تاریخ انتشار: ۱۵:۰۶ - ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۱
نماینده مجلس:

نمایندگان بخاطر وعده‌های انتخاباتی که دادند چاره‌ای جز تصویب طرح شفافیت ندارند

نماینده مردم سمیرم اظهار داشت: برای جلوگیری از خلف وعده انتخاباتی نمایندگان در این دوره چاره‌ای جز تلاش برای تصویب طرح شفافیت ندارند. همچنین طرح‌های شفافیت در دوره‌های قبل مجلس نتوانست قاطبه صحن را قانع کند، اما به نظر می‌رسد در این دوره خواهد توانست رأی بیاورد.

نمایندگان بخاطر وعده‌های انتخاباتی که دادند چاره‌ای جز تصویب طرح شفافیت ندارند
رویداد۲۴ ایسکا نیوز نوشت: علی اصغر سلیمی، با اشاره به تصویب دو فوریت طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های ذی‌ربط در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در بسیاری از کشور‌ها سیستم‌های رأی‌گیری در نهاد‌های حاکمیتی شفاف است و اینگونه نیست که فقط یک قوه نظرش را شفاف اعلام کند.

وی افزود: در این کشور‌ها حتی بخش‌های خصوصی هم عملکرد خودشان را به طور شفاف به دولت گزارش می‌دهند؛ بنابراین در ایران هم می‌توانیم به این سمت پیش برویم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر به واقع دغدغه شفافیت داریم باید این شفافیت در تمامی نهاد‌ها و دستگاه‌هایی که مسائل امنیتی کشور در آن مطرح نیست، صورت گیرد. معتقدم تمام قوای سه گانه باید از شفافیت برخوردار باشند.

سلیمی با بیان اینکه طرح‌های شفافیت به دو سوم آرا در مجلس نیاز دارد و این کار تصویب این طرح شفافیت قوای سه گانه را سخت کرده است، گفت: با توجه به اینکه طرح نزدیک به ۲۰۰ امضا کننده داشته، امیدوارم بتوانیم آن را در صحن مجلس تصویب کنیم تا براساس این قانون سه قوه شفاف شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: استقبال از طرح شفافیت در مجلس یازدهم بسیار بیشتر از دوره‌های قبل است و این احتمال رأی آوری و تصویب طرح شفافیت را تقویت می‌کند.


بیشتر بخوانید: طرح شفافیت آرا به نتیجه نرسید، نمایندگان در طرح رتبه‌بندی فریبکاری و ریا کردند/ ناچاریم برای دفاع از آبرو، از رای‌مان عکس بگیریم


وی با اشاره به اینکه بسیاری از نمایندگان دوره یازدهم با شعار شفافیت به مجلس شورای اسلامی راه یافتند، خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از خلف وعده انتخاباتی نمایندگان در این دوره چاره‌ای جز تلاش برای تصویب طرح شفافیت ندارند. همچنین طرح‌های شفافیت در دوره‌های قبل مجلس نتوانست قاطبه صحن را قانع کند، اما به نظر می‌رسد در این دوره خواهد توانست رأی بیاورد.

سلیمی درباره احتمال رد این طرح در شورای نگهبان نیز گفت: اگر مجلس شورای اسلامی به وظیفه خود در قبال شفافیت عمل کند، تشخیص شورای نگهبان هرچه باشد، مسئولیت از دوش نمایندگان ساقط می‌شود.

نماینده مردم سمیرم تصریح کرد: شفافیت سبب می‌شود بسیاری از مسائلی که میان مجلس و شورای نگهبان است، حل و توجیهات آنان درباره مصوبات مجلس شفاف شود. اکنون بسیاری از مصوبات مجلس در شورای نگهبان می‌ماند و آنگونه که باید تصمیم‌گیری نمی‌شود که مردم باید این‌ها را بدانند. معتقدم تمامی قوا باید بتوانند از مزیت‌های شفافیت استفاده کنند.وی گفت: به شخصه با طرح جدید شفافیت که دو فوریتش در مجلس رأی آورد موافقم و به آن رأی می‌دهم.

به گزارش ایسکانیوز؛ با اینحال مالک شریعتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در رشته توئیتی با این عنوان که «چرا به دوفوریت «شفافیت قوای سه گانه رأی ندادم» در انتقاد به تصویب دو فوریت طرح جدید مجلس نوشت: طبق آئین نامه ‎دوفوریت برای جلوگیری از وقوع خسارت احتمالی و فوت فرصت است. اگر شفافیت فوری است، طرح ‎شفافیت آرای نمایندگان که ۱.۵ سال قبل مطرح و گزارش نهایی اش چندماه قبل طبق تبصره یک ماده ۱۰۰ در دستور قرار گرفت، باید مطرح می‌شد.

به اعتقاد وی طرح ابهامات و ایرادات زیادی دارد و فرصت ۷۲ ساعته طرح‌های دوفوریتی برای اصلاحات لازم کافی نیست، امکان دوشوری شدن هم وجود ندارد. اگر یک فوریتی طرح می‌شد شاید رأی می‌دادم.

نماینده مردم تهران در توئیت خود تصریح می‌کند: اشکالات معاونت قوانین مجلس دهم درباره آن طرح، در پنج مورد درباره طرح مذکور هم خواندنی و همچنان وارد است. مغایرت‌های متعدد با قانون اساسی، قانون آئین نامه داخلی مجلس (نیازمند دوسوم)، آئین نامه‌های داخلی مجمع تشخیص و شورایعالی فضای مجازی و ... ضرورت اصلاحات اساسی مطرح شده است.»

به گزارش ایسکانیوز، حمایت قاطع برخی نمایندگان از طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های تابعه در حالی صورت می‌گیرد که طرح شفافیت آرای نمایندگان پیش از این در مجلس مطرح بود. این طرح نمایندگان مجلس شورای اسلامی را مکلف به شفافیت آرای خود می‌کرد؛ با این وجود جمعی از نمایندگان طرح دیگری را پیگیری و آن را با ۲۰۰ رأی به هیئت رئیسه تقدیم و دوفوریتش را خواستار شدند.

دو فوریت این طرح در جلسه دوشنبه صحن علنی مجلس با ۱۹۶ رأی موافق تصویب شد. برخی کارشناسان معتقدند در حالی که طرح شفافیت نمایندگان در شرف نتیجه گیری بود، این شائبه بوجود می‌آید که طراحان با هدف از کار انداختن آن اقدام به پیگیری طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های تابعه کرده‌اند.

موضوع دیگر اینکه پیش از این نیز طرح مشابهی با عنوان شفافیت آرای نظام تقنینی از سوی محمدعلی وکیلی نماینده اصلاح طلب مجلس دهم مطرح شده بود که به نتیجه نرسید و اکنون اهالی سیاست این سؤال را مطرح می‌کنند که چرا جمعی از نمایندگان با علم به این مسئله بار دیگر در همان مسیر گام برمی‌دارند؟

خبر های مرتبط
نظرات شما
پیشخوان