تاریخ انتشار: ۱۹:۳۷ - ۱۵ فروردين ۱۴۰۱

عروس هلندی چند؟

اگر به هر دلیلی قصد به سرپرستی گرفتن عروس هلندی را ندارید، باید همین اول کار خودتان را آماده پرداخت حداقل یک میلیون تومان برای یک عدد عروس هلندی لوتینو بالغ کنید. اما معمولا افراد آگاه این حوزه توصیه می‌کنند که به صورت جفت این پرنده را نگهداری کنید تا هم منزوی نشوند و هم از دیگر مواهب این اتفاق بهره ببرید.

قیمت عروس هلندی چند است

رویداد۲۴ عروس هلندی بعد از مرغ عشق جز پرطرفدارترین پرنده‌های خانگی میان مردم جهان است. پرنده‌ای که زیبایی، هوش بالا، آواز خواندن و بازیگوشی اش باعث شده تا بیش از سایر پرندگان در خانه ایرانی‌ها هم دیده شود. البته اگر گذرتان به پرنده فروشی‌ها نیز خورده باشد، احتمالا دیده اید که بیشتر حجم مغازه را عروس هلندی و مرغ عشق پر کرده است. بیشتر اوقات هم فروشنده در حال معرفی این گونه از طوطی سانان به مشتریان است.

 علاوه بر فروش عروس هلندی به شکل سنتی، در حال حاضر پای فروش عروس هلندی به پلتفرم‌های خرید و فروش و شبکه‌های اجتماعی هم باز شده است. اما باید حواس تان باشد که کدام نژاد را با چه وضعیت و چه قیمتی می‌خرید.

معمولا فروشندگان می‌گویند که قیمت عروس هلندی به عوامل مختلفی از جمله کمیابی، رنگ، جنسیت، سن و وضعیت سلامتی پرنده بستگی دارد؛ بنابراین برای پی بردن به این ویژگی‌ها باید علاوه بر مطالعه از افراد آگاه این حوزه هم کمک بگیرید.

هرچند پیشنهاد ما این است که در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌ها به دنبال سرپرستی عروس هلندی باشید. چراکه برخی به دلیل نداشتن جا، سختی نگهداری و دلایل دیگر، سرپرستی این طوطی سان را به دیگران واگذار می‌کنند. در چنین شرایطی هم جان این پرنده را نجات داده اید، هم هزینه‌ای برای خرید یک عروس هلندی زیبا پرداخت نکرده اید.

با این حال برای شناختن عروس هلندی باید بدانید که این طوطی سان گونه‌های متفاوتی دارد که مشهورترین آن‌ها خاکستری، ابلق، لوتینو، نقره ای، صورت سفید، آلبینو، مرواریدی یا صدفی، دارچینی، زرد و گل باقالی است. هر چند در میان ایرانی‌ها سه گونه خاکستری، لوتینو و زرد پرطرفدار هستند. اما دیگر گونه‌ها نیز میان آگهی‌های خرید و فروش دیده می‌شوند.

قیمت عروس هلندی؛ از ۹۰۰ هزار تومان تا ۲۲ میلیون تومان


اگر به هر دلیلی قصد به سرپرستی گرفتن عروس هلندی را ندارید، باید همین اول کار خودتان را آماده پرداخت حداقل یک میلیون تومان برای یک عدد عروس هلندی لوتینو بالغ کنید. اما معمولا افراد آگاه این حوزه توصیه می‌کنند که به صورت جفت این پرنده را نگهداری کنید تا هم منزوی نشوند و هم از دیگر مواهب این اتفاق بهره ببرید؛ بنابراین بودجه مورد نیازتان را باید حداقل به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش دهید.

البته باید بدانید این قیمت همیشه ثابت نیست. بررسی آگهی پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین نشان می‌دهد که قیمت یک جفت عروس هلندی در مواردی حتی به ۲۲ میلیون تومان هم می‌رسد. اما مشخص است که عدد معقولی نیست ونباید فریب اعداد بالا را بخورید. چرا که متوسط قیمت یک جفت عروس هلندی نژاد خاکستری، لوتینو و زرد در آگهی‌ها بین ۲ تا ۵ میلیون تومان است.

اما برخی عروس‌های هلندی قیمت بالاتری دارند، مثلا جفت عروس هلندی نژاد آلبینو با قیمتی بین ۳ تا ۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شوند. در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن یکی از شهرستان‌های استان خوزستان است برای فروش یک جفت عروس هلندی نژاد آلبینو، ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان طلب کرده است.

با این آگهی دهنده وارد گفتگو می‌شوم و از او علت بالا بودن قیمت این نژاد را جویا می‌شوم. علیرضا می‌گوید آلبینو نژاد کمیابی است و در جهان قیمت بالاتری نسبت به سایر گونه‌ها دارد، برای همین حاضر نیست که برای فروش عروس هلندی نژاد دارش تخفیف بدهد. او همچنین می‌گوید برخی از فروشنده‌ها عروس هلندی‌های بیمار را تا پیش از مردن در این پلتفرم‌ها می‌فروشند، تا از این زیان جلوگیری کنند. مثلا شکاف بال یا پا، بزرگ بودن غیر معمول منقار و ناخن ها، چشم‌های اشک آلود، لاغری قابل توجه و ترشح پر مهم‌ترین نشانه بیماری عروس هلندی است.

از او می‌پرسم که چه تضمینی وجود دارد که عروس هلندی شما بیمار نباشد. قدری نارحت می‌شود و می‌گوید: آقا ما حرام خوار نیستیم. عکس و فیلم شان را برای تان می‌فرستم به هر متخصص و فرد آگاهی که می‌شناسید نشان بدهید.

اما اگر قصد درآمدزایی از طریق پرورش عروس هلندی را دارید، باید توجه داشته باشید که رقابت در این بازار بسیار سخت است و تعداد فروشندگان نیز بسیار بالا است. اما با این حال اگر همچنان اصرار بر این موضوع دارد باید بدانید که فروشنده‌ها برای عروس‌های هلندی مولد قیمت بیشتری طلب می‌کنند. در این میان جفت‌هایی که از تخم و جوجه‌های شان مراقبت می‌کنند نیز به نسبت قیمت بالاتری دارند. مثلا قیمت این جفت‌ها گاه به دو برابر قیمت یک جفت عروس هلندی معمولی هم می‌رسد.

جوجه عروس هلندی چند؟

اگر تجربه نگهداری عروس هلندی دارید، به نظر می‌رسد که خرید جوجه این طوطی سان برای شما به صرفه‌تر و لذت بخش‌تر باشد. مثلا جوجه عروس هلندی نژاد لوتینو سرلاکی بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

اما جوجه‌های بزرگ‌تر که تازه شروع به دانه خوردن کرده اند، قیمت شان قدری بالاتر است و به ۴۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان می‌رسد. البته نکته مهمی که در مورد خرید جوجه هلندی‌ها وجود دارد این است که تشخیص نر و ماده بودن آن‌ها تا بعد از شش ماهگی و اولین پرریزی شان مشخص نمی‌شود. به همین دلیل ممکن است شما دو جوجه عروس هلندی بخرید و پس از شش ماه مشخص شود که هر جفت شان نر یا ماده هستند.

جالب است بدانید که علاوه بر جوجه عروس هلندی، آگهی فروش تخم عروس هلندی نیز در پلتفرم‌ها دیده می‌شود. در این رابطه معمولا فروشندگان برای هر تخم نطفه دار عروس هلندی بنا به نژاد، بین ۵۰ تا ۴۰۰ هزار تومان طلب می‌کنند. اما قیمت تخم‌های خاکی و بدون نطفه این طوطی سان خیلی بالا نیست و در نهایت به ۲ تا ۱۰ هزار تومان می‌رسد.

منبع: فرارو
برچسب ها: حقوق حیوانات
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان