بازیکنان استقلال: ما اینجا زندانی هستیم! | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۹
بازیکنان استقلال با اشاره به قواعد سفت و سخت در قطر برای بحث کرونا می‌گفتند وقتی رسیدیم، ما را قرنطینه کردند و آزمایش هم گرفتند. این‌طور که می‌گویند، طی روز‌های اقامت در دوحه هم اجازه خروجمان از هتل به دشواری صادر خواهد شد. فقط تمرین، مسابقه و هتل. یعنی رسماً در قطر زندانی هستیم.

لیگ قهرمانان آسیا

رویداد۲۴ استقلال صبح پنج‌شنبه در حالی ایران را به مقصد قطر ترک کرد که به معنای واقعی کلمه با کاروانی ناقص سوار هواپیما شده و پا به داخل شهر دوحه گذاشت. بروز یک‌سری ناهماهنگی‌ها موجب عدم صدور روادید برای تعداد قابل ملاحظه‌ای از استقلالی‌ها شد و البته این مشکل همچنان به قوت خود باقی است (حداقل تا عصر دیروز) قسمتی از آبی‌پوشان هم‌اکنون در قطر هستند و بخش دوم کار ما نیز به محض دریافت ویزا عازم خواهند شد. طی ۴۸ ساعت گذشته اخبار فراوان و متعددی از استقلالی‌ها در قطر به دستمان رسید که بد نیست مهم‌ترین آن‌ها را در قالب گزارش به اطلاع شما بزرگواران برسانیم.

تیم بدون سرپرست
نصرالله عبداللهی چند روز قبل از پرواز کاروان استقلال مجدداً به عنوان سرپرست این تیم انتخاب شد ولی به دلیل عدم صدور روادید نتوانست روز پنج‌شنبه آبی‌ها را همراهی کند. عمونصی در فرودگاه فهمید ویزای قطر برایش صادر نشده و به همین خاطر باید در تهران ماندگار شود. البته عبداللهی صبح پنج‌شنبه بیشتر از اینکه پیگیر کار خودش باشد، حرص و جوش صادر نشدن روادید سایر اعضای کاروان به ویژه چند بازیکن را می‌خورد. در نهایت هواپیما با همان نفراتی که ویزا داشتند، پرید و البته تهران را بدون سرپرست خود ترک کرد.

تعداد زیاد غایبان
فقط سرپرست استقلال نبود که نتوانست راهی قطر شود بلکه علاوه بر نصرا... عبداللهی، مردانی، چون عارف غلامی، فرشید اسماعیلی، شاهین طاهرخانی، میلاد زکی‌پور، محمدحسین زرندی، عکاس باشگاه، بدنساز جدید، فیلمبردار استقلال، دو نفر از اعضای تیم ماساژور‌ها، تدارکات و... نیز از جمله افرادی بودند که به دلیل عدم صدور روادید نتوانستند راهی دوحه شوند. البته بخت در این رابطه با استقلال یار بود، چون عصر پنج‌شنبه باشگاه الوحده اعلام کرد از حضور در ادامه پیکار‌های لیگ قهرمانان آسیا انصراف داده و به این ترتیب آبی‌پوشان از برگزاری دو مسابقه اول خود معاف شده‌اند و حالا اگر بازیکنان با چند روز تأخیر هم برسند، به لحاظ تاکتیکی مشکل چندانی برای مجموعه ایجاد نمی‌شود.


بیشتر بخوانید: وضعیت گروه استقلال بعداز انصراف الوحده و ۳ تیمه شدن


مشکل پاسپورت
ناقص شدن کاروان استقلال در سفر به دوحه باعث انتقادات فراوان کارشناسان و هواداران از مجموعه مدیریتی این باشگاه شده، چون تاریخ برگزاری دیدار‌های متمرکز لیگ قهرمانان در قطر از مدت‌ها قبل مشخص شده بود و قوانین صدور روادید نیز کاملاً معین است بنابراین باشگاه باید فکر همه چیز را می‌کرد. البته کاظم قیم معاون روابط بین‌الملل باشگاه استقلال روز گذشته مدعی شد یکی از عوامل عدم صدور ویزا برای برخی از اعضای کاروان استقلال، نداشتن تاریخ اعتبار لازم پاسپورت آن‌ها بوده است! ادعایی که حتی اگر درست هم باشد، باز هم مسئولان باشگاه استقلال باید به این نفرات از قبل برای حل مشکل فوق تذکر می‌دادند.

عدم صدور اجازه برای سوار شدن به هواپیما
مقامات فرودگاه براساس یک دستورالعمل قانونی به اعضای بدون ویزای کاروان استقلال اجازه سوار شدن به هواپیما را ندادند. تصمیمی که از نظر اداری کاملاً درست و اصولی بود. البته برخی مسئولان باشگاه اعتقاد داشتند بهتر است این نفرات همراه با سایرین عازم دوحه شوند تا شاید در داخل فرودگاه مقصد بتوان برایشان ویزای فرودگاهی گرفت ولی در نهایت مشخص شد احتمال انجام چنین کاری هم بسیار کم است و طبق قانون افراد بدون روادید سوار هواپیما نشدند و به منازل‌شان بازگشتند.

بازیکنان در اولویت
از ظهر پنج‌شنبه پیگیری برای صدور روادید افراد جامانده به صورت جدی آغاز شد. طبق اولویت‌بندی صورت گرفته در داخل باشگاه، بازیکنان نسبت به سایر نفرات در اولویت اول قرار دارند و به محض صدور ویزا برای هر کدام از آن‌ها باید زمینه برای سفرشان به دوحه با اولین پرواز فراهم شود. خوشبختانه هواپیمایی قطر به صورت مستمر به تهران پرواز دارد و از این بابت مشکلی وجود نخواهد داشت.

خداحافظی با پرواز چارتر
اگرچه برای استقلالی‌ها جهت عزیمت به دوحه پرواز چارتر تهیه شده بود ولی نفرات جامانده باید با پرواز عادی عازم شوند و اگر صدور روادید آن‌ها طول بکشد، احتمالاً مجدداً باید تست کرونا بدهند و جواب منفی آزمایش خود را در قطر تسلیم مقامات فرودگاهی کنند. تازه علاوه بر این، همه نفرات به محض ورود در داخل فرودگاه دوحه تست مجدد کرونا می‌دهند و پس از آن به مدت ۲۴ ساعت قرنطینه خواهند شد.

قرنطینه داخل اتاق
بازیکنان و مربیانی که برای سفر مشکلی نداشتند، ظهر روز پنج‌شنبه وارد فرودگاه دوحه شده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مورد استقبال عوامل برگزاری لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفتند. البته شرایط و قوانین بسیار سفت و سختی در آنجا انتظارشان را می‌کشید. استقلالی‌ها در فرودگاه دوحه مجدداً آزمایش کرونا دادند و از همان‌جا بدون اینکه اجازه تماس با کسی را داشته باشند، با ماشین‌های مخصوص به هتل محل اقامت خود برده شدند. در هتل آن‌ها نمی‌توانستند داخل لابی قرار بگیرند بلکه بلافاصله پس از حضور در ساختمان هتل، به اتاق‌های مورد نظرشان راهنمایی شدند تا قرنطینه ۲۴ ساعته را آغاز کنند. البته این قاعده فقط شامل حال استقلال یا نمایندگان ایران نمی‌شود بلکه همه تیم‌ها هنگام ورود موظف به سپری کردن چنین مرحله‌ای هستند.

زندانی!
بازیکنان استقلال کمابیش قبل از سفر می‌دانستند که باید یک روز قرنطینه شوند ولی تصور نمی‌کردند قضیه تا این حد جدی باشد. صبح جمعه بعضی از آن‌ها با اشاره به قواعد سفت و سخت در قطر برای بحث کرونا می‌گفتند وقتی رسیدیم، ما را قرنطینه کردند و آزمایش هم گرفتند. این‌طور که می‌گویند، طی روز‌های اقامت در دوحه هم اجازه خروجمان از هتل به دشواری صادر خواهد شد. فقط تمرین، مسابقه و هتل. یعنی رسماً در قطر زندانی هستیم. البته قوانین دشوار خروج از هتل فقط شامل آبی‌ها نمی‌شود بلکه همه تیم‌های حاضر با محدودیت‌های بسیار ویژه‌ای مواجه هستند و در این رابطه ارفاقی هم به کسی نمی‌شود.

تصمیم به جدایی
علی کریمی هافبک بازیساز استقلال از جمله نفراتی بود که روز پنج‌شنبه همراه کاروان استقلال به قطر سفر نکرد. البته این بازیکن مشکل ویزا نداشت و به دلایل شخصی در تهران ماند. او هنوز برای فصل آینده با باشگاه توافق نکرده و دقیقاً به همین خاطر ترجیح داد راهی دوحه نشود. طی روز‌های آینده نیز بعید به نظر می‌رسد رضایت این بازیکن برای مسافرت جلب شود. اتفاقاً بازیکنان استقلال روز پنج‌شنبه دقایقی قبل از سوار شدن به هواپیما مدعی بودند تصمیم کریمی برای جدایی از استقلال جدی است و این بازیکن دیگر دلش با تیم نیست روی همین اصل حاضر نشده در لیگ قهرمانان رفقایش را همراهی کند.

ورود تماشاگران با نظر نماینده کنفدراسیون
از چند روز قبل زمزمه حضور تماشاگران در خلال برگزاری لیگ قهرمانان آسیا مطرح شده و احتمال دارد حداکثر ۲۵ درصد از کل ظرفیت ورزشگاه به هواداران اختصاص پیدا کند تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی مسابقات را از نزدیک تماشا کنند. قرار است در این رابطه نماینده ارشد کنفدراسیون فوتبال آسیا که برای نظارت بر کل مسابقات راهی قطر شده نظر نهایی خودش را اعلام کند. اگر اجازه حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها داده شود، استقلال و پرسپولیس پس از مدت‌ها از تنهایی در خواهند آمد و هموطنان‌مان در دوحه آن‌ها را تنها نمی‌گذارند.

شرط استفاده از نفرات جدید
استقلال در جدال مقابل الاهلی عربستان و الشرطه عراق نمی‌تواند از وجود بازیکنان جدیدی که خرید، استفاده کند ولی اگر از گروه خودش بالا آمده و راهی مرحله حذفی شود، آنگاه اجازه استفاده از نفراتی همچون رشید مظاهری و... را پیدا خواهد کرد. البته چنین اتفاقی فقط در صورتی رخ می‌دهد که مشکل پنجره نقل و انتقالات باشگاه نیز حل شود و استقلال بتواند بازیکنان تازه به خدمت گرفته خودش را ثبت قرارداد کند.

مددی هم نرفت
قرار بود احمد مددی معاون ورزشی باشگاه استقلال در این سفر به عنوان سرپرست کاروان کنار آبی‌پوشان قرار بگیرد ولی او هم در تهران ماند تا کار‌های مربوط به سفر جاماندگان را رتق و فتق کند. با توجه به اینکه نصرا... عبداللهی نیز نتوانست عازم دوحه شود، سرپرستی کل کاروان در قطر فعلاً برعهده مجید نامجومطلق و کاظم قیم معاون روابط بین‌الملل باشگاه است.

خوشحالی از حذف اماراتی‌ها
عصر پنج‌شنبه وقتی خبر انصراف الوحده امارات از ادامه رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به گوش استقلالی‌ها رسید، اغلب بازیکنان و مربیان این تیم خوشحال شدند و حذف نماینده امارات را به نفع خود می‌دانستند، چون حالا با مشکلات کمتری برای صعود از گروه مواجه هستند. به ویژه آنکه الشرطه عراق اصلاً وضعیت خوبی ندارد و می‌توان شکستش داد.

تمرینات ویژه برای جاماندگان
بازیکنان جا مانده از سفر در همان فرودگاه برنامه تمرینی خود را از کادر فنی دریافت کردند و عصر پنج‌شنبه اولین جلسه تمرین‌شان را بدون حضور سایر نفرات در تهران انجام دادند تا از فرم ایده‌آل بدنی خارج نشوند. قرار است آن‌ها تا زمان صدور ویزا به صورت جدی در تهران کار را دنبال کنند.

مشکل میلیچ
بازیکنان خارجی استقلال نیز برای مسافرت به دوحه دچار دردسر شده‌اند. طبق برنامه قرار بود میلیچ و دیاباته از کرواسی و فرانسه خودشان را به قطر برسانند و حتی بلیت آن‌ها نیز توسط باشگاه تهیه شده ولی نصرا... عبداللهی ظهر دیروز اعلام کرد ویزای هرویه میلیچ هم دچار مشکل شده و باشگاه به صورت جدی با کمک فدراسیون فوتبال ایران پیگیر حل مسئله است.

شارژ مالی
اگرچه بازی رفت و برگشت با الوحده امارات لغو شده و استقلال تا روز ۳۰ شهریور مسابقه رسمی ندارد ولی با این وجود کادر فنی نمی‌خواهد روحیه بازیکنانش خراب شود. ظاهراً پیش از اعزام وعده‌هایی مبنی بر شارژ مالی استقلالی‌ها در قطر به آن‌ها داده شده تا انگیزه خودشان را در آستانه آغاز رقابت‌های آسیایی از دست ندهند. احتمال دارد جدا از بحث پرداخت دلاری، قسمتی از مبلغ قرارداد بازیکنان نیز در تهران به حسابشان واریز شود.

اخراج متخلفان
پیش از ورود کاروان استقلال به دوحه پیرامون قوانین خاص کشور قطر در این ایام به همه نفرات توضیحات کاملی ارائه شد تا دچار مشکل نشوند. بر این اساس حالا همه استقلالی‌ها می‌دانند که قطری‌ها بابت رعایت پروتکل‌های بهداشتی اصلاً با کسی شوخی ندارند و هر کس بدون ماسک در خیابان تردد کند، جریمه نقدی قابل ملاحظه انتظارش را می‌کشد. حتی به آبی‌پوشان این هشدار نیز داده شده که اتباع خارجی در صورت رعایت نکردن این قانون، احتمالاً از قطر اخراج خواهند شد بنابراین حواس همه باید فوق العاده جمع باشد. البته کلاً خروج نفرات از هتل فقط در موارد خاص و آن‌هم پس از انجام پیگیری‌ها و هماهنگی‌های لازم میسر است.

ماسک اجباری در هتل
تمام بازیکنان و مربیان استقلال حتی هنگام تردد در داخل هتل هم موظف به رعایت تمام پروتکل‌های تعیین شده هستند. ماسک زدن در داخل هتل اجباری بوده و آن‌ها هنگام خروج و سوارشدن به اتوبوس برای رفتن به محل تمرین نیز حق ندارند ماسک خودشان را دربیاورند. همچنین در داخل محوطه هتل نیز قانون فاصله‌گذاری اجتماعی در نهایت دقت رعایت می‌شود و مبلمان به گونه‌ای چیدمان شده که نفرات با همدیگر دو متر فاصله داشته باشند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: