مژده برای معتادان به نوشابه / لیوان ترک نوشابه رسید! | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۰۳ دی ۱۳۹۹
اختراع لیوانی که با ایجاد رایحه مخصوص نوشابه به کمک افراد برای ترک عادت نوشابه خوردن آمده است بهانه‌ای شد تا راه‌های ترک این نوشیدنی پرخطر را مرور کنیم

تغذیه سالم
رویداد۲۴ اگر واژه نوشابه را در اینترنت جست وجو کنید  با کلکسیونی از مضرات آن رو به روخواهید شد؛ از ابتلا به پوکی استخوان،کاهش عملکرد کلیه، بالا بردن ریسک ابتلا به دیابت،سرطان ریه، کبد و خطر سکته گرفته تا از بین بردن مینای دندان به واسطه اسید موجود دراین نوشیدنی هوس برانگیز.  به تازگی خبری منتشر شده است که محققان  لیوان ترک مصرف نوشابه  را اختراع کرده اند. به همین بهانه مطلبی را در ادامه ارائه می دهیم تا راه های ترک این نوشیدنی پرخطر را مرور کنیم :

نوشابه هیچ ماده مفیدی ندارد
آمار می‌گوید نوشیدن روزانه یک لیوان کوچک نوشابه شیرین (100 میلی لیتر) با افزایش ۱۸ درصدی ریسک ابتلا به هر نوع سرطان و افزایش ۲۲ درصدی ریسک ابتلا به سرطان سینه مرتبط است، با این‌حال افراد زیادی، با توجیه های غیرقابل قبول به نوشیدن نوشابه اصرار می‌ورزند. دکتر فریده شیشه‌بر متخصص تغذیه درباره مصرف نوشابه می‌گوید: «تقریبا همه مواد و ترکیبات موجود در نوشابه مضر هستند و هیچ ماده مفیدی در آن وجود ندارد. نوشابه‌ های بی ‌رنگ هم اگر چه فاقد رنگ‌ های شیمیایی هستند، مضرات زیادی دارند و مصرف آن ها توصیه نمی ‌شود. برخی افراد هم نوشابه را به عنوان یک نوشیدنی و برای خنک شدن بدن مصرف می‌ کنند که به این افراد نیز توصیه می ‌شود نوشیدنی‌ های سالم را جایگزین کنند.»


بیشتر بخوانید:  خوراکی‌هایی که قاتل سلامتی هستند


چند روش ترک نوشابه 
شما می‌توانید برای شروع، میزان مصرف نوشابه‌تان را به یک قوطی در روز، یا چند قوطی در هفته کاهش دهید. قطع ناگهانی مصرف این نوشیدنی کمکی به ترک طولانی مدت آن نمی‌کند.سعی کنید نوشابه را با یک نوشیدنی خوش طعم دیگر، با شیرینی و خطر کمترجایگزین کنید. آب میوه‌های بدون شکر, چای سرد طعم‌دار شده با نعناع و لیمو، آب‌ها طعم‌دار و آب ساده، همگی انتخاب‌های خوبی هستند.

اگر به مصرف نوشابه همراه ناهار یا در راه و محل کارتان عادت دارید، سعی کنید به جای نوشابه‌های گازدار، یک بطری آب بخرید.هزینه‌ نوشابه‌هایی را که درطول سال می‎خرید حساب و فکر کنید با این مبلغ می‌توانستید چه چیز‌های دیگری بخرید. میزان کالری یک بطری نوشابه را حساب کنید، زمانی‌که متوجه بالا بودن کالری اش شوید از خوردنش اجتناب خواهید کرد. در خانه نوشابه نگهداری نکنید. در صورتی که نوشابه در دسترس تان باشد مقاومت در برابر آن سخت می‌شود.

انواع چای را به‌عنوان جایگزین نوشابه امتحان کنید. نوشیدن انواع چای گرم و سرد به شما کمک خواهد کرد سوخت و ساز بدن تان را افزایش دهید، در نتیجه ظرفیت تان برای کاهش وزن نیز بالا خواهد رفت.
 

لیوان ترک نوشابه
در همین زمینه  به ‌رغم راهکار‌هایی که برای ترک این نوشیدنی پرخطر وجود دارد خبرخوشی نیز برای افراد وابسته به نوشابه منتشر شده‌است: «هدا عربشاهی، روزنامه‌نگار علم درباره اختراع لیوانی که به ترک افراد معتاد به نوشابه و آب‌میوه‌های غیرطبیعی کمک می‌کند، گفت: هنگامی‌که در این لیوان آب ریخته شود، رایحه میوه‌ یانوشابه  از آن ساطع می‌شود و از آن‌جایی که بویایی به صورت کاذب حس چشایی را القا می‌کند زمانی که افراد درحال نوشیدن آب هستند تصور می‌کنند که نوشابه می‌خورند بنابراین به مرور زمان این القا باعث کنار گذاشتن نوشابه و آب میوه‌های غیرطبیعی می‌شود و این عادت مضر را از سر افراد می‌اندازد.»اگر تمام راه‌ها را برای ترک نوشابه امتحان کردید و هیچ کدام نتیجه ای نداشته، این اختراع می‌تواند خبر خوشی برایتان باشد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: