تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - ۲۷ آبان ۱۴۰۰

آشنایی با مشخصات و طریق ساخت بلوک دیواری

در این مقاله قصد داریم تا نحوه تولید انواع بلوک و به طور خاص بلوک های دیواری را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات در این زمینه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با مشخصات و طریق ساخت بلوک دیواری

رویداد۲۴  بلوک دیواری یکی از پر کاربردترین انواع مصالح ساحتمانی محسوب میشوند که قدمت زیادی در صنعت ساخت و ساز دارند.

در این مقاله قصد داریم تا نحوه تولید انواع بلوک و به طور خاص بلوک های دیواری را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات در این زمینه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

بلوک های دیواری به شکل های توخالی و توپر ساخته شده و به صورت باربر و غیر باربر و در تیغه‌های جدا کننده و سقفهای تیرچه بلوک و دیگر قسمتهای ساختمان به کار می روند. از مزایای بلوک های دیواری، صرفه‌جویی در مصرف مصالح، کاهش زمان اجرای پروژه، وزن سبک، عایق حرارتی و صوتی و سهولت در استفاده می باشد.

طریقه ساخت بلوک های دیواری

بلوک های دیواری بسته به نوع بتنی که با آن ساخته می شوند وزن های مختلفی دارند بلوک های با وزن کمتر از ۱۶۸۰ کیلوگرم بر متر مکعب در زمره بلوک های سبک به شمار می روند در ساخت این بلوک ها از دانه‌هایی مانند پوکه معدنی قروه استفاده می شود.

بلوک های دیواری به لحاظ شکل ظاهری به دو نوع توخالی و توپر تقسیم می شوند که این دو نوع خود شامل دو مدل بلوک های باربر و غیر باربر می باشند.به همین علت است که قیمت بلوک دیواری متغیر میباشد.
بلوک دیواری از نظر نوع استفاده به انواع:
دیواری توکار و نمادار
تیغه‌ای
ستونی
و سقفی گروه‌بندی می‌شوند.

نوعی بلوکهای ویژه‌ نیز وجود دارند که برای دودکش، جدول خیابانها و پیاده‌روها و فرش کف ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

انطباق با مشخصات و استانداردها
بلوک های مورد مصرف در هر پروژه باید از لحاظ ویژگی های فیزیکی ظاهری با آنچه در مشخصات فنی و نقشه‌ها ذکر شده است، مطابقت داشته باشند.

روش آزمایش بلوک های دیواری و سایر بلوک ها مطابق استانداردهای ایران به شرح زیر می باشد:
ـ استاندارد شماره ۷۰ : بلوکهای سیمانی
ـ استاندارد شماره ۲۹۰۹ : استاندارد، ویژگیها و روشهای آزمون تیرچه و بلوک سقفی
طریقه ساخت بلوک های دیواری و سایر بلوک ها تا زمانی که استاندارد ایرانی در برخی موارد تدوین نشده باشد معتبر خواهد بود.

کلام آخر
در این مقاله توضیحاتی در خصوص ساخت بلوک های دیواری و سایر بلوک ها و همچنین اشکال و مدل های مختلف آن ها داده شد.

بدیهی است برای استفاده از مصالح با کیفیت از جمله بلوک دیواری باید به فروشگاه ها و کارخانه های معتبر ساخت مصالح ساختمانی مراجعه کنید. همچنین می توانید برای خرید بلوک دیواری از وبسایت آجر سامان از مصالح ساختمانی با بهترین و مرغوب ترین کیفیت بهرمند شوید.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما خوانندگان گرامی قرار گرفته باشد و با نظرات سازنده خود ما را در هر چه بهتر شدن مطالب منتشر شده از وبسایت آجر سامان یاری فرمایید.

نظرات شما