تاریخ انتشار: ۱۰:۰۶ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۲۸ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
مجموعه مدارس فرهنگ زیر نظر غلامعلی حداد عادل اداره می‌شود. سخنان طیبه ماهروزاده همسر حداد باعث شد فعالیت این مدارس زیر ذره بین قرار بگیرد. رویداد۲۴ در این گزارش امکانات مدرسه، شهریه، وضعیت داخل مدرسه و ... را بررسی کرده است.

از مدرسه فرهنگ حداد عادل چه می‌دانید؟/ از شایعه غصبی بودن مدرسه تا حجاب اجباری چادر

رویداد۲۴ سخنان اخیر طیبه ماهروزاده همسر غلامعلی حداد عادل درباره مدارس فرهنگ در برنامه تلویزیونی «زاویه» موجی از واکنش‌های مثبت و منفی را در فضای مجازی، رسانه‌ها و بطن جامعه به راه انداخت و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با نوشتن مطالبی طنز این اظهارات انتقاد کردند.

طیبه ماهروزاده در این برنامه تلویزیونی می‌گوید: «با تاسیس مدارس غیر انتفاعی مخالف بودم، اما خودم به عنوان موسس، مدرسه‌ای راه اندازی کردم. زیرا پسرم می‌خواست به رشته علوم انسانی برود و ما نیز به دنبال مدرسه‌ای بودیم که محیط آن سالم باشد، اما پیدا نشد چرا که مدارس برای رشته علوم انسانی، دانش‌آموزان ضعیف را جذب می‌کردند.» این سخنان موجب شد که ماهیت راه اندازی و فعالیت مدارس فرهنگ در کشور به چالش کشیده شود.

در این بین برای بسیاری از مخاطبان نیز سوالات و ابهاماتی نیز درباره فعالیت این مدارس به وجود آمده است، در واقع مدارس فرهنگ چگونه مدارسی هستند؟ چه کسانی و تحت چه شرایطی می‌توانند به این مدارس راه پیدا کنند؟ سطح کیفی و تحصیلی این مدارس چه میزان است و شهریه این مدارس چه رقمی است؟


بیشتر بخوانید: بدهی ۳۶ میلیاردی حداد عادل به بیت المال بابت اجاره مدرسه فرهنگ


برای بررسی این موضوع خبرنگار رویداد۲۴ به یکی از مدارس فرهنگ در تهران مراجعه کرده تا اطلاعاتی را از چند و چون فعالیت این مدارس کسب کند. دبیرستان دخترانه فرهنگ که در منطقه الهیه قرار دارد یکی از این مدارس است، سال ۷۲ و یکسال بعد از تاسیس دبیرستان پسرانه فرهنگ واقع در سیدخندان، تاسیس شد. البته بعد از آن هم دبستان دخترانه و پسرانه فرهنگ و اخیرا نیز مهدکودک فرهنگ تحت نظر و مدیریت حداد عادل تاسیس و مشغول به فعالیت کرد.

حیاط مدرسه فرهنگ الهیه

از مدرسه فرهنگ حداد عادل چه می‌دانید؟/ از شایعه غصبی بودن مدرسه تا حجاب اجباری چادر

از مدرسه فرهنگ حداد عادل چه می‌دانید؟/ از شایعه غصبی بودن مدرسه تا حجاب اجباری چادر

از مدرسه فرهنگ حداد عادل چه می‌دانید؟/ از شایعه غصبی بودن مدرسه تا حجاب اجباری چادر

مردان حق ورود به مدرسه را ندارند و از پله‌های سمت راست به کانکس بزرگ هدایت می‌شوند


دبیرستان دخترانه فرهنگ/ اجبار در پوشیدن چادر در خانه ویلایی الهیه

دبیرستان دخترانه فرهنگ در منطقه الهیه خیابان چناران کوچه یاسمن واقع شده است. خانه‌ای قدیمی با حیاطی نسبتا بزرگ که وجود درخت و گیاهان سرسبز، نمای زیبایی به حیاط این مدرسه داده است. این دبیرستان و عموما دبیرستان‌های فرهنگ صرفا دانش آموزانی را می‌پذیرند که می‌خواهند در رشته علوم انسانی درس بخوانند. برای تحصیل در این مدارس حتما باید آزمون ورودی بدهید و معدل دانش آموز بالای ۱۹ باشد.

این مدرسه درست روبروی سفارت سویس قرار دارد و ورودی مدرسه در آهنی بزرگی قرار دارد که به هیچ عنوان نمی‌توانید داخل مدرسه را ببینید. پوشیدن چادر در این مدرسه اجباری است و دانش آموزانی که در این مدرسه ثبت نام می‌کنند حتما باید این قانون را رعایت کنند. یکی از دانش آموزان این مدرسه به رویداد۲۴ می‌گوید: اگر آن‌ها بیرون از مدرسه توسط مسئولین مدرسه بدون چادر دیده شوند، روز بعد حتما به آن‌ها تذکر داده می‌شود.

با اینکه این مدرسه فقط در رشته علوم انسانی دانش آموز جذب می‌کند، اما به علت کوچک بودن مدرسه در هر مقطع تنها یک کلاس وجود دارد که تعداد دانش آموزان هر کلاس نیز به ۳۰ الی ۳۵ نفر می‌رسد. تا جایی که خبرنگار رویداد۲۴، اطلاع پیدا کرده است، هیچ مردی اعم از نگهبان مدرسه و پدران دانش آموزان نیز حق ورود به محیط مدرسه را ندارند و اگر کاری باشد، مسئولان و معلمان مدرسه به جلوی در مدرسه می‌آیند تا با آنها صحبت کنند.

بخش ورود مردان به مدرسه، با در آهنی بزرگی جدا شده بنابراین اگر اولیای دانش آموزان بخواهند از وضعیت درسی فرزندشان با خبر بشوند، از همان قسمت به کانکس ورودی مدرسه هدایت می‌شوند که برای مردان تعبیه شده است.

عکسی از فضای داخلی مدرسه فرهنگ

از مدرسه فرهنگ حداد عادل چه می‌دانید؟/ از شایعه غصبی بودن مدرسه تا حجاب اجباری چادر

از مدرسه فرهنگ حداد عادل چه می‌دانید؟/ از شایعه غصبی بودن مدرسه تا حجاب اجباری چادر
شهریه‌های دبیرستان‌های فرهنگ در تهران

از سوی دیگر شهریه مدرسه دخترانه فرهنگ الهیه که دانش آموزان کلاس هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم در آن مشغول به تحصیل هستند هم کمی متفاوت‌تر از سایر مدارس غیر انتفاعی است.

شهریه این مدرسه از ۱۷ میلیون تومان شروع می‌شود و برای دانش آموزان کلاس‌های بالاتر مانند دهم، یازدهم و دوازدهم به ۲۵ میلیون تومان هم می‌رسد. دانش آموزان این مدرسه باید از ساعت ۷ صبح تا ۳ بعد از ظهر، در مدرسه حضور داشته باشند. این دانش آموزان حتی روز‌های پنج شنبه نیز به مدرسه می‌روند.

نکته قابل توجه اینکه دختر و عروس حداد عادل نیز در این مدرسه تدریس می‌کنند. یکی از دانش آموزان می‌گوید خود حداد عادل برخی روز‌ها برای تدریس دروسی مانند بینش اسلامی و تفسیر قرآن به این مدرسه می‌آید. احتمالا حداد عادل تنها مردی است که توانسته به این دبیرستان قدم بگذارد!

از ادعای غصبی بودن تا جهت‌گیری‌های سیاسی مدرسه

یکی از دانش آموزان ورودی سال ۷۸ این مدرسه به رویداد۲۴، می‌گوید: من سال ۷۸ وارد این مدرسه شدم و آن زمان شهریه برای مقطع ما یک میلیون و پانصد هزار تومان بود. از آنجایی که موسس و مدیریت این مدرسه متعلق به حداد عادل و همسر ایشان بود و فرزندان برخی از مسئولین و مقامات در این مدرسه حضور داشتند، افکار خاصی هم در فضا حاکم بود و نحوه تدریس و آموزش‌ها و سخنرانی‌ها همگی جهت‌گیری سیاسی داشت.


بیشتربخوانید: پس‌لرزه‌های مدرسه خصوصی فرزند حداد عادل/ سرلیست اصولگرایان تغییر می‌کند؟


این دانش آموز سابق که اکنون وکیل دادگستری است، ادامه می‌دهد: امکانات مدرسه مناسب بود. ساختمان مدرسه یک ساختمان قدیمی و برای دوران پهلوی است و همان زمان شایعه شد که چند تکه و اشیا از زمان شاه در مدرسه پیدا شده است. البته ما چیزی ندیدیم ولی از این حرف‌ها خیلی زیاد زده می‌شد.

او می‌گوید: مدرسه قبلا ویلای بزرگ شخصی شود و اصلا کاربری آموزشی نداشت و چون توسط بنیاد مستضعفان مصادره شده بود، آن را به آقای حداد عادل دادند. گمان می‌کنم از سالن نمازخانه قبلا به عنوان سالن رقص می‌شده است.

این دانش آموز سابق به شائبه‌های دیگری که آن زمان در مدرسه پیش آمده بود، اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی از دانش آموزان آن زمان به مدیران مدرسه و آقای حدادعادل نامه نوشتند و درباره غصبی بودن فضای مدرسه و عدم امکان نماز خواندن در آن سوال می‌پرسیدند.

وی در ادامه می‌گوید: دختر و عروس حداد عادل نیز که آن زمان نسبتا سن کمی داشتند به عنوان معلم در مدرسه، دروسی مانند نقد فیلم، نقد روزنامه، نقد گلستان و بوستان را تدریس می‌کردند.

 

فرزندان کدام مقامات در مدارس فرهنگ تحصیل کردند؟

 

گفته می‌شود فرزندان آقایان میرسلیم، سردار قاسم سلیمانی، مهدی کوچک زاده، آملی لاریجانی، علی قاضی عسگر، احمد توکلی، صادق زیبا کلام، محمد علی زم، مجتبی خامنه‌ای و همچنین حورا صدر همسر سید علی خمینی در این مدرسه تحصیل کرده‌اند.

بررسی‌هان نشان می‎دهد مجموعه مدارس فرهنگ تهران پنج مدرسه غیر انتفاعی زیر نظر غلامعلی حداد عادل تاسیس شده و خانواده او از جمله همسر و فرزندانش در حال حاضر مدیریت آن‌ها را برعهده دارند. دو دبیرستان دخترانه و پسرانه فرهنگ، یک هنرستان پسرانه، دو دبستان دخترانه و پسرانه و یک مهد کودک نیز اخیرا تاسیس شده‌اند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۸
شیعه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
5
نگران نباشید حداد زود اسم اینو هم عوض میکنه استاد اپورتونیسمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
7
خدایاله همه دنیامیگن کافرکجای دنیاانقدرتبعیض طبقاتی هستش بیچاره بچه های سیستان وبلوچستان بااون مدرسه های کپریشون اون دنیامن یکی یقه شمااشراف زاده هارومیگیرم
شیعه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
5
این ناعادل در زمان شاه ملعون هم رییس دفتر فرح بود خودش و خانوادش از اریستو کراسی است
ابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
1
5
قانون برای فقیر بیچاره هاست وگرنه حداد خودش قانونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
2
به به!:
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
4
یه سفره ای باز شده دیگه
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
2
2
باسلام .ایشانکه مقصرنیست .تقصیر اون کسیست که قبل از انقلاب این ساختمانرا ساخت خدایا معذرت مبخواهم
محمود
|
United States
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
6
واقعا شرم اوره ! اینو بفهمید که این انقلاب ۳۰۰ هزار شهید داده که همه این اقایون و خانواده هاشون به یک تار موی یکی از اون شهدا نمی ارزند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
6
ظاهرا اسلام ایشون فقط و فقط چادره. مردم با خیال خام انقلاب کردند که نمایندگانشان مثل مولی علی فقیرترین باشند
ح یعقوبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
7
افرادی مثل حدادعادل که ادعای فرهنگی بودن داره بقدری این قبا به تنش گشاده که از فاصله‌های بعید و دور ریاکاری به چشم می‌آید.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
4
متاسفم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
1
میخادتوزمان به گزشته صفرکنه فرهنگ باقاجاررفت
شهریار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
1
خانم حداد میخواست کپی برداری کند از خانم دیگر ی که سالها قبل کاری ماندگاربرای دانش آموزان کرد
ولی نتونست فیلم خودشو ،خودش خوب بازی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
0
2
اگر بدهی داره اقای حداد عادل چرا اجازه تاسیس مدرسه بهشون میدن با بدهی به بیت المال ،خدا شکر که قیامت هم هست والا اون دنیا اگر حساب و کتاب نبود اون دنیا هم طلب امتیاز می کردند
فرهود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
1
2
این ملک غصبی خانه شخصی یکی ازاعضای خانواده خوشنام رضایی هاست که سالها در اعتلای صنایع سنگین و معادن کشور در سطح ملی کوشیدند که هنوز هم منبع اشتغال هزاران کارگر و صنعتگر ایرانیست . جای تاسف است ، جای بسی تاسف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
0
1
اگر اجاره هم داده بود یک ریالش نصیب مردم نمی شد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
0
0
باسلام بنده خدا .گفت به یک ریال پول مدرسه دست نزده ریخته بحساب توی بانکها
شاگرد دبیرستان فرهنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
4
3
سلام
ببخشید من یکی از شاگردای این دبیرستان هستم و الانم دارم توش درس می خونم . به جرات میتونم بگم حرفایی که توی فضای مجازی پشتش در اومده ،، اصلا با واقعیت امر مطابقت نداره .
مشکل ما مردم اینه که نمی تونیم ببینیم یکی داره درست توی مملکت کار می کنه ! و می ریزیم سرش ، شاید یک علتش این باشه که چون این کارا از دست خودمون بر نمی اد ، چشم دیدنش رو هم نداریم که ببینیم یکی دیگه داره انجامش می ده !
پیشنهاد می کنم برای بهتر شدن زندگی خودمون هم که شده ، قدرت تحلیل خودمون رو بالا ببریم و به حرفای بی خود و بی سند و مدرک هم اکتفا نکنیم .
این خاصیت رسانه س که هر چیزی رو که بخواد به نفع خودش جلوه بده ، حتی شده با تحریف واقعیت ها !
پاسخ ها
دانشجو
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
خانم با درک و سند یه سر بیا این پایین مایین ها ببین خودم و هم کلاسی هام هم درس میخونیم و هم کار میکنیم.از 24 ساعت فقط یه 6الی 7 ساعت میخوابیم بقیش رو مشغولیم.اگه من و امثال من امکانات تو وامثال تو رو داشتیم ایران گلستان میشد نه این کثافت خونه ی که توش زندگی میکنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
اگه مدیریتش درست هم باشه اینکه امثال تو فقط از چنین مدارسی بهره ببرن در آرمان های انقلاب گنجانده نشده بود. شما جواب بچه های سیستان و بلوچستان رو چی میدی!؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
0
2
اینکه فردی علمی و فرهیخته توان خودش رو صرف جذب و ارتقاء علمی و فرهنگی بخشی از جامعه که توان مالی هم ممکنه داشته باشند کند، چیز بدی نیست. برخی خانواده ها با حقوق زیر متوسط حاضرند به جای رفتن به خارج از کشور و ولخرجی های آنچنانی و غوطه در هوا و هوس نفسانی، پس انداز خودشون رو خرج شهریه فرزندشون کنند تا کمی فراتر از سطح عمومی تدریس که فقط گرفتن مدرک مد نظر داره، عمل کنند و فرزندشون با علم و فرهنگ و تربیت دینی بار بیاد. کجای این ایراد داره. مسائلی هم که از موضوع مالی و غیره حاشیه می خوره، بیشتر تخیلاتی است برای زدن و تخریب حداد عادل و خانواده اش.متاسفانه سیاستزدگی عوامانه زندگی خیلی ها رو آنهم در فضای سطح نازل مجازی درگیر خودش کرده!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
نکنه در مدرسۀ علوم انسانی حدادعادل یک چنین منطق اشرافیگری رو بهت یاد دادن! آخه یک چنین مدرسه ای با چنین دبدبه و کبکبه ای کی فرزندان کسانی رو در خودش جا می ده که به قول تو خرج خارج رفتنشون رو صرف تحصیل فرزندانشون بکنن!
ضمناً سیاستزدگی عوامانه رو خوب اومدی!
شاگرد دبیرستان فرهنگ
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
بهتره بدونید که اصلن آقای فریدالدین حدادعادل در دبیرستان فرهنگ درس نخوندن ، و اصلا علوم انسانی نخوندن !
ایشون توی مدرسه جلال آل احمد درس خوندن . اینکه خانم ماهروزاده در برنامه تلویزیونی زاویه اون حرف رو زدن به این معنا نیست که برای پسرشون مدرسه زدن ، برای بچه های این مملکت و آینده ی این مملکت تاسیس کردن
اصل ۳۰ قانون اساسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
1
0
نقض قانون اساسی کشور توسط حداد عادل .
جالب است ایشان از قوانین هم اطلاع داشته اند وای بر تو وای بر تو وای بر تو بخاطر ستمی که روا داشتی .
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
2
0
بر شرف نداشته ریا کاران لعنت
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
2
0
حداد اول انقلاب میرفت توی تظاهرات با یک اسلحه تیر میزد که بگه شاه کشته این ادم با کرباسچی و احمدی نژاد کارشون همین بود اگر از قدیمیها در محله نارمک بپرسید حقایقی برایتون می گن که باور نمی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
1
اول از همه اینکه محض اطلاع همه عزیزانی که اینقدر با صراحت تمام توی دست به دست کردن یک دروغ مشارکت داشتن خسته نباشید میگم .
دوم اینکه شما که میگید توی این مدرسه اشراف درس می خونن ، چه سندی برای اثبات حرفتون دارید ؟
من در بین همکلاسی های خودم فدی رو می شناسم که پدرش توانایی پرداخت نداره و مدرسه بخشی از هزینه رو تقبل کرده تا این بچه از هوشش استفاده کنه . این دوست بنده نه اشراف زاده س و نا با پارتی و ژن خوب تو این مدرسه س ! مثل یه آدم معمولی داره درسش رو می خونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
0
0
این قشر غریگرا برای خراب کردن انقلابیون هر کاری میکنند ومتاسفانه یکسری آدم بی لطلاع بدون تحقیق حرفهای اونها رو قبول میکنند، بروید خودتون مدارس فرهنگ رو ببینید و تحقیق کنید به حرف دیگران گوش ندهید، این مدارس واقعا مدارس خوب برای تربیت فرزندانمان در رشته علوم انسانی هست و هزینه این مدارس از مدارس غیرانتفاعی کمتر ولی با امکانات بیشتر می باشد
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: