تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نه انتخابات و نه مذاکرات وین اثری در بازار سرمایه ندارد و تنها ناجی بازار اعتماد است، تاکید کرد: باید مسئولین و ارکان بازار با اخلال گران برخورد جدی داشته باشند تا اعتماد دوباره به بازار برگردد.

پیش بینی بازار سهام

رویداد۲۴ محسن علیزاده با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری و اثرات آن بر بازار سرمایه گفت: تا کنون تنها چند شعار انتخاباتی از داوطلبانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری است، شنیده‌ایم اما این شعارها، علاجی برای بازار سرمایه نیست و تنها با عمل می‌توان اعتماد به بازار را تقویت کرد.

علیزاده افزود: باتوجه به شرایط فعلی بازار سرمایه و سطح گستردگی آن، نامزدهای انتخاباتی، باید شناخت عمیقی از بازار داشته باشند و با کمک کارشناسان و آسیب شناسی جدی، تصمیمات سریع و عاجز بگیرند.

  عضو ناظر شورای عالی بورس با اشاره به شرایط متفاوت بازار سرمایه نسبت به گذشته و با تاکید بر اینکه می‌توان به آینده بازار سرمایه امیدوار بود، ادامه داد: طی روزهای گذشته علیرغم جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و مصوبات خوبی که در پایان جلسه اعلام شد، باز هم شاهد صف‌های فروش بودیم که توجیه اقتصادی نداشت و به نظر می‌رسد بازار همچنان چشم انتظار بازگشت اعتماد است.

  به گفته علیزاده، بازار سرمایه در شرایط کنونی، بیش از تزریق نقدینگی نیاز به تزریق اعتماد دارد. سهامداران ما باید شاهد پایبندی حقوقی‌ها به منافع جمعی بازار سرمایه باشند.

  او خاطرنشان کرد: زمانی‌که برخی از حقوقی‌ها همچنان عرضه‌های آبشاری انجام می‌دهند نباید انتظار بازگشت اعتماد به بازار را داشت. در چند روز گذشته، حجم زیادی از فروش توسط حقوقی‌ها انجام گرفت که باعث رعب و وحشت روانی در بازیگران اصلی بازار شد. البته بازیگران حقوقی هم مقصر نیستند، آنها نیز باید پاسخگوی سهامداران خود باشند و تصمیمات انها در شرایط کاهش اعتماد به بازار اتخاذ می‌شود.


  بیشتر بخوانید: سرنوشت بورس در دست کیست؟


  نماینده مردم سپیدان و بیضاء در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه به نحوی است که اولویت دولت با هر جهت گیری سیاسی باید تزریق اعتماد به بازار سرمایه باشد، افزود: انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل کابینه دولت جدید به ذات تاثیر منفی بر بازار ندارد، چرا که امروز بازار سرمایه مورد توجه مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیز هست. اهمیت بازار سرمایه به حدی است که جایگاه روشن و مشخصی در سیاست‌های کلان اقتصادی برای آن تعریف شده و هیچ دولتی نمی‌تواند نسبت به این بازار بی توجه باشد.

  علیزاده همچنین با بیان اینکه نرخ سود سپرده‌ای که بانک‌ها بر خلاف دستور بانک مرکزی به مشتریان ارائه می‌کنند یکی از نمادهای بدعهدی است، عنوان کرد: برخی سیاست‌های پولی غلط، بدعهدی دیگری است که موجب آسیب اعتماد در بازار سرمایه می‌شود.

  او به چشم انداز بازارسرمایه و بسته ۳+۷ نیز اشاره و خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اجرای ۳+۷ می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در بازار سرمایه ایجاد کند. البته بخشی از بندها هم اکنون نیز قابل اجرا هستند و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید با سرعت آنها را عملیاتی کند. تصمیم بانک مرکزی و تاخیر در فرآیند اجرای برخی از بندها موجب آسیب به بازار می‌شود.

  منبع: ایسنا
  خبر های مرتبط
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: