تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

سیگنال های اساسی به بازار سرمایه

شاخص کل بورس دیروز افت کمتر از یک درصدی داشت. امروز چند سیگنال برای سهامداران وجود دارد و کارشناسان عقیده دارند، بورس روند متعادلی خواهد داشت.

دلیل ریزش بورس

رویداد۲۴ بورس دیروز رشد ۱٫۳ درصدی داشت و به سطح یک میلیون و ۴۶۷ هزار واحد رسید. امروز چند سیگنال برای بازار وجود دارد و کارشناسان عقیده دارند که تالار شیشه‌ای، روند متعادل را تجربه می‌کند. بر همین اساس این انتظار وجود دارد که شاخص کل در این روز تا حدودی مثبت می‌شود.

بورس کالا در اطلاعیه ای زمان ثبت سفارش خودرو را ابلاغ کرد. بر همین اساس ثبت سفارش خودرو عرضه ۲۶ مرداد ماه تا ساعت ۱۷ روز قبل از معامله (سه‌شنبه ۲۵ مرداد) امکان پذیر است.

عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند رانت این حوزه را کاهش و خودرو را به تعادل قیمتی برساند.

سمیه محمدی، مدیر محصول پروژه توثیق الکترونیک سمات درباره شرایط توثیق سهام گفت: سهامداران نباید محدودیت ناظر به اصطلاح سهام فریز داشته باشند. همچنین دارایی قابل معامله و سپرده باشد و دارایی توقیف و توثیق شده از قبل نداشته باشند.

ضمانت وام بانکی توسط سهام بورسی می‌تواند اعتماد سهامداران را نسبت به بورس افزایش دهد.


بیشتربخوانید: افزایش نرخ بهره، بیماری یا درمان؟/ پیامد سیاست‌های بانک مرکزی چیست؟


افزایش اعتماد سهامداران به بورس

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا امروز، ۱۰۴ شرکت بورسی، مبلغ ۱۳۰۰میلیارد تومان از مطالبات سهامداران را به حساب ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۲۴۷ نفر از طریق سجام واریز کرده‌اند.

این دریافت سود اعتماد سهامداران را نسبت به بازار سرمایه افزایش می‌دهد.

میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس گفت: برای شفاف شدن قیمت اوراق تسهیلات مسکن، تصمیم گرفتیم که معاملات روزانه این اوراق ممنوع شود. اکنون به دنبال تصویب ضوابط پذیرش استارتاپ‌ها در بازار سرمایه، به دنبال عرضه استارتاپ‌ها هستیم که تعدادی از استارتاپ‌ها اکنون در مرحله تاییدیه سهامداری قرار گرفته‌اند و ما از این به بعد باید به دنبال ارزش‌گذار باشیم.

ممنوعیت معاملات روزانه اعتماد سهامداران را نسبت به بورس افزایش می‌دهد. از دیگر با اعلام ضوابط استارتاپ‌ها، میزان عرضه اولیه این شرکت‌ها افزایش می‌یابد و در نهایت نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه می‌شود.

خبر های مرتبط
نظرات شما