تاریخ انتشار: ۱۰:۱۳ - ۳۰ شهريور ۱۴۰۰
موضوع بخشش خیانت زوجین، از دو دیدگاه قابل تامل و بررسی است، دیدگاه اول از جهت گذشت و بخشش نسبت به یکدیگر که امری شخصی بوده و کاملا تصمیم‌گیری در آن مربوط به طرفین است. اما از جهت موضوع و دیدگاه دیگر، اثر قانونی که در این باره وجود دارد هست، که در این بخش مشاوره حقوقی آنلاین بیشتر توضیح داده شده است.

آیا خیانت از لحاظ حقوقی قابل بخشش است؟

رویداد۲۴ موضوع بخشیدن جرم خیانت زوجین، از دو دیدگاه قابل تامل و بررسی است، دیدگاه اول از جهت گذشت و بخشش نسبت به یکدیگر که امری شخصی بوده و کاملا تصمیم‌گیری در آن مربوط به طرفین است. اما از جهت موضوع و دیدگاه دیگر، اثر قانونی که در این باره وجود دارد هست.

جرایم قابل گذشت

جرایمی هستند که در صورتی مقامات قضایی به آن‌ها رسیدگی و اجرای مجازات می‌نمایند که شاکی از متهم شکایت نموده باشد و اگر شاکی از جرم گذشت کند، در هر مرحله‌ای که موضوع مطرح باشد متهم دیگر تحت تعقیب کیفری قرار نخواهد گرفت (برای مثال جرم توهین) در حالی‌که در جرایم غیر قابل گذشت نیازی به شکایت شاکی یا مدعی خصوصی نیست.

در نهایت باید بیان داشت که هر دو جرم زنا و رابطه نامشروع غیر زنا یک نوع جرم غیر قابل گذشت هستند و درصورت گذشت و بخشش شاکی، رسیدگی و اجرای مجازات در هرحال ادامه خواهد داشت.

اما مطابق با تصمیمات اخیر قوه قضاییه در قالب یک رای وحدت رویه؛ جرم موضوع ۶۳۷ (رابطه نامشروع) یک نوع جرم شرعی همانند جرم زنا نیست و در نتیجه قاضی رسیدگی‌کننده به موضوع می‌تواند درصورت وجود شرایط لازم اقدام به تخفیف، تعلیق و… مجازات نماید برعکس جرم زنا که این امکان را ندارد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: