرایان بین مردم دارد.

پرویز فتاح از مردان کابینه احمدی نژاد است و اتفاقاً ارتباط خود را با وزیران سابق احمدی‌نژاد را خراب نکرده و علیه گذشته خود در کابینه احمدی نژاد مصاحبه نکرده است؛کاری که هم‌قطارانش انجام دادند و برای بازگشت به صدر اخبار رسانه‌ها به مراد خود پشت کردند و علیه احمدی نژاد در رسانه‌ها موضع گرفتند.

خودش گفته «همانطور که در کمیته امداد سیاسی عمل نکردیم و وارد انتخابات نشدیم در بنیاد مستضعفان هم وارد انتخابات نخواهیم شد و سیاسی عمل نخواهیم کرد، چون این را به صلاح بنیاد مستضعفان نمی‌دانیم.»

 

وضعیت پرویز فتاح در میان اصولگرایان چگونه است

 

به گزارش رویداد۲۴ در میان اصولگرایان دوگانه‌های مختلفی وجود دارد دوگانه «لاریجانی/ احمدی‌نژاد» که سال‌های سال در سیاست ایران سایه افکنده بود. دوگانه «مهدوی کنی/ مصباح یزدی» تحولات سیاسی قم و تهران را رقم می‌زد. یکی از این دوگانه‌ها، دوگانه «حداد عادل/فتاح» است. برخی اصولگرایان می‌گفتند رئیس مجلس هفتم خیلی دوست داشت به جای فتاح به بنیاد مستضعفان یا کمیته امداد برود و رقابت از همان زمان شروع شد.

حداد البته در رسانه‌ها از فتاح شکست خورده است و افشاگری فتاح و فرزند او درباره زمین مدرسه فریدالدین حدادعادل حاشیه‌های زیادی را برای خاندان حداد عادل ایجاد کرد و پای همسر او هم به میان آمد.

حداد عادل هم توانسته بود سال ۹۶ توانست نام فتاح را از میان نامزد‌های اصلی جریان اصولگرا حذف کند. این روند در سال ۹۸ هم ادامه یافت و حداد نشان داد که نفوذ و تاثیر زیادی در بستن فهرست اصولگرایان دارد تا جایی که بسیاری از چهره‌های موثر و قدیمی جریان اصولگرا در فهرست قرار نگرفتند، اما نزدیکان او در فهرست اصولگرایان بودند.

آخرین رقیب فتاح محمدباقر قالیباف است. معلوم نیست ریاست مجلس قالیباف برسد یا نه؛ معلوم نیست اگر به ریاست مجلس برسد به همان مسئولیت اکتفا می‌‌کند و آیا پس از آن برای فتح پاستور برنامه‌ریزی خواهد کرد (رویایی که قالیباف شانزده سال است با آن سر می‌کند) با این حال باید گفت حمایت یا عدم قالیباف از فتاح، در تعیین نامزد نهایی جریان اصولگرا موثر خواهد بود.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: