تاریخ انتشار: ۱۸:۰۸ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
جعبه فیوز یکی از قسمت های مهم در صنعت ساختمان محسوب می شود. کلید مینیاتوری نیز مدارهای الکتریکی را در برابر جریان های غیر مجاز محافظت می کند.

رویداد۲۴  جعبه فیوز یکی از قسمت های مهم در صنعت ساختمان محسوب می شود. کلید مینیاتوری نیز مدارهای الکتریکی را در برابر جریان های غیر مجاز محافظت می کند. جعبه مینیاتوری در واقع جزو الزامات هر ساختمانی به حساب می آید. بدون وجود این جعبه ها سیم کشی معنایی ندارد. معمولا آن ها در ورودی ساختمان های مختلف نصب می کنند. دلیل این کار بروز مشکل در هر ساختمانی است. زیرا در صورت بروز هر مشکلی در جریان برق باید آن را قطع کرد. امروزه وجود این جعبه ها از الزامات مقررات ملی هر ساختمانی محسوب می شوند. معمولا مهندس ناظر در فرآیند ساخت این ساختمان ها از وجود این جعبه ها باید اطمینان حاصل کند. در واقع بدون وجود این جعبه ها باید عملیات ساختمان سازی توسط این شخص متوقف شود. آن ها را معمولا در نقشه کشی ساختمان با علامت DP نمایش می دهند.

      فیوز برق

انواع جعبه مینیاتوری چه کاربردی دارند؟

جعبه مینیاتوری از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند. به دلیل همین تنوع بالا این جعبه ها از رنگ، جنس و کاربردهای متفاوتی برخوردار هستند. باید بر حسب نیاز خود یکی از این جعبه های مینیاتوری را خریداری کرد. یکی از انواع این فیوز ها مینیاتوری فشنگی نام دارد. این نوع فیوز ها از سه بخش به نام کلاهک، مغزی و پایه فیوز ساخته می شوند. در صورت از کار افتادن این فیوز باید مغزی آن را تعویض کرد. برای تعویض این فیوزها باید کلاهک آن ها را در جهت پاد ساعتگرد چرخاند. بعد از آن هم به راحتی می توان مغزی جدید را با مغزی معیوب تعویض کرد. فیوز آلفا نیز یکی از انواع این جعبه ها به حساب می آید. در صورت وجود جریان برق بیش از حد در مدار انتقال فیوز آلفا این جریان را قطع می کند. به صورت معمول با استفاده از بخش مغناطیسی این فیوزها از اتصال کوتاه و جریان های زیاد جلوگیری می شود. 

انواع کلید مینیاتوری چگونه کار می کند؟

به صورت معمول کلید مینیاتوری به دو فیوز کندکار و تندکار تقسیم بندی می شوند. این دو فیوز تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. فیوز های نوع کند کار معمولا سرعت کمی برخوردار هستند. در واقع این فیوزها تاخیر زیادی در اتصال جریان برق از خود نشان می دهند. این فیوزها مدار الکتریکی را دیرتر قطع می کنند. به صورت معمول از این فیوزها در مدارهای موتوری استفاده می شود. فیوز های تندکار اما برعکس فیوز های کندکار  هستند. این فیوزها در زمان بسیار کمی جریان برق را قطع می کنند. به همین دلیل از این فیوز ها در مصارف روشنایی مانند لامپ های مختلف استفاده می شود. همچنین این کلید ها به دو روش سیم پیچ و بی متال حفاظت مدار الکتریکی را انجام می دهند. در روش سیم پیچ تشخیص میزان جریان برق با تعداد دور کم و قطر زیاد انجام می گیرد. در واقع بیشتر از جریان نامی کلید عمل می کند. در نتیجه جریان برق در این موارد قطع می شود.

فیوز برق

یک جعبه فیوز در انواع و شکل های مختلفی وجود دارند؟

جعبه های نوع فیوز در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. این جعبه ها در جنس های پلاستیکی و فلزی در بازارهای مختلف خرید و فروش می شوند. به صورت کلی این جعبه ها در دو نوع فیوز روکار و توکار دسته بندی می گردند. همچنین این جعبه ها در طرح های مختلف و متنوعی در بازار وجود دارند. این جعبه ها در شکل های مختلفی ساخته می شوند. جعبه های نوع فیوز بر حسب کاربرد از مشتریان خاصی برخوردار هستند. شرکت های مختلفی نیز این جعبه ها را بر اساس کاربرد می سازند. اندازه های آن ها بر اساس تعداد خطوط مشخص می شود. در زمان خرید این وسایل باید به تعداد خطوط آن ها دقت کنید.

جعبه فیوز از کاربرد ها و اندازه های متفاوتی بهره می برند؟

جعبه های فیوز از کاربردهای فراوانی برخوردار هستند. از آن ها برای محافظت از سیم ها در مدار استفاده می شود. این فیوز ها اکثرا از سیم های نازک مسی استفاده می کنند. همچنین از فلزات زود گداختی نظیر سرب ساخته می شوند. این سیم ها به شکل سری به مدار جریان حامل وصل می گردند. جریان برق از حد معینی زیاد نمی شوند. در غیر اینصورت فیوزها در این موارد ذوب می شوند. جعبه های نوع فیوز یکی از ویژه ترین قسمت های ساختمان محسوب می گردند. همچنین برای کاربرد این جعبه ها باید آن ها به صورت مطلوب نصب کرد. در این جعبه موارد مختلفی وجود دارد. برای مثال یک کلید محافظ جان در آن ها وجود دارد. با استفاده از این کلید ها مدار در برابر عواملی مانند برق گرفتگی، شوک الکتریکی، جریان نشتی و افزایش ولتاژ محافظ می شود.

برق نت مرجع اصلی تجهیزات برق و روشنایی ساختمان

جمع بندی

جعبه فیوز یکی از قسمت های مهم در صنعت ساختمان به حساب می آید. کلید مینیاتوری نیز مدارهای الکتریکی را در برابر جریان های غیر مجاز محافظت می کند. جعبه مینیاتوری در واقع جزو الزامات هر ساختمانی محسوب می شود. کلید های نوع مینیاتوری به دو فیوز کندکار و تندکار تقسیم بندی می گردند. این دو نوع با یکدیگر تفاوت دارند. فیوزهای کندکار معمولا از سرعت کمی برخوردار هستند. در واقع این فیوزها مدار الکتریکی را دیر قطع می کنند. امروزه شرکت های مختلفی این وسایل الکتریکی را می سازند. برق نت یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تولید این لوازم محسوب می شود. این شرکت این وسایل را در طرح های متنوعی تولید می کند. برا کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ها و محصولات این شرکت به نشانی اینترنتی barghnet.com مراجعه کنید.

برچسب ها: رویداد24 ، برق ، ساختمان
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: