تاریخ انتشار: ۱۰:۱۸ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
مهریه مال زن است مرد هم بر اساس شرع و قانون باید آن را بپردازد. برای آنکه بدانید شرایط بخشیدن مهریه و قوانین آن چیست، این گزارش را بخوانید.

نکات حقوقی بخشش مهریه

رویداد۲۴ بخشش مهریه توسط زن در عقد نکاح، گاهی تحت تاثیر احساسات و در مواردی نیز تحت اجبار شوهر صورت می‌گیرد که گاهی پیامدهای نامطلوبی برای زن به همراه دارد. زن به محض عقد ازدواج، مالک مهریه است و می‌تواند هر تصرفی که بخواهد در آن بکند، در نتیجه زن می‌تواند تمام یا بخشی از مهریه خود را به همسرش ببخشد و از دریافت آن صرف‌نظر کند.

پیامد بخشیدن مهریه

زن می‌تواند مهریه خود را اعم از آن‌که وجه نقد، مال منقول، مال غیرمنقول، طلا و هر آن‌چه که به‌عنوان مهریه مهر او قرار گرفته است را در دفتر اسنادرسمی یا روی کاغذ عادی همراه با امضای شهود به شوهرش ببخشد.

بخشش مهریه از جانب زن گاهی در اثر ناآگاهی از عواقب آن، صورت می‌گیرد و در مواقعی پیامدهای نامطلوب بخشش مهریه، ضرر و زیان‌های مادی و معنوی بسیاری را متوجه زن می‌کند. زنی که به هر دلیلی قصد بخشیدن مهریه خود را دارد باید تمام جوانب را در نظر گرفته و بعد تصمیم بگیرد.

زن حق رجوع به مهریه‌ای که بخشیده ندارد هم‌چنین پشیمانی او تاثیری در بخششی که انجام داده است ندارد و تا انحلال زمان نکاح نیز دیگر نمی‌تواند مهریه‌اش را مجددا از شوهرش مطالبه کند و مهم‌ترین حق مالی وی را از دست داده است.

اگر زن مهریه خود  را ببخشد و پس از مدتی تصمیم به طلاق بگیرد چون طلاق خلعی خواهد بود باید مالی را برای این موضوع به شوهرش پرداخت کند و این باعث می‌شود زن از نظر مالی مجددا متضرر شود.


بیشتر بخوانید: مشاوره حقوقی آنلاین/ آیا با فوت زن مهریه ساقط مى‌شود؟


صورت‌های بخشش مهریه

بخشش مهریه به سه صورت هبه غیر‌معوض، هبه معوض و ابراء انجام می‌گیرد:

  • هبه غیرمعوض: در این مورد زن بدون هیچ عوضی، مهریه خود را می‌بخشد یعنی بدون این‌که انجام یا عدم انجام کاری را از شوهر خود بخواهد. 
  • هبه معوض: زن در عوض بخشش مهریه انجام یا عدم انجام کاری را از شوهر می‌خواهد، مثلا در عوض موافقت شوهر با طلاق، تمام یا قسمتی از مهریه خود را به او می‌بخشد.
  • ابراء: در این مورد زن حق شوهرش را نسبت به مهریه ساقط می‌کند، مثلا می‌گوید تو نسبت به پرداخت مهریه بری‌الذمه هستی.

حق رجوع زن بعد از بخشش به مهریه

در هبه غیرمعوض زن همیشه می‌تواند نسبت به آنٰ‌چه که بخشیده رجوع کند اما در هبه معوض در صورتی‌که عوض هم داده شده باشد طبق ماده ۸۰۳ قانون مدنی، قابل رجوع نیست اما در مورد بخشش مهریه در مقابل طلاق، اگر زن در دوران عده به مهریه رجوع کند شوهر نیز حق رجوع به زوجیت (برگشت از طلاق) را خواهد داشت.

یکی از مشکلات این روزهای مردم روند طولانی مراجعه به مراکز حقوقی برای دریافت مشاوره است؛ برای رفع این مشکل می‌توان از مشاوره حقوقی آنلاین استفاده کرد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
0
0
من موندم این قوانینو چرا اینجور درست کردن که جوونا درگیر باشن،آقایون خودتون وپسراتون برا مهریه ونفقه هم مییرین زندون
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: