تاریخ انتشار: ۱۴:۳۸ - ۰۱ تير ۱۴۰۱

۳ نشانه منفی در بورس

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی ۷۵ میلیارد تومانی بسته شد.

پیش بینی بازار بورس

رویداد۲۴ برای پیش بینی بورس امروز –چهارشنبه یکم تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس ۷ هزار و ۶۱۷ واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و ۵۳۹ هزار و ۶۳۰ واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن ۳ هزار و ۱۲۷ واحد پائین آمد و در رقم ۴۲۳ هزار و ۴۵۶ واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس ۱۵۲ واحد افت کرد و به رقم ۲۰ هزار و ۸۳۳ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، ۱۶۵ نماد رشد قیمت و ۴۷۶ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۲۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۷۴ درصد بازار افت قیمت داشتند.

  بیشترین افزایش قیمت

  روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌ موتوژن (بموتو)، شرکت سایپا شیشه (کساپا) و شرکت عمران و توسعه فارس (ثفارس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ سرمایه گذاری اعتلای البرز (اعتلا)، شرکت کی بی سی (کی.بی.سی) و شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان (فگستر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

  بیشترین کاهش قیمت

  در بورس نمادهای خچرخش (شرکت چرخشگر)، مداران (شرکت داده پردازی ایران) و تپمپی (شرکت پمپ سازی ایران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس (زقیام)، شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی (مفاخر) و شرکت آ س پ (آ.س.پ) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

  عرضه و تقاضای بازار

  عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی ۷۵ میلیارد تومانی بسته شد.

  ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۴ درصد کاهش یافت و ۴۴ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۳۹ درصد افت کرد و در رقم ۱۱۹ میلیارد تومان ایستاد.


  بیشتربخوانید: بورسی‌ها بخوانند؛ تغییرات دامنه نوسان در راه است


  بیشترین تقاضاها

  امروز نماد ثفارس (شرکت عمران و توسعه فارس) با صف‌ خرید ۵۵ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ثفارس، نمادهای حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) و فمراد (شرکت آلومراد) بیشترین صف خرید را داشتند.

  بیشترین عرضه‌ها

  بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خچرخش (شرکت چرخشگر) تعلق داشت که ارزش آن ۱۵ میلیارد تومان بود. پس از خچرخش، نمادهای وآذر، قلرست، مداران و تلیسه بیشترین صف فروش داشتند.

  پیش بینی بورس امروز

  معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته می‌روند که دیروز شاخص‌ کل بورس تهران روند نزولی را از سر گرفت. در حالی که پس از نزول شاخص در سه روز ابتدایی هفته، روز دوشنبه شاخص اندکی بالا آمد و در یک قدمی نیمه کانال ۱.۵ میلیونی قرار گرفت. اما روز سه‌شنبه شاخص نزول ۷ هزار واحدی داشت و از نیمه کانال دور شد.

  دیروز ارزش معاملات خرد سهام باز هم نزول کرد و با افت ۲۰ درصدی نسبت به دوشنبه به ۳ هزار و ۶۷۴ میلیارد تومان رسید.

  نمادهای فملی، نوری، فولاد، شپنا، شپدیس، میدکو، شستا، وغدیر، فخوز، شبندر، شتران و تاپیکو بزرگان بازار در روز سه‌شنبه بودند که بیشترین تأثیر را در افت شاخص داشتند.

  روز گذشته تعداد نمادهای قرمزپوش بازار بیشتر بودند برای ششمین روز متوالی پول حقیقی از بورس خارج شد. در ۶ روز اخیر در مجموع بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شده است. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای تاصیکو، تفارس، خزامیا، شپنا، شگویا، شبندر، شستا، نوری، فملی، وپست و شتران تعلق داشت.

  افت شاخص‌ها، رکود معاملات و خروج سرمایه سه نشانه منفی معاملات دیروز بود که نشان دهنده وضعیت نزولی بازار است. بنابراین به نظر می‌رسد بورس در اولین روز کاری تیرماه توان صعود نداشته باشد. با این حال تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند شاخص در سطح یک میلیون و ۵۳۰ هزار واحد حمایت خواهد شد و اگر شاخص تا نزدیکی آن نزول کند رو به بالا برخواهد گشت.

  خبر های مرتبط
  برچسب ها: بازار بورس
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: