ماجرای سفارت آمریکا در بغداد چیست؟ در روزهای باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ چه خواهد شد؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - ۰۵ دی ۱۳۹۹
عبدالله الشایجی، استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت احتمالات شعله ور شدن جنگ در منطقه در طول دوره باقی مانده از ریاست ترامپ را کم دانست و افزود: ایران هوشمندتر از آن است که در دام افتد.

ترامپ

رویداد۲۴ الجزیره نوشت: به گفته محمد شرقاوی، استاد امور درگیری‌های بین المللی، هدف گرفته شدن سفارت واشنگتن در بغداد به معنای ضربه زدن به حق حاکمیت آمریکاست و در ادامه امکان دارد این حرکت موجب تنش زایی نظامی توسط ترامپ در آخرین روز‌های حضورش در کاخ سفید شود.

در ادامه این مطلب آمده است: شرقاوی در برنامه «فراتر از خبر» تهدیدات اخیر ترامپ علیه ایران را به انتصاب کریستوفر میلر، بعنوان وزیر دفاع آمریکا ارتباط می‌دهد و تصریح می‌کند که میلر مطیع دستورات ترامپ است.

وی می‌افزاید: ترامپ بار‌ها تکرار کرده است ک ایران یک خطر واقعی در برابر استراتژی آمریکا در خاورمیانه است و ترامپی که از تمام راه‌های قانونی برای ماندن در کاخ سفید استفاده کرد، تلاش می‌کند تا علیه ایران تنش زایی کند، همانطور که اظهارات اخیر او پشت پرده‌ای هم دارد.

در مقابل، عبدالله الشایجی، استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت احتمالات شعله ور شدن جنگ در منطقه در طول دوره باقی مانده از ریاست ترامپ را کم دانست و افزود: ایران هوشمندتر از آن است که در دام افتد، همچنانکه یک ماه از ترور فخری زاده گذشت و تهران هیچ پاسخی نداده است.


بیشتر بخوانید: ترامپ تهدید کرد: اعتراضات بزرگی در راه است!


وی تاکید می‌کند که در مقابل موضع گیری ایران، ترامپ و اسرائیل تلاش می‌کنند تا فرصت‌های بایدن برای گشایش باب مذاکره دوباره با تهران و بازگشت به توافق هسته‌ای را با اینگونه تنش زایی‌ها از بین ببرند.

همزمان با گزارش اکسیوس در مورد اینکه واشنگتن در حال بررسی تعطیلی سفارتش در بغداد است و این اقدام می‌تواند مقدمه‌ای برای انتقام از تهران باشد. همانطور که ترامپ به دنبال بیان خبر حمله به سفارت آمریکا در بغداد، تاکید کرد که ایران عامل این حمله بوده و در صورتی که حتی یک آمریکایی کشته شود، تهران مسئول آن است.

ابعاد این تهدید زمانی مشخص می‌شود که بدانیم مسئولان برجسته در امنیت ملی کاخ سفید، در حال بررسی گزینه‌های بازدارندگی در برابر ایران و متحدان آن، در صورت حمله به نظامیان و دیپلمات‌های آمریکایی در عراق هستند.

اما مکنزی، فرمانده آمریکایی- که در مورد تحرک احتمالی ایران در سالروز ترور سردار سلیمانی هشدار داده- از احتمال شعله ور شدن درگیری بین ایران و آمریکا فرو کاست.

در مقابل، وزارت خارجه ایران واشنگتن را مسئول کامل عواقب هر اقدام نابخردانه در مرحله فعلی دانست و تاکید کرد که اتهامات دولت آمریکا علیه تهران تکراری، ساختگی و بی اساس است و هدف از آن، سرپوش گذاشتن بر شرایط داخلی سخت تری است که ترامپ در آن قرار دارد.

همچنین وزارت خارجه ایران به ترامپ در مورد ورود به ماجراجویی‌های خطرناک در روز‌های باقی مانده ریاستش هشدار داده و تصریح نمود که واشنگتن و شرکای منطقه‌ای آن به دنبال افزایش تنش و فتنه در خاورمیانه هستند.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، آمریکا ، ترامپ
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: