تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹
شهیدی در دهه پنجاه اجرایی حدوداً نیم ساعته در تلویزیون ملی ایران داشت و در اواخر کنسرت شعر معروف "حیلت رها کن عاشقا" سروده مولانا را اجرا کرد.
رویداد۲۴ عبدالوهاب شهیدی (زاده ۱ مهر ۱۳۰۱ در میمه) خواننده موسیقی اصیل ایرانی، آهنگ ساز، استاد آواز و نوازندهٔ عود است. این هنرمند روز گذشته شمع تولد ۹۹ سالگی خود را فوت کرد.
عبدالوهاب شهیدی از اوایل دهه ۱۳۲۰ فعالیت هنری خود را با فراگیری آواز، سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش آغاز کرد. او در سال ۱۳۳۹ در برنامه گل‌ها شروع به فعالیت و همکاری با رادیو کرد و تا سال ۱۳۵۷ در بسیاری از این برنامه‌ها شرکت کرد. وی هم‌چنین چندین بار در برنامه‌های جشن هنر شیراز شرکت کرد و در این برنامه‌ها با هنرمندان سرشناسی، چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی همکاری کرد.

شهیدی با اجرای بیش از ۲۳۰ برنامه، از فعال‌ترین هنرمندان برنامه گل‌ها بوده و رتبه سوم بیش‌ترین برنامه موسیقی در گل‌ها را دارد. عبدالوهاب شهیدی در اجرای آواز‌های محلی نیز پیش‌رو بوده است. تصنیف معروف "زندگی" با مطلع آن نگاه گرم تو از این هنرمند است.

اجرای آواز‌های محلی، در میان آثار وی نقش برجسته‌ای دارند. وی هم‌چنین تصنیف‌های دیگری مثل یار بی وفا، آی سوزه و قطعات قدیمی معروفی مانند آثار عارف قزوینی را نیز اجرا کرده که از میان آن‌ها می‌توان به تصنیف‌های گریه را به مستی بهانه کردم (در آلبوم قدیمی حرف) و گریه کن که گر سیل خون گریی اشاره کرد.

​شهیدی در دهه پنجاه اجرایی حدوداً نیم ساعته در تلویزیون ملی ایران داشت و در اواخر کنسرت شعر معروف "حیلت رها کن عاشقا" سروده مولانا را اجرا کرد. در این پست ویدئوی مربوط به اجرای مذکور را می‌توانید تماشا کنید.
 
منبع: ایران آرت
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: