تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

به این چند دلیل بهتر است توافقی جدا شوید

طلاق توافقی نوعی از طلاق است که در آن زن و شوهر بنا به هر دلیل و علتی به این نتیجه می‌رسند که امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نیست وتصمیم به طلاق توافقی می‌گیرند که این نوع طلاق دارای مزایای بسیاری است.

به این چند دلیل بهتر است توافقی جدا شوید
رویداد۲۴ در طلاق توافقی پس از آن‌که زوجین در مورد مسائلی همچون مهریه، حضانت فرزندان، نفقه، جهیزیه و سایر موارد دیگر به توافق رسیدند نیاز است که از طریق سامانه تصمیم اقدام به نوبت‌دهی طلاق نمایند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مزایای طلاق توافقی می‌پردازیم.

طلاق توافقی خیلی سریع انجام می‌شود

پروسه طلاق قطعا یکی از سخت‌ترین دوره‌های زمانی برای هر فردی است که درگیر آن است. از همین جهت کوتاه شدن زمان برای زن و مرد در این زمان اولویت دارد. از همین رو طلاق توافقی بسیار سریع انجام می‌شود.

هر دو طرف راضی هستند

همان‌طور که از اسمش مشخص است، طلاق توافقی طلاقی است که طرفین در این طلاق به یک رضایت و توافق دو جانبه‌ای رسیده‌اند و می‌توان گفت تا حدی خواست طرفین در این طلاق تامین شده است.

تکلیف تمام مسائل مشترک زن و شوهر مشخص می‌شود

از مزایای طلاق توافقی به تعیین تکلیف در خصوص همه مسائل مشترک می‌رسیم. در طلاق توافقی در خصوص تمام موضوعات مشترک طرفین، تعیین تکلیف می‌شود. این موضوعات مشترک شامل، مهریه، نفقه، اجرت‌المثل، حضانت طفل مشترک، ملاقات طفل مشترک، نفقه طفل است. اگر زوجین مال مشترکی نیز داشته باشند، بهتر است در زمان طلاق در خصوص آن تعیین تکلیف شود، ولی این امر الزامی نیست. در طلاق‌های یک‌طرفه ممکن است برای تعیین تکلیف در خصوص این مسائل مشترک چندین پرونده در دادگاه مطرح شود که این امر هزینه گزافی دارد و زمان‌بر هم هست.


بیشتر بخوانید: چک کردن گوشی همسر جرم است؟
قیمت اقتصادی طلاق توافقی

هزینه حق‌الوکاله در این پرونده بسیار کمتر از طلاق یک‌طرفه است. طلاق یک‌طرفه اعم از طلاق به درخواست زن یا طلاق به درخواست مرد صرفا یک پرونده طلاق نیست و ممکن است طرفین پرونده‌های متعددی علیه یکدیگر مطرح نمایند تا بتوانند به نتیجه مورد نظر خود برسند. ممکن است زن پرونده مهریه، نفقه، اجرت‌المثل را مطرح نماید یا مرد پرونده تمکین، ملاقات طفل را مطرح نماید. هر یک از این دعاوی در دادگاه هزینه دادرسی دارد.

تضمینی بودن انجام طلاق توافقی

اصولا پرونده‌هایی که در دادگاه مطرح می‌شود، تضمینی بر آ‌ن‌ها نیست. مثلا در طلاق یک‌طرفه از سوی زن، نمی‌توان آن را تضمینی برای انجام این امر در نظر گرفت. زیرا قضات در صدور رای خود مختار هستند و الزامی به تبعیت از سایر قضات نیستند. وکلا نیز صرفا می‌توانند درصد برد پرونده را پیش‌بینی نمایند و در اکثر موارد امکان تضمین دادن در پرونده ممکن نیست. با توجه به این امر که در پرونده طلاق توافقی، هم زن و هم مرد هر دو خواهان پرونده هستند، به نتیجه رسیدن این پرونده تضمینی است. طلاق توافقی در صورت رضایت طرفین، ۱۰۰% منجر به طلاق می‌شود.

امکان رجوع وجود ندارد

یکی دیگر از مزایای طلاق توافقی، غیر رجعی بودن آن است. طلاق توافقی از انواع طلاق خلع است به این معنی که قابل رجوع نیست.

بسیاری از زوجین به علت کراهتی که از یکدیگر دارند، ترجیح می‌دهند که وقتی طلاق گرفته‌اند، جدایی آن‌ها تمام شده باشد و قابل بازگشت نباشد. در این خصوص انتخاب طلاق توافقی برای طرفین، بهترین انتخاب است.

عدم نیاز به حضور زوجین در هیچ مرحله‌ای از کار

در طلاق توافقی نیازی به حضور زن و شوهر در دادگاه نیست و وکیل به تنهایی می‌تواند صفر تا صد طلاق را انجام دهد.

منبع: مجله دلتا

خبر های مرتبط
برچسب ها: مشاوره حقوقی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: