تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

دریاچه ارومیه یا کویر نمک

زمین به عنوان کهن‌ترین محیط زیست انسان در کیهان، تحت تاثیر استفاده‌ی بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی به دست کشورهای صنعتی و به تبع آن افزایش تولید و تساعد گازهای گلخانه‌ای به جو آن، دچار گرمایش جهانی و تغییرات بحرانی اقلیمی شده است.

دریاچه ارومیه یا کویر نمکرویداد۲۴ اقدامات نامناسب در برابر تغییرات اقلیمی، خشکسالی های پی در پی و سدسازی در مسیر رودخانه ها باعث خشکی بسیاری از دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه های ایران طی دو دهه گذشته شده است.

در شمال غرب کشور در استان های آذربایجان شرقی و غربی، دریاچه ارومیه که یکی از شش دریاچه بزرگ نمک در کره زمین بشمار می آید، از مهمترین آنها است.

در سال ۱۳۷۶ مساحت دریاچه ارومیه ۵۰۰۰ کیلومتر مربع بود که تا آبان ماه ۱۴۰۰ به ۱۷۱۹ کیلومتر مربع رسیده بود. ۸ متر از آب باقیمانده خود را از دست داد و تا مرز نابودی کامل پیش رفت.

در نتیجه این خشکسالی دریاچه ارومیه به کویر نمک تبدیل شده است. طوفان های نمک بهره وری زمین های کشاورزی اطراف را کاهش داده و سلامتی مردم منطقه را به خطر انداخته و زندگی آبزیان مثل میگوی آب نمک «آرتمیا» و برخی از پرندگان مهاجر مانند پلیکان، فلامینگو و غیره در خطر قرارگرفته است.

منبع: ایرنا

خبر های مرتبط
برچسب ها: تصاویر روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: