تاریخ انتشار: ۱۹:۰۵ - ۰۵ فروردين ۱۳۹۹
وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای؛

آمریکا با سرشکستگی، یمن را نیز ترک خواهد کرد

وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد: آمریکا ثابت کرده است در هر یک از کشور‌های منطقه حضور یافته نتیجه‌ای جز ناامنی و چپاول سرمایه‌های آن کشور‌ها ارمغان دیگری نداشته است؛ سرانجام آمریکا شکست دیگری را در یمن تجربه و با سر شکستگی این کشور را نیز ترک خواهد کرد.

خروج آمریکا از یمنرویداد۲۴ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ششمین سالروز تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن در بیانیه‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با محکومیت تجاوز ممتد نظامی نیروهای موسوم به ائتلاف به یمن تاکید می کند این جنگ خانمان سوز و حماقت آلود در حالی وارد ششمین سال آن می‌شود که نتیجه‌ای جز ویرانی و کشتار مردم بی گناه و مظلوم یمن در بر نداشته است و با نابودی زیرساخت ها، یمن را به کشوری ویرانه و زندگی را برای مردم آن به رنج روزمره تبدیل کرده است.

این بیانیه می‌افزاید: بنا به تایید سازمان‌های بین المللی ۸۰ درصد جمعیت یمن یعنی حدود ۲۵ میلیون زن و کودک در یمن به کمک‌های انسان دوستانه نیازمند هستند؛ این تراژدی انسانی در سایه سکوت جامعه بین المللی و استمرار زیرپاگذاشتن تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری از طرف متجاوزین در حال رقم خوردن است.

در این بیانیه آمده است: تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی و جنایات صورت گرفته باعث شده تا از وضعیت فاجعه آمیز مردم یمن به عنوان بزرگ‌ترین تراژدی انسانی قرن در سطح جهانی یاد شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است: تجاوز نظامی به یمن در حالی ادامه دارد که آمریکا و برخی کشورهای دیگر نه تنها چشم‌های خود را بر جنایات جنگی نیروهای متجاوز بسته‌اند بلکه همچنان با فروش تسلیحات و حمایت‌های اطلاعاتی و پشتیبانی در این جنایات سهیم هستند و باید پاسخگو باشند.

این بیانیه می‌افزاید: در همین راستا متاسفانه اخیرا شاهد هستیم آمریکا به این اقدامات بسنده نکرده است و با افزایش حضور چشمگیر نظامی خود در مناطق مختلف یمن از راهبردش در یمن پرده برداشته و به دنبال تثبیت نظامی خود در این کشور است.

در این بیانیه آمده است: این امر در حالی است که آمریکا ثابت کرده در هر یک از کشورهای منطقه حضور یافته نتیجه‌ای جز ناامنی و چپاول سرمایه‌های آن کشورها ارمغان دیگری نداشته است. اما سرانجام آمریکا شکست دیگری را در یمن تجربه و با سر شکستگی این کشور را نیز ترک خواهد کرد.


بیشتر بخوانید: انتقاد شدید سخنگوی وزارت خارجه از بی‌مسئولیتی برخی اعضای جنبش عدم تعهد


وزارت امور خارجه در بیانیه خود تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ تاکید داشته است که بحران یمن راه حل نظامی ندارد و بر همین اساس طرح چهار ماده‌ای خود را در روزهای آغازین تجاوز، مبتنی بر آتش‌بس فوری، تسریع در ارسال کمک های انسانی و رفع محاصره ظالمانه و انجام گفت وگوها بین همه گروه‌های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی ارایه کرد.

این بیانیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران بر همین اساس با حمایت از وحدت سرزمینی یمن تاکید دارد راه‌حل‌های سیاسی همچون توافق استکهلم و تعمیم آن به همه‌ موضوعات و مناطق در یمن، می‌تواند امید به دستیابی به صلح و آرامش در سراسر این کشور را زنده نگه دارد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: وزارت خارجه ، یمن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: