تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر

وزیر علوم: بازگشایی دانشگاه‌ها منوط به مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا است

از سوی دیگر، پژوهش آموزش محور از طریق پروژه‌ها در پایان نامه کارشناسی‌های ارشد و دکتری باید نشان داده شود و در حقیقت شیوه پژوهش را به دانشجویان آموزش می‌دهیم.

وزیر علوم: بازگشایی دانشگاه‌ها منوط به مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا است

رویداد۲۴ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بازگشایی دانشگاه‌ها از اول مهر منوط به مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا است.

به گزارش ایرنا، محمدعلی زلفی گل روز شنبه در حاشیه مراسم شروع به کار خود در وزارت علوم در پاسخ به پرسش ایرنا در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها از اول مهرماه اظهار داشت: حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها منوط به مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا است.

وی تاکید کرد: وزارت علوم در این زمینه تابع ستاد ملی مقابله با کرونا است.

وزیر علوم اظهار داشت: با باز شدن دانشگاه‌ها سعی می‌کنیم از تجربیات دوران کرونا به عنوان بسته تکمیلی آموزش استفاده کنیم.

زلفی گل گفت: به عنوان مثال وقتی استادان به صورت حضوری در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند، سیستم سنجشی و انگیزشی ایجاد می‌کنیم که استاد به صورت آفلاین و مجازی هم بتوانند آموزش خود را در اختیار دانشجویانی که حضور ندارند، قرار دهند.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: آموزش‌های دوران کرونا نشان داد که می‌توان از تجربیات سایر استادان دانشگاه‌ها برای آموزش‌ها و سمینار‌های مهم استفاده کرد.

وی ادامه داد: در خیلی از موارد نیاز نیست استاد برای داوری مسیری را طی کند و این امکان به صورت مجازی فراهم شده است.

زلفی گل گفت: از تجربیات دوران کرونا می‌توان در راستای دیپلماسی علمی و برگزاری مجازی سمینار‌ها و تعاملات بین المللی استفاده کرد و دانشمندان دنیا غیرحضوری در این تعاملات شرکت کنند.

وی افزود: با باز شدن دانشگاه‌ها سعی می‌کنیم از تجربیات دوران کرونا به عنوان بسته تکمیلی آموزش استفاده کنیم.

زلفی گل گفت: به عنوان مثال وقتی استادان به صورت حضوری در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند، سیستم سنجشی و انگیزشی ایجاد می‌کنیم که استاد به صورت آفلاین و مجازی هم بتواند آموزش خود را در اختیار دانشجویانی که حضور ندارند، قرار بدهد.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: آموزش‌های دوران کرونا نشان داد که می‌توانیم از تجربیات سایر استادان دانشگاه‌ها برای آموزش‌ها و سمینار‌های مهم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در خیلی از موارد نیاز نیست استاد برای داوری مسیری را طی کند و این امکان به صورت مجازی فراهم شده است.

زلفی گل گفت: از تجربیات دوران کرونا می‌توان در راستای دیپلماسی علمی و برگزاری مجازی سمینار‌ها و تعاملات بین المللی استفاده کرد و دانشمندان دنیا غیرحضوری در این تعاملات شرکت کنند.

نخستین اقدام زلفی گل

وزیر علوم درباره نخستین اقدامی که از امروز آن را پیگیری می‌کند، گفت: دانشگاه‌ها مستقل هستند و هیأت امنای هر دانشگاه با توجه به شرایط، سلیقه و مزیت‌های نسبی خود قوانین و مقررات متفاوتی را اجرا می‌کند، اما نکته مغفول مانده، نقش نظارتی هیأت‌های امنا است که در اولین فرصت نقش نظارتی هیأت‌های امنا را احصا می‌کنم.

وی تاکید کرد: از این پتانسیل برای افزایش بهره وری اموری که در آموزش و پژوهش نقش دارد، جاری و ساری می‌کنم.

زلفی گل درباره عملکرد منصور غلامی در وزارت علوم گفت: جامعه علمی ما باید در این باره نظر بدهند. غلامی انسانی فرهیخته است که خدمات شایانی به آموزش عالی داد.

آموزش پژوهش محور؛ سرلوحه اقدامات

وزیر علوم درباره برنامه‌های خود در این وزارتخانه اظهار داشت: اولین نکته‌ای که در وزارت علوم باید به آن توجه داشته باشیم، حضور آینده داران کشور از جمله دانشمندان، اندیشمندان، هنرمندان، ورزشکاران و قهرمانان سر کلاس درس است و باید قدر این سرمایه‌ها را بدانیم.

وی با بیان اینکه در حوزه آموزش تلاش می‌کنیم آموزش پژوهش محور سرلوحه اقدامات قرار گیرد، افزود: از سوی دیگر، پژوهش آموزش محور از طریق پروژه‌ها در پایان نامه کارشناسی‌های ارشد و دکتری باید نشان داده شود و در حقیقت شیوه پژوهش را به دانشجویان آموزش می‌دهیم.

زلفی گل با تاکید بر اینکه در این دوره تلاش می‌کنیم نقش دانشگاه‌ها در مدیریت جامعه افزایش یابد، خاطرنشان کرد: مردم باید نقش دانشگاه‌ها را در پیشرفت کشور احساس کنند و برای این کار، برنامه مدونی داریم. تحقیقات به سه دسته بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای تقسیم می‌شود، اما در وزارت علوم بیشتر روی تحقیقات بنیادی برنامه ریزی شده بود.

توصیه‌های وزیر علوم به کارمندان دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در غیاب منصور غلامی از زحمات او تشکر و خطاب به کارکنان وزارت علوم تاکید کرد: کارکنان وزارت علوم را یاوران علمی وزارتخانه، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌دانیم. در وزارت علوم و موسسات وابسته باید بدانیم با چه کسانی سر و کار داریم و آینده داران و آینده سازان کشور در دانشگاه‌ها تحت نظر ما هستند و وظیفه خدمات رسانی آموزشی و پژوهشی به آن‌ها را داریم.

وی با تاکید براینکه کارکنان و اعضای هیأت علمی انسان‌های بزرگی هستند که برسر راه فرزندان این مملکت قرار گرفته اند، اظهار داشت: دانشجویان و خودمان را نباید دست کم بگیریم و باید نهایت تلاش خود را برای اثر بخشی آن‌ها انجام دهیم.

زلفی گل با بیان اینکه نرم افزار خدمات دهی به فرزندان این مرز و بوم در اختیار یاوران علمی و کارکنان است، از کارکنان وزارت علوم و دانشگاه‌ها درخواست کرد همانطور که انتظار دارند مدیران مدارس و دانشگاه‌ها با فرزندان آن‌ها به نیکی رفتار کنند، با دانشجویان دانشگاه‌ها همین رفتار را در پیش گیرند.

وزیر علوم خطاب به کارکنان تاکید کرد: اگر کار ارباب رجوع به کارکنان دانشگاه‌ها واگذار شد با روی باز، گشاده و متعهد از آن‌ها استقبال کنیم. با مردم خوب برخورد کنیم و امور مربوط به درخواست آن‌ها را درست و به موقع انجام دهیم. همچنین در اولین فرصت برای کار‌هایی که در پیش دارید برنامه ریزی کنید.

وی در ادامه سخنان خود خطاب به کارکنان، گفت: برای اموری که به عنوان کارمند و کارشناس به شما واگذار می‌شود، یک بازه زمانی طراحی کنید تا مشخص شود امور ارباب رجوع به چه مدت زمانی برای تکمیل نیاز دارد.

وزیرعلوم با بیان اینکه در دوران مسوولیت خود در وزارت علوم این عملکرد را از کارکنان طلب می‌کنم، افزود: اگر فردی برای انجام امور خود به کارمندان دانشگاه‌ها و وزارتخانه مراجعه کرد، این طور نباشد که درخواست او دو تا سه ماه به طول انجامد.

زلفی گل افزود: کار ارباب رجوع در اولین فرصت کاری انجام شود تا مردم و خدا از شما راضی باشند. اگر پیگیری نامه‌ای بیشتر از مدت زمان برنامه ریزی به طول انجامد، نشان دهنده کم کاری است و مطالبات مردم را به خوبی انجام نداده ایم.

وزیر علوم با بیان اینکه کارکنان برای هر اقدامی یک برنامه زمانی و سیستمی مشخص و اجرا کنند، خاطرنشان کرد: اگر به طور مثال، مراجعه کننده‌ای از استان خوزستان یا سیستان و بلوچستان به دلیل پیگیری نشدن درخواست خود با هزینه شخصی مجبور به سفر و حضور در دانشگاه یا وزارتخانه شود، حق الناس است؛ بنابراین درخواست مردم باید بدون مراجعه حضوری آن‌ها انجام شود.

زلفی گل تاکید کرد: در این زمینه فرهنگ ناسالمی بین مردم شکل گرفته است که نامه در سیستم اداری جمهوری اسلامی باید پا داشته باشد و ارباب رجوع به طور مداوم باید پیگیر نامه خود باشد. همه این موارد را در دوران مدیریت خود پیگیری می‌کنم.

وی با بیان اینکه برای ارتقای جایگاه کارمندان و کارکنان ستادی و دانشگاه‌ها همه تلاش خود را انجام می‌دهم، اظهار داشت: در حد توان خود تلاش می‌کنم وابستگی و عِرق سازمانی کارکنان افزایش یابد و تا جایی که قوانین و مقررات اجازه دهد برای تأمین رفاه کارمندان تلاش می‌کنم، اما در قبال آن به طور جدی، پیگیر انجام امور مراجعه کنندگان می‌شوم.

این مقام مسوول وزارت علوم گفت: در دولت مردمی آیت الله رییسی، مردم باید به سیستم امیدوار شوند.

وی تصریح کرد: دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان سه رکن وزارت علوم را تشکیل می‌دهند و اگر دانشجویان نباشند، دانشگاه و وزارت علوم هم معنایی ندارد.

زلفی گل گفت: هر سه رکن یاد شده، تکه‌های یک پازل هستند و همه برای یک هدف کار می‌کنیم. وزارت علوم مثل یک ساعت است و چرخ دنده‌های این ساعت باید با هم کار کنند تا نظم خود را داشته باشند.

وی تاکید کرد: نگهبان صف و ستاد به اندازه بالاترین رتبه علمی دانشگاه ارزش دارد و از درب ستاد وزارت علوم که وارد می‌شویم نگهبان مثل پیشانی روی مهر است و نباید اجازه دهیم بین این ارکان تفاوتی ایجاد شود.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۷
0
0
.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۸
0
0
سلام بر شما
جناب آقای وزیر من یک دانشجو در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان هستم. چند سال در این دانشگاه تحصیل می کنم. یک خانم به نام خانم خمیسی در آموزش کل مشغول به کار هست. این خانم هر موقع ما دانشجوها برای انجام کارهای اداری به او مراجعه می کنیم کار مارو با بد اخلاقی انجام می ده یا اصلا انجام نمیده . به ما می خنده و دانشجوها رو مسخره می کنه. و به ما توهین می کنه. به رییس دانشگاه گفتیم هیچ اقدامی برای اصلاح این خانم یا جایگزین کردنش با فرد شایسته دیگه ای انجام نمی ده. ولی دلیلش رو نمیدونیم. لطفا شما رسیدگی کنید.
و آقایی به نام آقای عساکره در آموزش دانشکده مهندسی زراعی دانشگاه ما هم دقیقا همین خصوصیات این خانم رو داره. لطفا به جای این دو نفر افراد شایسته ای رو سر کار بزارید.
ما واقعا خسته شدیم و کسی هم به حرف ما دانشجوها اهمیت نمی ده. لطفا رسیدگی بفرمایید.
با تشکر
نظرات شما