تاریخ انتشار: ۱۶:۱۲ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
الجزیره بررسی کرد:
شبکه قطری الجزیره با اشاره به تبادل زندانیان میان تهران و واشنگتن در گفتگو با کارشناسان به بررسی ابعاد این موضوع و علت نیاز ترامپ به گفتگو با ایران پرداخت.
مذاکره ایران و آمریکا
رویداد۲۴ شبکه الجزیره نوشت: بعد از اینکه درگیری‌های تقریبا یک ماه پیش نیروی دریای ایران با نیروی دریایی آمریکا نزدیک بود منجر به جنگی در آب‌های خلیج (فارس) بشود، تبادل زندان میان ایران و آمریکا بار دیگر دوگانگی روابط میان دو طرف را به اذهان بازگرداند و بعد از اینکه مسئولان ایران و آمریکا در دوسال گذشته وارد جنگ توییتری شده بودند، دولت ایران با اعلام آمادگی برای تبادل زندانیان با آمریکا بدون پیش شرط اذهان عمومی را شگفت زده کرد. این امر باعث شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از ایران تشکر کند و اعلام کند که تبادل زندانیان میان دو کشور نشان می‌دهد که رسیدن به توافق امری ممکن است.

در گزارش شبکه الجزیره آمده است: این درحالی است که حسین امیرعبداللهیان، مشاور رئیس پیشین مجلس ایران در امور بین الملل تاکید کرد که کشورش حقیقت رهبر تروریست کاخ سفید را به خوبی می‌داند، وی در صفحه توییتر خود نوشت که ترامپ نمی‌تواند از یک طرف برای از بین بردن سردار سلیمانی دستوری تروریستی صادر کند و از طرفی دیگر خواستار گفتگو با جمهوری اسلامی ایران شود.

در این گزارش آمده است: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران خروج ترامپ از برجام را به او یادآوری کرد کرد و او را به بازگشت به این توافق تشویق کرد درحالی که محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام مذاکره با آمریکا را سمی کشنده توصیف کرد.

از سوی دیگر حسن احمدیان، استاد مطالعات خاورمیانه دانشگاه تهران در گفتگو با الجزیره گفت که گفتگو میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان از دو سال پیش آغاز شد و دلیل علنی نکردن آن این است که دو طرف نمی‌خواهند این مساله با شکست مواجه شود.

وی تاکید کرد که تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا در سایه اظهارات خصمانه از سوی دو طرف امری مهم برای تسکین التهابات است، اما این مساله به معنای بودجود آمدن تغییرات در روابط متشنج دو طرف نیست. دو طرف ایرانی و آمریکایی معاملات کوچکی مانند تبادل زندانیان انجام می‌دهند، زیرا می‌دانند که رسیدن به یک معامله بزرگ مساله‌ای سخت است. در مرحله آتی رویارویی برجسته‌ترین عنوان برای روابط ایران و آمریکا خواهد بود، زیرا آمریکا معتقد است که سیاست فشار حداکثری ایران را مجبور خواهد کرد که معامله بزرگی با آن انجام دهد درحالی که تهران این مساله را رد می‌کند.

بیشتر بخوانید: آیا ایران با ترامپ وارد مذاکره می‌شود؟
همچنین حشمت‌الله فلاحت پیشه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پارلمان ایران در گفتگو با شبکه الجزیره تاکید کرد: علیرغم اینکه اقدام تهران در تبادل زندانیان با آمریکا بر اساس اصلی انسانی و بشردوستانه است، اما ترامپ از حسن نیت ایران سوء استفاده می‌کند و می‌خواهد این مساله را دستاوردی برای خود ثبت کند و شکست‌های خود در مقابله با ویروس کرونا و همچنین اعتراضات ضد نژادپرستی و افزایش بیکاری را بپوشاند.

وی خاطرنشان کرد: تنش موجود میان تهران و واشنگتن حقیقی است و به جز برخی کانال‌های واسطه گری هیچ گونه مذاکرات پشت پرده‌ای میان دو کشور وجود ندارد و بازگشت ایران و آمریکا به میز مذاکرات امری شبه منعدم است. رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر از بحران‌های داخلی بزرگی رنج می‌برد و او به انجام معامله با تهران نیاز مبرم دارد و ابراز محبتش به ایران از طریق توییتر نشان دهنده همین امر است. بعید نیست که ترامپ خواسته‌های ایران و خصوصا بازگشت به برجام و رفع کامل تحریم‌ها را برآورده کند تا شانس خود برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ را افزایش دهد.

از طرفی محمد صالح صدقیان، مدیر پیشین مرکز عربی مطالعات ایران در گفتگو با الجزیره گفت: مساله جدید در تنش ایرانی-آمریکایی پاسخ مثبت واشنگتن به پیشنهاد ایران برای تبادل زندانیان در سایه انتشار ویروس کرونا است. اکنون اظهارات آمریکایی‌ها در رابطه با ایران ملایم‌تر شده است. ترامپ اکنون به یک برگه خارجی نیاز دارد تا او را در انتخابات آتی نجات دهد.

وی تاکید کرد که در شرایط کنونی اگر دولت آمریکا تحریم‌ها را بردارد نشستن بر میز مذاکره امکان پذیر خواهد بود، تهران تا زمانی که شمشیر تحریم‌ها بالای گردنش باشد مذاکره نخواهد کرد.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: