تاریخ انتشار: ۲۱:۳۷ - ۱۲ فروردين ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۳ نظر

رقبای ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ مشخص شدند

قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران آغاز شد.

 فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

  رویداد۲۴ مراسم قرعه‌کشی مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از ساعت ۲۰:۳۰ امشب (جمعه - به وقت ایران) در مرکز همایش‌های شهر دوحه برگزار شد. گروه بندی مسابقات به شرح زیر است:

گروه A: قطر، اکوادور، سنگال و هلند

گروه B: انگلیس، ایران، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپایی (ولز، اوکراین یا اسکاتلند)

گروه C: آرژانتین، عربستان، مکزیک و لهستان

گروه D: فرانسه، برنده پلی‌آف بین قاره‌ای (پرو، استرالیا یا امارات)، دانمارک و تونس

گروه E: اسپانیا، برنده پلی‌آف بین قاره‌ای (نیوزیلند یا کاستاریکا)، آلمان و ژاپن

گروه F: بلژیک، کرواسی، مراکش، کانادا

گروه G: برزیل، سوئیس، صربستان، کامرون

گروه H: پرتغال، اروگوئه، کره جنوبی، غنا

قرعه ایران در جام جهانی

تاریخچه قرعه کشی جام جهانی

گری لینکر در حالی متهم به ریاکاری شده که پس از اینکه فیفا را به عنوان "نهادی حال به هم زن" محکوم می‌کند، در عین حال قبول می‌کند مجری مراسم قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ در روز جمعه و در شهر مسکو باشد. لینکر اولین کسی نیست که با شرکت در مراسم، تجربه ناخوشایندی را پشت سر می‌گذارد.

آیینِ دعوت کردن از افراد مشهور از جام جهانی ۱۹۹۰ آغاز شد، زمانی که لوچانو پاواروتی و سوفیا لورن در میان افراد مشهوری بودند که در مراسمِ رم حاضر شدند. چهار سال بعد، فرانتس بکنباوئر در لاس وگاس آمریکا به همراه ایواندر هالیفیلد و رابین ویلیامز (که کلا برای خنده آمده بود)، در مراسم حاضر شدند و ویلیامز با در دست کردن یک دستکش، شبیه یک دکترِ به شدت هیجان زده عمل کرد و از بلاتر خواست که سرش را به سمت دیگر بگیرد و سرفه کند.

چهار سال قبل، چیزی حدود ۲۵۰ میلیون نفر مراسم را در سالوادورِ برزیل دیدند، اگرچه برخی از آن‌ها نسخه سریع و کوتاه شده قرعه کشی را تماشا کردند! انتخاب فرناندا لیما به عنوان یکی از مجریان مراسم، موجی از اختلاف را به وجود آورد. بازیگر، مدل و مجری برزیلی هیچ تجربه روشنی در ورزش نداشت و تجربه تلویزیونی اش شامل اجرای برنامه مناظره‌ای به نام "عشق و رابطه جنسی" می‌شد که در آن انسان‌های عریان پیرامون صحنِ برنامه، می‌رقصیدند.

انتخابِ لباس لیما در مراسم قرعه کشی همچنین موجب عصبانیت برخی از تلویزیون‌های محافظه کار شد. تلویزیونِ ایران در حالی به حذف لیما از مراسم اصرار داشت که عادل فردوسی پور، مجری برنامه گفت: صادقانه، لباس این خانم به هیچ وجه با حدود ما نمی‌خواند.

فیفا به مشکل خاصی برنخورد و سخنگوی این نهاد گفت: فیفا متاسف است که می‌شنود کسی بابت این لباس مورد توهین قرار گرفته، اما شخصا به عنوان یک زن می‌خواهم بگویم که چیز غیرقابل احترامی در لباسِ لیما نبود.

کیسی استونی، کاپیتان وقت تیم ملی زنان انگلیس هم لیما را انتخاب اشتباهی برای مراسم می‌دانست: دادن این شغل به یک مدل، کاملا حاوی پیام‌های اشتباهی می‌شود. متاسفانه من غافلگیر هم نشدم. آن‌ها می‌توانستند این کار را به زنی قدرتمند در این ورزش یا بازیکنی با اعتبار بین المللی بدهند. قرعه کشی باید در مورد فوتبال باشد.

فیفا همچنین اتهامات نژادپرستی مبنی بر اینکه لیما و همکار مجری اش در مراسم، یعنی رودریگو هولبرت، در لحظات پایانی جانشین ۲ مجری سیاه پوست شده اند را قویا رد کرد و گفت که فیفا کلا هیچ کسی را وتو نکرده است.

شرایط در دهه ۳۰ میلادی ساده‌تر بود، اما همچنان قرعه کشی ها، پیچیدگی خودش را داشت. در اولین جام جهانی که در اروگوئه برگزار شد، چیزی به عنوان مقدماتی وجود نداشت و تیم‌ها به راحتی به جام جهانی دعوت می‌شدند. چند تیم به خاطر مسائل جابجایی، این درخواست را رد کردند و چند تیم دیگر، حضور در جام جهانی را پایین‌تر از شانِ خود دانستند. با توجه به ابهاماتی که در مورد تیم‌های شرکت کننده وجود داشت، قرعه کشی تورنمنت در نزدیکی برگزاری جام جهانی برگزار شد و در نهایت ۱۳ تیم به جای ۱۶ تیمی که برنامه ریزی شده بود، در مسابقات حاضر شدند.

در میان تیم‌هایی که این درخواست را رد کردند، انگلیس حضور داشت که تا زمانی که در سال ۱۹۵۰ به این خواسته تن داد، ۳ بار حضور در تورنمنت را رد کرد. فدراسیون فوتبال انگلیس به همراه سه کشور دیگر، در سال ۱۹۲۸ از فیفا جدا شدند و "تورنمنت خانگی" خود را به اندازه کافی بین المللی می‌دانستند. انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی، در دوری از جام جهانی تنها نبودند. در جام جهانی ۱۹۳۰ تنها ۴ تیم اروپایی فرانسه، بلژیک، رومانی و یوگسلاوی به همراه ۹ تیم از قاره آمریکا، در تورنمنت حاضر شدند.

در جام جهانی ۱۹۳۴، مهمترین غایب بازی‌ها اروگوئه‌ای بود که در اعتراض به نادیده گرفتن اروپایی‌ها در سفر به این کشور در جام جهانی قبلی، در تورنمنت حاضر نشد. به همین دلیل، برای اولین و آخرین بار در تاریخ، قهرمان جام جهانی در تورنمنت بعدی حضور نداشت که از عنوانش دفاع کند. این بار تیم‌ها باید برای رسیدن به جام جهانی می‌جنگیدند و بر خلاف دوره قبلی، سه چهارم حاضران را اروپایی‌ها تشکیل می‌دادند. آخرین جایگاه را آمریکا اشغال کرد. آمریکایی‌ها در پلی آف در رم، مکزیک را شکست دادند. سومین جام جهانی در فرانسه و قبل از جنگ جهانی دوم برگزار شد و همچنین کناره گیری مهمی داشت. اتریش به جام جهانی صعود کرده بود، اما مجبور شد کناره گیری کند، زیرا دیگر به عنوان کشور، وجودش را از دست داده بود!

اولین تورنمنت بعد از جنگ، جام جهانی ۱۹۵۰ بود که انگلیس برای اولین بار حاضر شد و آلمان غربی به خاطر محرومیت، در این جام حضور نداشت. هند می‌توانست برای اولین بار در جام جهانی حاضر شود، زیرا سه تیم دیگر گروهش یعنی فیلیپن، اندونزی و برمه کناره گیری کرده بودند، اما هندی‌ها هم در نهایت انصراف دادند. دلیل اصلی این کار، هزینه بالای سفر به برزیل و در بالاتر اولویت قرار دادن فوتبالِ المپیک بود. هند هرگز دیگر در مقدماتی جام جهانی نتوانست به تورنمنت نزدیک شود. اسکاتلند به عنوان تیم دوم تورنمنت خانگی بریتانیا به جام جهانی صعود کرد، اما فدراسیون فوتبال این کشور این فرصت را رد کرد و گفت تنها در صورتی به جام جهانی می‌رفتند که قهرمان می‌شدند. با وجود درخواست‌های زیاد از طرف هواداران، خبرنگاران و فوتبالیست‌ها (که رهبری آن‌ها را دروازه بانِ تیم، جورج یانگ بر عهده داشت)، جورج گراهام، رییس فدراسیون اسکاتلند تصمیم خود را تغییر نداد و جایگاه اسکاتلند در جام جهانی پر نشده باقی ماند.

احتمالا یکی از قرعه کشی‌هایی که بالاتر از همه در یاد می‌ماند، نمایش بی نظمی است که تحت عنوان 'قرعه کشی جام جهانی ۱۹۸۲'، اجرا شد. حتی فیفا که به عنوان نهادی خودمنتقد شناخته نمی‌شود، در اسناد رسمی خود قبول کرده که همه چیز طبق برنامه پیش نرفت.

مراسم قرعه کشی در مادرید متاسفانه بیشتر به خاطر رویداد ناگواری که با گردونه‌هایی که شامل توپ‌های کوچک فوتبال بود و سردرگمیِ حاصل که [عوامل برنامه]در تلاش بودند تیم‌های منطقه آمریکای جنوبی را در مرحله گروهی با هم نیاندازند، در یاد‌ها می‌ماند (یا فراموش می‌شود!)

با تنها شش تیم از منطقه آمریکای جنوبی، قرار دادن هر کدام آن‌ها در ۶ گروه برابر و ۴ تیمی باید آسان می‌بود، اما با قرار دادن تیم‌ها در گروه اشتباه، همه چیز ناگهان به هم ریخت. خیلی سریع مشخص شد که همه چیز طبق برنامه پیش نرفته و توپ‌های فوتبالی (قرعه ها)، دوباره به داخل گردونه فرستاده شدند تا قرعه کشی از اول برگزار شود. بری دیویس در این باره می‌گوید: واقعا فوق العاده بود! آن‌ها صبح امروز زمان زیادی را سپری کردند و فیفا نحوه برگزاری قرعه کشی را توضیح داد، اما حالا در مراسم، آن‌ها نمی‌توانند به برنامه خودشان عمل کنند.

در حالی که مراسم قرعه کشی به شدت شبیه یک فستیوال روستایی که بد مدیریت می‌شود، شده بود، برخی از گردونه‌های فلزی که توپ‌ها در آن‌ها بودند، از باز شدن و تحویلِ قرعه خودداری کردند! برای بهتر شدن جو سورئال مراسم، توپ‌ها از داخل گردونه شروع به باز شدن کردند و محتوای آن‌ها در حالی که گردونه بازی نمی‌شد، مشخص شد! بزرگترین همدردی برای این افتضاح، باید نصیب کودکان اسپانیایی شود که مامور بودند این قرعه‌ها (توپ ها) را از داخل گردونه خارج کنند. آن‌ها به اندازه کافی گیج شده بودند و مقامات سعی داشتند در برابر جمعیتِ عصبانی، خونسردی خود را حفظ کنند. اگرچه ناراحتی آن‌ها در برابر نایب رییس جدید فیفا که مشغول مدیریت اول قرعه کشی اش بود، هیچ چیز نبود: سپ بلاتر. خجالت زدگی ملموس بلاتر، نشانه‌ای بود برای دیدن و و البته یک بدشگونی از دوران ریاستش، سی و چند سال بعد.

فیفا اعلام کرد درس هایش را گرفته و در نتیجه، به سیستم انسان به جای ماشینِ خودش برای قرعه کشی برگشت. لینکر امیدوار خواهد بود روز جمعه، خطایی انسانی در مراسم قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ رخ ندهد

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۲
0
3
شکست وطن فروشان تحریم فوتبال ایران مبارک باد
صالح کعب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۲
0
0
چه کنیم پراید ارزون کنند

بتوانیم با پول که داریم پژوه پارسی بخرم
باهر کی بازی کنند خودم تشویق میکنم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۱/۱۳
0
0
Reza کامنتی وقت انتقام از انگلیس فرا رسیده
میدونی طارمی بچه محل رئیس علی دلواریه؟
پس به دوستات بگو منتظر باشن
نظرات شما
پیشخوان