تاریخ انتشار: ۱۳:۵۷ - ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

حاشیه‌های محمود کریمی ؛ از هفت‌تیر کشی تا حمله به ظریف

مداحی محمود کریمی علیه ظریف بازتاب زیادی داشت. او در این مداحی ظریف را ابلهی خوانده که خام لبخند غرب شده است. کریمی از معتقدان پروتستانیسم اسلامی است که مداحی باید سیاسی باشد. رویداد۲۴ برخی حاشیه‎‌های کریمی و ایرادات به دیدگاهش را بررسی کرده است.

محمود کریمی ظریف

رویداد۲۴ میثم سعادت: سال‌هاست مداح‌ها در سیاست ایران، اثرگذاری چشمگیری دارند. بر خلاف روحانیت که رسیدن به مدارج بالای آن نیازمند طی دوران طولانی تحصیلی است، مداح‌ها صرفا با یک صدای خوب به اضافه یک پروپاگاندا، می‌توانند یک‌شبه راه صد ساله را طی کنند. دستمزد‌های نجومی آن‌ها در ایام عزاداری ماه محرم، سال‌هاست محل مناقشه قرار می‌گیرد. منتقدان مداح‌ها معتقدند عمده آنها با گرفتن صله، به تقدیس شخصیت‌های سیاسی می‌پردازند و نحوه مداحی آنها به این بستگی دارد که از کجا منبع درآمد داشته باشند و بر همین اساس هم مدح سیاسی می‌گویند و گاه حتی عمل سیاسی هم می‌کنند؛ چنانچه در عید رجب سال ۷۳ برخی از همین افراد به حسینیه شهدای مرحوم منتظری یورش بردند تا سال ۷۶ و ماجرای کارناول عاشورا و ... همواره رد پای برخی مداحان دیده می‌شد.

در سال‌هایی که به خاطر ویروس کرونا، مراسم عزاداری بسیار محدود بود، اما حاشیه‌های مداحان ادامه داشت و در آن مسائل سیاسی مطرح می‌شد. خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه فیلمی از مداحی محمود کریمی منتشر کرده که در آن محمدجواد ظریف را با ابوموسی اشعری مقایسه شده است. ابوموسی اشعری یکی از شخصیت‌های صدر اسلام است که به خاطر خیانت چند باره به حضرت علی مورد انتقاد شیعیان است.

محمود کریمی درباره ظرف چه گفت؟

مدتی پیش فایل صوتی از ظریف منتشر شد که در مصاحبه‌ای محرمانه (برای ثبت در آرشیو مرکزی بررسی‌های استراتژیک) با سعید لیلاز از تفاوت دیدگاهش با سردار سلیمانی می‌گوید. این سخنان واکنش رهبر انقلاب را نیز در پی داشت و ایشان با زبان آراسته توضیح داد که با این دیدگاه مخالف است و تاکید کرد که وزارت خارجه مجری سیاست خارجی است و سیاستگذاری جای دیگری انجام می‌شود. اما همین نقد وقتی از زبان رسانه‌های اصولگرا یا چهره‌های اصولگرا بیان شد، شکلی اهانت‌آمیز گرفت و از ادبیاتی همچون «حقیر»، «نامرد» و «دروغگو» و «خائن» و ... برای ظریف استفاده شد؛ ادبیاتی که البته در زبان آیت الله خامنه‌ای وجود نداشت. به این ترتیب مداحان اصولگرا و مخالفان ظریف به جای تاسی از زبان رهبری، از جای دیگری تاثیر پذیرفتند و ادبیاتی استفاده کردند که اهانت‌آمیز بود؛ چنانچه محمود کریمی در مدح خود از این ادبیات استفاده کرده است: «اشعری شیر شد، رجزخوان شد/ شر شد و فتنه شد، تلاطم‌شد / امر مولا در این میان گم شد / رشته افتاد دست جاسوسان / اشعری، انتخاب مردم شد»

در بخش دیگر مداحی محمود کریمی، محمدجواد ظریف ابلهی بوده که خام غرب شده است: ««ابلهی در نشست نافرجام / با زبان و تبسّمی، شد خام / حقّ مولا دوباره غارت شد / حقّ مردم به باد رفت؛ تمام»

ظریف از دیدگاه محمود کریمی، مشابه ابوموسی اشعری است که یکی در تاریخ به امام علی خیانت کرده و دیگری به آیت الله خامنه‌ای. از منظر آنها ظریف در حال خیانتی است که عنان کار را از دست رهبر انقلاب بگیرد و به دست جاسوسان بسپارد! اما در فرآیندی نالازم، یک اختلاف نظر طبیعی سیاسی به مقدسات گره خورده که یک سوی آن سپاه خیر است و یک سوی آن سپاه شر. ایراد کار در اینجاست که اگر فردا رهبر انقلاب در موضعی دیگر از اقدامات ظریف تمجید کند، باید کل این دوقطبی خیر و شر مطرح شده در این مداحی را زیر سوال برد چراکه مفهوم خود را از دست می‌دهد.

فیلم مداحی محمود کریمی علیه ظریف


بیشتر بخوانید: مداحان مشهور چگونه شناخته می‌شوند؟/ از دست‌بوسی رئیسی تا هفت‌تیرکشی در خیابان


محمود کریمی کیست؟

به گزارش رویداد۲۴ محمود کریمی از جمله مداحان سیاسی ایران و از شاگردان مکتب ارضی است که موضوع اتفاقات صدر اسلام را به مسائل روز گره می‌زند و در مداحی خود بیان می‌کند؛ تا اینجای کار ایرادی ندارد چه آنکه طبیعی است جمهوری اسلامی نیز به اسلام سیاسی و پروتستانیسم باور دارد، اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که این پروتستانیسم سیاسی با مسائل مالی جهت‌دار می‌شود؛ چنانچه سال ۸۴ و در آن شرایط دوقطبی صدر اسلام را به نفع محمود احمدی نژاد مصادر می‌کرد و زمان دیگر مداحی‌اش به نفع قالیباف و رئیسی بود. حال آنکه این یعنی استفاده از مقدسات برای منافع سیاسی، و اسلام سیاسی هیچگاه به معنای سوءاستفاده جناحی از اتفاقات صدر اسلام نیست. البته بخش عمده این مداحی‌ها ریشه در مسائل مالی دارد، کما آنکه قالیباف هم همیشه ارتباط خوبی با مداح‌ها داشته است. در زمان حضور او در شهرداری، تعدادی از مداحان به استخدام شهرداری درآمدند. در مراسم مختلف از آن‌ها دعوت شد و دستمزد‌های بالا برای مداحی در برنامه‌های عمومی، به آن‌ها پرداخت شد. همچنین املاکی تحت عنوان حسینیه و هیات و ... تشکل‌هایی مثل خانه مداحان، در اختیار این قشر قرار گرفت.

از جمله حاشیه‌های محمود کریمی حادثه تیراندازی و هفت تیرکشی او به یک خودروی پژو بود که ماجرا در دادگاه به هر ترتیبی ختم شد. بخت با سرنشینان پژو 206 یار بود که هدف‌گیری حاج محمود به اندازه مداحی او خوب نبود!

واکنش‌ها به مداحی محمود کریمی علیه ظریف

توهین‌های اخیر محمود کریمی به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ایام شب‌های قدر بازتاب فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشته است؛ تا جایی که شب گذشته به شکل عجیبی در یک کلاب هاوس که توسط نیرو‌های سنتی و مذهبی تشکیل شده بود هم حملات تندی به کریمی شد و افراد حاضر در کلاب عموما معتقد بودند به خاطر نفوذ و ترس از مداحان بسیاری از روحانیون و علمای درجه یک قم حاضر نیستند در مجالس خود در این باره مطلبی بگویند و از نفوذ مداحان می‌ترسند.

همزمان بعضی از چهره‌های سیاسی نیز انتقادات تندی به مداحان کرده‌اند مثل مجتبی حسینی سردبیر اعتمادآنلاین که در صفحه توییتر خود نوشته است «برخی مداحان مداح اهل بیت نیستند حقوق سیاسی جناح‌های قدرت هستند. مداحی که به وزیر خارجه ایران توهین کرده است که همان فردی است که در مجلس عزاداری بسیاری از ثروتمندان و بعضی مفاسد اقتصادی مداحی کرده و عموماً از آن افراد نیز با تملق و چاپلوسی یاد کرده است و آن‌ها را افرادی بزرگ و قابل احترام دانسته و از جمله حسن رعیت و حسین هدایتی که هردو در زندان هستند.»

حتی علی قلهکی فعال رسانه‌ای اصولگرا نیز در توییتی نوشته بود «حداقل ۸ سال است که مسائلی در مورد مباحث مالی حسن رعیت مطرح است. مداحان سرشناس از باب احتیاط هم که شده بود باید رابطه خود را در این مدت با وی کم می‌کردند نه اینکه فیلمِ ورزش دسته جمعی با وی را در یک باشگاه ورزشی منتشر کنند. یادمان نرود حسین هدایتی به ۲۰سال حبس محکوم شد.»

یاشار سلطانی در توییتی نوشت: «۶ سال پیش محمود کریمی از ویژگی‌های ظریف می‌گفت. ظریف آن موقع شیعه امیرالمومنین بود، اما امروز از ابلهی او می‌گویند. برادر محمود! برای ما معمولی‌ها و پایین‌نشستگان؛ از (رعیت/مرتضی» هم کمی بگو تا بفهمیم نان را چه زمان و با چه نرخی باید خورد!»

بهروز عزیزی نوشت: «مقایسه سخنان دیروز و چهار سال پیش محمود کریمی درباره مذاکرات و ظریف. با یک چرخش قهرمانانه، ظریف از شیعه مقتدر به ابلهی تبدیل شد که حق مولا را ضایع کرده است! بالاخره باید نان را به نرخ روز خورد
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۶
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
8
42
مصیبت جامعه همین افراد نان به نرخ روز خور هستند؟
پاسخ ها
هیوا پریشی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
کاش به نرخ روز نون میخوردن ، این جماعت نون تو خون مردم میزنن و میل میکنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
بدبختی جامعه ما افرادی هستند که چشمشون را به واقعیت بستن و به نوعی خودشون رو به خواب زدن هرکی هم حرف حق بزنه یا کاسب تحریم هست یا نان به نرخ روز خور ولی خیانت خائنای وطن فروش عین پیشرفته
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
3
34
کدام‌بیشعور‌به‌این‌دیوانه‌هفنیر‌داده‌مگر‌مداح‌با‌اراذل‌و‌اوباس‌طرف‌است‌این‌شیاطین‌دیگرشورش‌را‌در‌آوردندخدمت‌مافیای‌فساد‌بودن‌مگر‌افتخار‌دارد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
4
19
مافبای‌فساد‌می‌داند‌که‌مردم‌منتظر‌یک‌رابین‌هود‌هستند‌می‌حواهد‌خود‌این‌رابین‌هود‌را‌بسازد‌و‌تمامی‌نوکران‌خود‌را‌بسیج‌کرده‌تا‌ظریف‌را‌بکوبند‌و‌به‌مردم‌القا‌کنند‌ظریف‌همان‌رابین‌هودی‌است‌که‌منتظرش‌بودید‌ولی‌مردم‌خوب‌ایادی‌مافیای‌فساد‌را‌می‌شناسند‌و‌در‌تله‌ابن‌روبهان‌نمی‌افتند
458
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
2
26
نان خور نظام
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
6
0
آخه ظریفتون ناراحت شد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
8
0
تفاوت دیدگاه نبود توهین با سردار سلیمانی کرد نامرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۴
8
0
برجام ظریف ارزش پول من بازنشته را ۶۰۰٪ کاهش داد یا بهتر بگویم دزدید جزء ترویج فرهنگ دزدی اختلاسگری و برتر بینی غرور شخصی و سمفونی با بلیت‌های چند صدهزار تومانی بابت اشغال خوانها هیچ غلطی نکرد
شاغلام
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
8
این نامداح بیسواد هفت تیرکش،به کدوم منبع فاسد وصله که اینجور به مجلس امام حسین خیانت می کنه و اعاظم قوم ساکتند و فقط تماشا می کنند.معاویه هم از مقدسات و قران استفاده ابزاری کرد.
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
4
وقتی قانون درسمت طرفداران واقعی وصوری نظام معنی ومفهومی ندارد ودر مقابل برای مردم که کوچکترین زاویه ای با دولت وحکومت پیدا میکنند در اشد وضعیت خود قرارمی گیرد ،نان به نرخ روز خوری بسیار باب می شود وسخنان غیر معمول وغیر منطبق با ارزشهای دینی که اینان به ظاهر خود را طرفدار دو آتیشه آن نشان می دهندمثال بارز آنست،ازجمله برخی ائمه جمعه ،یا روحانیون حکومتی ویا مداحان وحتی دانشگاهیان وابسته به این طرز فکر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
5
اینا هم باید مثل همه مردم مالیات بدن
امید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
4
جاهلان عزیز و درصدر و عالمان منزوی و گوشه نشین!باور کنید کریمی مقصر نیست«ساختار»مقصر است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
2
رویداد؛ خصیتین داری اندازه تانک.
دمتون گرم.
میثم خان پاینده باشی
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
5
مداحانی مانند کریمی بیچاره هستند،برای دو روز دنیا چقدر باید تملق و چاپلوسی کنند
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۶:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۵
0
4
وقتی که حکومت از بازکردن کورس مداحی در دانشگاه میگه و وقتی که مداحان از ارضی گرفته تا کریمی بدون داشتن هرگونه سوادی چه سواد حوزوی چه آکادمیک بلندگو دست میگیرند و مانند " عمرو عاص " (با استفاده از ادبیات مداحان ) از مفسدین سیاسی و مالی حمایت میکنند و کسی هم جرات ندارد به آنها چیزی بگه , آنها انقدر جری میشوند که پایشان را از گلیمشان دراز تر کرده و وارد سیاست خارجی میشوند !
مداحان حکومتی یادشان باشد که در همیشه به این پاشنه نخواهد چرخید و بلاخره روزی باید جواب هجو دین کردن برای یک پول و مال و منال را بدهند !
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان