از اجماع تا تحریم/ آخرین تحولات اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۰:۱۳ - ۰۵ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
اردوگاه اصلاح طلبان در هفته نخست دیماه پر خبر بود و فعلا تشکیل نهاد اجماع‌ساز برای ایجاد وحدت رویه در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در دستور کار آنهاست. گزارش رویداد۲۴ را بخوانید تا بدانید در این هفته بر اصلاح طلبان چه گذشت.

اصللاح طلبان انتخابات 1400

رویداد۲۴ هفته نخست دیماه ۱۳۹۹ هم برای اصولگرایان و هم برای اصلاح طلبان پرخبر بود. چند جبهه جدید در میان اصولگرایان  تشکیل شد و گزینه نظامی را با قدرت بیشتر کلید زدند و در مقابل اصلاح طلبان نیز در حال راه‌اندازی سازوکار جدیدی به نام «نهاد اجماع‌ساز» هستند؛ نهادی که بتواند بین تمام گروه‌های اصلاح‌طلب یک وحدت رویه ایجاد کند تا در انتخابات با یک صدا و یک لیست وارد شوند.

هفته گذشته فرج کمیجانی گفت پیشنویس تشکیل این نهاد آماده شده و قرار است ۳۰ حزب اصلاح طلب در کنار ۱۰ چهره ملی اصلاح طلب در این نهاد حضور داشته باشند. اطلاعات رویداد۲۴ نشان می‌دهد قرار شده جمعی ۵ نفره در هفته جاری در دیدار با سیدمحمد خاتمی، ۱۰ عضو حقیقی این جمع را مشخص کنند تا آنها در کنار دبیران کل ۳۲ حزب اصلاح طلب، برای آینده جریان اصلاحات تصمیم گیری کند. احزابی مثل «جمهوریت» به دبیرکلی رسول منتجب‌نیا و «راه ملت» جزب نزدیک به فیض الله عرب سرخی در این ائتلاف حضور ندارند. طی هفته آینده اعضای حقیقی این نهاد معرفی می‌شوند.

علیزاده طباطبایی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره این نهاد اجماع‌ساز گفته «این نظر احزاب اصلاح طلب بود و یقینا نظر خاتمی هم در نظر گرفته می‌شود و جمع‌بندی نهایی در حضور او انجام می‌شود. نهاد اجماع ساز پیشنهاد همه احزاب اصلاح‌طلب از جمله کارگزاران است.»

شاید برای انتخابات ۱۴۰۰ نامزد معرفی نکنیم

محمود صادقی دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه گفته «باید با کاندیدای اصلاح‌طلب در این رقابت سیاسی شرکت کنیم و بر‌اساس تجربه اصلاح‌طلبان این دوره به کاندیدای ائتلافی یا عاریتی تن نمی‌دهند.»

صادقی همچنین گفته «اصلاح‌طلبان اگر کاندیدایی با معیار اصلاح‌طلبی نداشته باشند هم انتخابات را تحریم نمی‌کنند، ولی کاندیدایی هم معرفی نمی‌کنند. آن ۳ رده هم کاندیدای اصلاح‌طلب هستند با شدت و ضعف. نظر اکثر قریب به اتفاق اعضا این است که نباید از این مقدار عدول کنیم تا بتوانیم نزد بدنه اجتماعی و رای‌دهندگان پاسخگو باشیم.»


بیشتر بخوانید: چرا اسحاق جهانگیری گزینه مناسبی برای انتخابات ۱۴۰۰ نیست؟


اصولگرای نظامی و غیر نظامی تفاوتی ندارند

اگرچه بحث کاندیدای نظامی در این دوره به شدت دنبال می‌شود و مخالفان سرسختی دارد اما برخی اصلاح طلبان معتقدند گزینه اصولگرایان هرکه باشد، به جریان نظامی نزدیک است بنابراین تفاوتی نمی‌کند عضو رسمی باشد یا نباشد. محمدسلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب گفته «حضور نظامی‌ها در انتخابات همان‌طور که در گذشته هم اتفاق افتاده، ربطی به حضور یا عدم حضور اصلاح‌طلبان ندارد. آن‌ها عموما در جناح مقابل، بین خودشان در مورد صلاحیت‌های خاص کاندیدای ریاست‌جمهوری، رقابت دارند؛ بنابراین به نظر می‌رسد در این دوره هم مثل دوره‌های قبل از جناح مقابل نظامی‌ها هم به موازات غیرنظامی‌ها کاندیدا شوند. اگرچه اصلاح‌طلبان گزینه نظامی را برای ریاست‌جمهوری مناسب نمی‌دانند و معتقدند چنین گزینه‌ای عموما به انسداد سیاسی و محدودیت‌های مدنی بیشتری می‌انجامد، اما هیچ‌گاه حساسیت شدیدی در قبال کاندیداتوری آن‌ها بیش از آنچه در مورد دیگر کاندیدا‌های رقیب بوده، از خود نشان نداده‌اند. چون دیده شده که کاندیدا‌های جناح رقیب به لحاظ بینش سیاسی تفاوت چندانی با هم ندارند. اما مشکل مهمی که حضور نظامی‌ها در عرصه رقابت‌های سیاسی و ازجمله انتخابات ایجاد می‌کند، کشاندن اختلافات سیاسی به درون نیرو‌های نظامی است که به لحاظ امنیتی کاری مغایر امنیت ملی است.»

شوخی خاتمی برای انتخابات ۱۴۰۰ 

سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص و فعال سیاسی اصلاح طلب در بخشی از گفتگوی خود با خبرگزاری خبرآنلاین درباره احتمال کاندیداتوری سیدمحمد خاتمی در انتخابات ۱۴۰۰ گفته «این یک شوخی است. آقای خاتمی این موضع را خیلی جدی نفی می‌کند. من یک نظر خاص در این زمینه دارم که قبلا هم گفته ام؛ کسی که ۸ سال رئیس جمهور بود دیگر معنا ندارد که دوباره به عنوان کاندیدا مطرح شود، خودش ایشان هم خیلی مخالف است.»

محمدعلی ابطحی هم درباره احتمال نامزد شدن محمد خاتمی گفته «خیلی از دوستان از احزاب مختلف از آقای خاتمی درخواست کرده‌اند که نامزد شود، اما آقای خاتمی حتی نمی‌خواهند چنین درخواستی را بشنود و اساسا نمی‌خواهند چنین موضوعی مطرح شود.»

عارف برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا می‌شود

حسن رسولی عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان و از اعضای شورای شهر تهران که از فعالان سیاسی نزدیک به محمدرضا عارف است گفته «عارف احتمالا در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نامزد خواهد شد.»

رسولی به خبرگزاری مهر گفته «عارف در سال ۹۲ در لیست داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری قرار داشت و تنها اصلاح‌طلب حاضر در آرایش انتخاباتی آن زمان بود که بنا به مصالح ملی و در تبعیت از رهبری اصلاحات و خرد جمعی اصلاح طلبان به نفع روحانی کناره گیری کرد و با توجه به این سابقه نظر شخصی من این است که عارف داوطلب انتخابات می‌شود اما باید مقداری جلو رفت تا افق انتخابات شفاف و روشن‌تر شود.»

مرعشی و فتنه!

مرعشی سخنگوی کارگزاران سازندگی در گفتگو با رسانه‌ها گفته در حال حاضر بحث مانیفست مطرح نیست. مهم‌ترین بحث این است که اصلاح طلبان چه چهره‌ای را مدنظر دارند که بتواند، کشور را از شرایط حاد اقتصادی کنونی نجات دهد. اصلاح طلبان باید بتوانند یک شخصیت موفق اقتصادی را معرفی کنند تا شانس‌شان برای پیروزی، بالاتر برود. وی درباره نامزدی خودش هم گفته من فعلا مشغله دارم و از فتنه گران شناخته می‌شوم.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
جمشید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
2
0
داستان. وفکر بهانه گیری اصلاح طلبان می ماند بحث حضرت موس وگوساله سامری به هیچ صراطی مستقیم نیستند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
دلم برای امثال شما خوداصولگراپنداران میسوزد که در یک دایره تنگ دور خود میچرخید .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۸
0
1
حیف از سید بزرگوار که بخاطر حسادتها و نظر تنگی عده ای تمامیت خواه دارد به هدر میرود .

ایران تا بوده چنین بوده از خاجه نظم الملک بگیرید تا امیر کبیر، فراهانی، مصدق و سید محمد خاتمی.

پروردگارا مگذار مسببین امر بسادگی دارفانی را وداع بگویند . ملت باید ذلت آنها را ببیند .
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: