تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۹
غده تیروئید یک اندام پروانه‌ای شکل و مسئول تولید هورمون‌هایی است که سوخت و ساز، یا روش استفاده بدن از انرژی را کنترل می‌کنند.

رویداد۲۴ افراد بسیاری یک روتین صبحگاهی دارند که نوشیدن قهوه بخش مهمی از آن محسوب می‌شود. چه با یک صبحانه مفصل همراهی شود یا تنها با یک نان تست کوچک، احتمالا شما از این کار در پی موارد زیر هستید:

- افزایش هوشیاری

- افزایش انرژی

- یک حس خوشی

اما یک یا دو فنجان قهوه‌ای که مصرف می‌کنید می‌تواند مسئول اختلال در تعادل هورمونی تیروئید شما نیز باشد.

اگر به مشکلات تیروئید مبتلا باشید باید توجه ویژه‌ای به مصرف کافئین هنگام مصرف دارو‌های مرتبط با این مشکلات داشته باشید.
آشنایی با عملکرد تیروئید

غده تیروئید یک اندام پروانه‌ای شکل و مسئول تولید هورمون‌هایی است که سوخت و ساز، یا روش استفاده بدن از انرژی را کنترل می‌کنند. این هورمون‌ها عملکرد‌های مختلفی مانند تنفس، ضربان قلب و دمای بدن را در بدن تنظیم می‌کنند.بیشتربخوانید: میوه‌ای ارزان که لاغرتان می‌کنداگر به کم کاری تیروئید مبتلا باشید، احتمالا ترکیبی از علائم زیر را تجربه می‌کنید:

- مشکلات خواب

- خستگی

- دشواری در تمرکز

- خشکی پوست و مو

- افسردگی

- حساسیت به دمای سرد

- قاعدگی‌های مکرر و سنگین

- درد‌های مفصلی و عضلانی

از سوی دیگر، اگر به پرکاری تیروئید مبتلا باشید، احتمالا با ترکیبی از علائم زیر مواجه هستید:

- اضطراب

- تحریک پذیری یا بدخلقی

- عصبی بودن، بیش فعالی

- تعریق یا حساسیت به دما‌های بالا

- لرزش دست

- ریزش مو

- قاعدگی‌های سبک یا از دست رفته

اگر پزشک برای مشکلات تیروئید شما دارو تجویز کرده است باید به مصرف موادی که می‌توانند با این دارو‌ها تداخل ایجاد کنند، از جمله کافئین، توجه داشته باشید.
کافئین در ترکیب با دارو‌های تیروئید می‌تواند مشکل ساز باشد

اگر به منظور درمان مشکلات تیروئید دارویی برای شما تجویز شده است، نوشیدن قهوه طی ۶۰ دقیقه پس از مصرف آن می‌تواند به کاهش جذب و اثر دارو منجر شود. اگر به کمک کاری تیروئید مبتلا هستید، توجه به این نکته اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا خستگی شدید ناشی از کمبود هورمون‌های تیروئید در بدن می‌تواند با شدت بیشتری احساس شود.

شما ممکن است در تلاش برای غلبه بر این شرایط و انجام فعالیت‌های روزانه خود قهوه بیشتری بنوشید که در نهایت به یک چرخه خستگی مزمن مرتبط با تیروئید منجر می‌شود. کافئین اضافه سطوح هورمون استرس کورتیزول در بدن را نیز افزایش می‌دهد و پیامد‌هایی همچون خستگی شدید و مغز مه آلود، مشکلات خواب و اضافه وزن را خواهد داشت.

پس اگر از مشکلات تیروئید رنج می‌برید یا نگران ابتلا به یکی از آن‌ها هستید، نظارت بر میزان مصرف کافئین برای تقویت سلامت اهمیت دارد. برای افراد مبتلا به مشکلات تیروئید، کافئین کمتر می‌تواند به معنای انرژی بیشتر باشد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: