تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
قیمت دلار طی ۱۰ روز بیش از سه هزار و ۷۰۰ تومان ریزش داشت و حالا به نظر می‌رسد موج کاهشی آن متوقف شده است. اما دلیل این تغییرات قیمتی از نگاه مردم چیست؟

 چرا دلار ارزان و دوباره گران شد؟

رویداد۲۴ بعد از چندین هفته نوسان دلار در کانال ۲۵ هزار تومانی از بیستم دی ماه موج ریزشی این ارز آغاز شد و طی ۱۰ روز در صرافی ملی تا نرخ ۲۱ هزار تومان هم رسید.

البته از ظهر روز سه‌شنبه روند کاهشی متوقف شد و اسکناس آمریکایی دوباره به کانال ۲۲ هزار تومان در بازار آزاد رسید. با این حال طی همین مدت دلار کمترین بازدهی ماهانه دلار در سه سال اخیر را به ثبت رساند.

دلار ۳۰ دی ماه را در بازار آزاد با قیمت ۲۱ هزار تومان آغاز کرد. البته پیش از شروع بازار در ساعت ۹ صبح، بانک مرکزی نرخ خرید دلار در روز جاری را ۲۱ هزار و ۹۰ تومان و نرخ فروش را ۲۱ هزار و ۵۴۰ تومان اعلام کرده بود. با

قیمت‌گذاری بازارساز، این سیگنال به معامله‌گران داده شد که احتمالا حمایتی قوی در کانال قیمتی ۲۱ هزارتومانی از دلار می‌شود.

به گفته فعالان بازار در شروع معاملات، فروشنده‌ها با تردید بیشتری وارد بازار شدند ولی در ادامه بازار، قیمت ۵۸۹۰ تومانی حواله درهم برای خریداران بسیار جذاب شد و معامله‌گران شروع به خرید درهم در بازار دبی کردند.


بیشتر بخوانید: در بازار ارز چه می‌گذرد؟


به دنبال افزایش قیمت درهم نقدی و حواله در بازار دبی، خریداران دلار نقدی هم وارد بازار شده و شروع به خرید کردند. با افزایش تقاضا، قیمت‌ها سیر صعودی گرفت و تعدادی زیادی از فروشنده‌های مردد هم وارد فاز خرید شدند.

مسئله دیگری که فعالان از آن به‌عنوان علت بازگشت روال بازار یاد می‌کنند رسیدن اخبار تجمع مالباختگان بورس مقابل سازمان بورس و خبر استعفای رئیس سازمان بورس بود. به باور آن‌ها با این ماجرا تعداد خریداران دلار بیشتر شد و دلار تا ساعت ۱۴ وارد کانال ۲۲ هزار تومانی شد و تا ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومان پیش رفت.

اواخر ساعت کاری اما تا حدی از هیجان بازار فروکش شد و دلار به نرخ‌های پایین‌ترعقب نشینی کرد. با این حال روز چهارشنبه باز هم این اسکناس آمریکایی روند افزایشی داشت.
حالا مردم درباره آغاز یک باره این روند کاهشی و سپس فروکش‌ کردن آن نظرات متفاوتی دارند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States of America
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
0
0
خود دولت دلار را گران کرد بخاطر بورس
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: