دسترسی به وای فای در زیر آب ممکن شد | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۳ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۹
محققان سیستم وای فای زیر آبی به نام آکوافای را ابداع کرده اند که امکان اتصال به اینترنت در زیر آب را فراهم می‌کند.

 وای فای در زیر آب

رویداد۲۴   امواج رادیویی به سختی در آب منتقل می‌شوند به همین دلیل غواصان و زیردریایی‌ها برای انتقال اطلاعات به شکل بی سیم به سطح آب با مشکلاتی روبرو می‌شوند. در همین راستا محققان سعی کردند با توسعه یک نسخه زیر آبی از وای فای این مشکل را حل کنند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی محققان دانشگاه KAUST در عربستان سعودی با استفاده از لیزر‌ها ویدئویی با کیفیت HD را زیر آب منتقل کردند. سیستم آزمایشی فعلی به نام آکوا-فای نیز براساس همین فناوری لیزر ابداع شده است.
بیشتر بخوانید: خودروهای هوشمند، اطلاعات شخصی شما را می‌دانند!
با کمک این فناوری غواص می‌تواند اطلاعاتی مانند تصاویر یا ویدئو را از یک موبایل در زیر آب برای افراد دیگر روی آب ارسال کند. این اطلاعات ابتدا به شکل امواج رادیویی به دستگاه کوچکی منتقل می‌شوند که روی مخزن هوای غواص قرار گرفته است.

یک میکرورایانه در این دستگاه اطلاعات را به مجموعه‌ای از پالس‌های نوری بسیار سریع تبدیل می‌کند. هر پالس نشان دهنده کد‌های صفر یا یک سیستم باینری است. این پالس‌ها در مرحله بعد به وسیله یک لیزر ۵۲۰ نانومتری یا مجموعه‌ای از ال‌ای دی‌های سبزرنگ به سطح آب ارسال می‌شوند.

ال‌ای دی‌های مذکور می‌توانند با کمک یک منبع نیرو اطلاعات را در مسافت کمی منتقل کنند، اما لیزر می‌تواند اطلاعات را به مسافت دورتری بفرستد، ولی برای این منظور به انرژی بیشتری نیاز دارد.

پالس‌های نور پس از رسیدن به سطح به وسیله یک دستگاه ردیاب نور (که در قسمت زیرین کشتی نصب شده) دریافت و سپس با کمک یک رایانه به تصاویر یا ویدئو‌های اولیه تبدیل می‌شوند. از این نقطه به بعد فایل‌ها را می‌توان به وسیله ماهواره در اینترنت آپلود کرد.

محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: ما روشی ارزان و انعطاف پذیر برای انتقال محیط زیر آب به اینترنت جهانی ساخته ایم. امیدواریم در آینده استفاده از آکوافای زیر دریا مانند استفاده از وای-فای گسترده شود.

این تحقیق در مجله IEEE Communications منتشر شده است.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: