تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - ۱۱ آبان ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۹ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

گاف‌های عبدالله گنجی در مناظره با زیدآبادی / مغزهای متفکر اصولگرایان چه می‌گویند؟

مناظره عبدالله گنجی و احمد زیدآبادی اگرچه درباره مهسا امینی و اعتراضات ۱۴۰۱ بود اما نکات دیگری هم در دل آن وجود داشت که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

عبدالله گنجی

رویداد۲۴ این روزها برای القای این دیدگاه که سخنان منتقدان همواره شنیده می‌شود، مناظره‌های مختلفی برگزار می‌شود که کسانی در آن حضور دارند که تا کنون تابو و خط قرمز محسوب می‌شدند، چهره‌هایی همچون غلامحسین کرباسچی، احمد زیدآبادی و محمد قوچانی که اتفاقا در دوره جمهوری اسلامی، زندانی سیاسی بوده‌اند، این روزها به صداوسیما دعوت می‌شوند و در مقابل نیز چهره‌های اصولگرایی قرار می‌گیرند تا ثابت کنند که منتقدان اشتباه می‌کنند. احتمالا اگر تاجزاده زندان نبود، او یکی از مهمانان این مناظره‌ها بود.

یکی از نکات مهم این مناظره‌ها این است که به خوبی نشان می‌دهد وزن سیاسی و سواد عمومی هر فرد که نماینده یک جریان سیاسی است، تا چه اندازه است. مثلا قاسم روانبخش که در برنامه شیوه شبکه چهار شرکت کرده بود، حتی تفاوت جبهه ملی و نهضت آزادی را نمی‌دانست! یکی از چهره‌هایی که این روزها به عنوان نماد جریان اصولگرایی به مناظره‌های مختلف دعوت می‌شود، عبدالله گنجی مدیر پیشین روزنامه جوان و مدیر مسئول کنونی روزنامه همشهری است. او روز گذشته در مناظره‌ای با احمد زیادآبادی شرکت کرد تا درباره مسائل روز کشور صحبت کنند. اگرچه خود زیدآبادی هیچگاه در مقام یک مناظره‌کننده چهره قوی و مسلطی نبوده، اما باز هم عبدالله گنجی نتوانست مخاطبان خود را اقناع کند و اگرچه حوزه اندیشه مسئله برد و باخت نیست، اما تقریبا می‌شد اینگونه نتیجه گرفت سخنان گنجی در این مناظره هم چنگی به دل نزد و اوج توان اصولگرایان را به خوبی نشان داد.

به جز از مسئله توان طرفین در تسلط به بحث، بخش دیگر ماجرا به دیدگاه‌های جدیدی بازمی‌گشت که گنجی در مناظره مطرح کرد؛ برخی از آنها ادعای عجیب بودند و برخی از آنها نشانه‌ای از احتمال تغییر در سیستم تصمیم‌گیری.

در حالی که در این مناظره‌ها عموما چهره اصلاح‌طلب ادعا‌های تندتری مطرح می‌کند، اما این بار این گنجی بود که صحبت‌های تندتری مطرح کرد. صحبت‌هایی که شنیدن آن از زبان یک چهره سیاسی مثل گنجی، همانطور که گفته شد می‌تواند نشانه‌ای از تغییر در سیستم تصمیم‌گیری در برخی ارکان ارشد نظام باشد.

۱۷ میلیون بی‌حجاب در ایران

در حالی که آمار دقیقی از تعداد افراد بی‌حجاب ارائه می‌شود، گنجی تعداد این افراد را ۱۷ میلیون نفر عنوان کرد و گفت «معتقدم در حال حاضر ۱۷ تا ۱۸ میلیون بی‏‌حجاب داریم که گشت ارشاد با این ۱۷ تا ۱۸ میلیون کاری ندارد.»

اگر آمار گنجی را مبنا بگیریم، حدود یک‌چهارم از جمعیت کشور و بیش از نیمی از جمعیت زنان کشور بی‌حجاب هستند و اعتقادی به این موضوع ندارند. البته گنجی گفته «در حال حاضر سخت معتقدم باید دست به اصلاح زد. نظرسنجی دانشگاه مریلند می‏‌گوید مردم ایران معتقد به نظام هستند، اما مسئله معیشت دارند. از دو هزار نفر در شهر‌ها نظرسنجی کردند که ۶۰ درصدشان گفتند که مسئله مردم اقتصادی است و ۴۰ درصد گفتند مسئله زنان است. فضای مجازی، فضای جمهوری اسلامی نیست.»

دروغ‌های سعید مرتضوی

یکی از مواردی که معمولا در محفل‌های مختلف حتی مردم عادی از آن صحبت می‌شود، این است که مقامات عالی‌رتبه کشور اطلاعات دروغ و کانالیزه شده داده می‌شود و همین اطلاعلات دروغ باعث می‌شود این مقامات تصمیم نادرست اتخاذ کنند. عبدالله گنجی در بخشی از مناظره این موضوع را تایید کرد.

در قسمتی از مناظره که گنجی قصد داشت همراهی دانشجویان را به دست بیاورد و با آن‌ها احساس همدلی کند، در پاسخ به انتقادات احمد زیدآبادی از قاضی مرتضوی گفت «از زندان رفتن هر کسی ناراحت می‏‌شوم. در مورد پاسخگو بودن جمهوری اسلامی باید بگویم هیچ‌کسی اندازه مقامات که در بین دانشجویان حضور یافتند، نبودند. کسانی که حتی فکرشان را قبول ندارم. آقایان خاتمی، احمدی‏‌نژاد و روحانی بسیار در بین دانشجویان بودند. چه توهین‏‌هایی که به آقای خاتمی نشد. عکس احمدی‏‌نژاد را آتش زدند، و چه توهین‏‌هایی که به روحانی نشد، اما هیچ دانشجویی دستگیر نشد. در بحث خانم مهسا امینی می‏‌شد جور دیگری عمل کرد. ابتدا افرادی را عزل می‏‌کردند، بعد موضوع را پیگیری می‏‏‌کردند. به‌طور مثال در بحث آقای مرتضوی گفتیم که جنس‌اش چیست، اما کسی گوش نکرد و تا آخر نگهش داشتند، تا اینکه مشخص شد به مسئولان عالی‌‏رتبه گزارش دروغ می‏‌داده است.»


بیشتر بخوانید: اظهار نظر عجیب مدیرمسئول همشهری درباره تجمعات


مناظره گنجی و زیدآبادی

احمد زیادآبادی و عبدالله گنجی در دانشگاه شریف

محاکمه مقصران هواپیمای اوکراینی

در سه سال گذشته، مقامات قضایی ایران هیچوقت تصویر روشنی از مقصران شلیک به هواپیمای اوکراینی ارائه نداده‌اند. گنجی، اما در این باره ادعای جالبی مطرح کرد او در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی ایران در بررسی پرونده‌هایی، چون شلیک به هواپیمای اوکراینی یا دیگر پرونده‌‏های این‌چنینی چه کارنامه و عملکردی از خود نشان داده که اکنون مردم به پیگیری پرونده‏‌هایی چون پرونده مهسا امینی امیدوار باشند یا به نتایج این پیگیری‌‏ها اعتماد داشته باشند، گفت: «در بحث هواپیمای اوکراینی تا آنجا که می‌‏دانم اکنون ۱۰ نفر زندان هستند و پرونده‌‏های این‌چنینی پیچیدگی‏‌های خاص خود را دارد.»

چهارصد هزار معترض

در حالی که مقامات نظامی پیش از این تعداد معترضان را حداکثر ۱۰۰ هزار نفر خوانده بودند، روز گذشته حداد عادل از حضور ۲۰۰ هزار معترض در خیابان صحبت کرد. اما عبدالله گنجی، عدد حداد عادل را دو برابر کرد و با استثنا کردن دانشجویان معترض از اعتراضات خیابانی مردم، از حضور ۴۰۰ هزار معترض در خیابان سخن گفت «براساس بررسی‏‌هایی که انجام شده در این ۴۵ روز با در نظر گرفتن مولفه نفر، حدود ۴۰۰ هزار نفر به خیابان آمده‌‏اند. البته به غیر از دانشگاه‌‏ها که شرایط خاص خود را دارد. شما این ۴۰۰ هزار نفر را با جمعیت میلیونی ایران مقایسه کنید. حال سوال این است که چرا مردم نمی‌‏آیند؟ چون مردم به دنبال اصلاح هستند و برانداز نیستند و می‌‏دانند که نتیجه براندازی چاه ویل است. البته ممکن است برای برخی اصلا مهم نباشد که بعد از براندازی چه می‌‏شود؟ ولی مردم به این موضوع و مسائل فکر می‏‌کنند.»

با اینکه گنجی سعی می‌کرد خود را مسلط نشان دهد، اما همین آمار‌های متعدد، بدون شک در افزایش بدبینی مردم نسبت به آمار‌های اعلام شده موثر است. هر تحلیلگری می‌داند نمی‌شود بین ادعای صد هزار و ۲۰۰ هزار و ۴۰۰ هزار نفر، ارتباط معناداری پیدا کرد.

ماشین‌های گشت ارشاد در تهران

بعضی صحبت‌های گنجی هم با خنده‌های دانشجویان همراه شد. به گزارش رویداد۲۴ در قسمتی از برنامه گنجی درباره موضوع گشت ارشاد گفت: «گشت ارشاد در تهران فقط سه ماشین دارد.» این صحبت‌ها با خنده و دست دانشجو‌ها همراه شد که گنجی گفت به خودتان بخندید.

یکی دو بار دیگر هم ادعا‌های گنجی با اعتراض و فریاد دانشجویان مواجه شد. همین تصویر به خوبی نشان داد که گنجی، چقدر گزینه نامناسبی برای مدیریت افکار عمومی و رسانه است. او بدون حضور زیدآبادی هم در مناظره شکست خورده بود.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
0
22
اینگونه حضرات چه معمم و چه مکلا ، بر اساس توهماتِ گروهی خودشان ، تصمیم می گیرند ، دستور می دهند ، انتظار همراهی توده مردم را دارند و وقایع و اتفاقات اطرافشان را با عینک توهماتشان می بینند .
پاسخ ها
ناشناس
| France |
۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
دکترای سیاست داره . استاد دانشگاهه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
0
22
باسوادش که این باشه بی سوادش چیه دیگه !
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
22
2
خود گویی و خود خندی
عجب مرد هنرمندی
رویداد که یه پله از اصلاح طلب تندرو هم بالاتره
برخی دانشجویان معترض (بدون فهم ) که احوالشون معلومه
خودتون دادگاه تشکیل دادید و محاکمه کردید و حکم صادر کردید
یه اسفندی هم برای خودتون دود کنید که چشمتون نزنن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
ازهمین اظهار نظرمعلومه سطح درک شماها ! خود گویی وخود خندی مال وقتییه که به قول خودت خودت بگی وبخندی !الان اینجا رفیق کودنتون میگه کل ماشینای گشت ارشاد تهران بزرگ ۱۲۰۰۰۰۰۰نفری ۳تاست !فقط ۳تا ! حالا ایشون گفته ! بقیه خندیدن ! خود گویی وخود خندی کجابود !
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
بات عزیز :
شما تندروها جملات کلیشه و ذخیره شده تو کلیب وردت هست و بعنوان نظر ارسال میکنی با واقعیات جامعه فرق میکنه ،دیگه اصلاح طلبی نیست که مشکلات را گردنش بیندازید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
1
16
در خصوص افاضات آقای گنجی چیزی نمی گویم - چون حرف های ایشان ارزش نقد هم ندارد. در مورد زید آبادی متاسفانه ایشون می خواهد افکار و روش های خشن 14 قرن پیش را بزک کند. او دروعگو نیست لیکن بسیار ساده لوح و زود باور و تاثیر پذیر است و به راحتی فریب می خورد. او گول دعوت کسانی برای مصاحبه را خورده که امیدی به اصلاح شون نیست و از حضور وی در این گفتگو های نمایشی برای توجیح سرکوب مردم بهره می بردارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
این دو نفر بلند شدند اینهمه راه رفتند که در یک جمع 15 نفره داشجو ها مناظره بکنند؟؟ این عکس ثابت می کنه که شعار " اصلاح طلب، اصول گرا - دیگه نمومه ماجرا" واقعیت داره. کسی برای اینها تره هم خرد نمی کنه
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
0
15
افراطی های تندرو مانند آقای گنجی به آخر خط رسیده اند،تا جایی که به زبان خود اعتراف می‌کنند که نظام نیاز به اصلاح دارد! آش آنقدر شور شده است که صدای آشپز هم درآمد!!
پاسخ ها
علی رضا معتمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
اصلاح بنیادین میطلبه حکومت در زمینه اقتصاد سیاست فرهنگ کلهم اجمعین دچار ابرتورم شده طوری که تصور میکنن ایران تحت اشغال انهاست تو اکباتان رجزهای مغولی نشان دهنده اوج درماندگی ست ادبیات بکار برده شده مال لاتهای کوچه های خالی از سکنه است میکشیم یا کشته میشم مربوط به میدان جنگه نه کسانی که دیقه نود به صرافت اصلاح بر امدند اینها هم سیگناله برای صغرا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
2
13
لعن و نفرین ابدی نثار کسانی باد که راه اصلاحات امیر کبیر و مصدق و خاتمی را سد کردند و مردم بی دفاع ایران را وارد یک چالش بزرگ دیگر کردند. خدایا ایران را نگهدار. آمین.
پاسخ ها
ناشناسی 3
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۱
لطفا اسم خاتمی را درکنار آن دونفر نیاورید،خاتمی تمام اعتماد 21 میلون رای مردم را درسخنرانی کرمانشاه بصورتشان پرتاب کرد .ایشان صف خودش را همان موقع ازمردم جداکرد.
ناشناس
| Netherlands |
۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۲
خاتمی کجا و مصدق و امیر کبیر کجا. او به اعتراف خودش یک تدارک چی نظام بود و به مردمی که به او اعتماد کردند خیانت کرد. او هم سنگ و برابر با مموتی است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۲
0
12
هیچکدام از طرفین مناظره نماینده ملت نیستند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۴
0
4
هرسه طرفدار حفظ نظام بودند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۶
5
0
همین که رسانه لجن پراکنی مثل رویداد با این طرفدار افراطی و ضد دینش داره تو این حکومت کار میکنه نشون خوبی از آزاد بیانه
جلیل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۲۳
4
0
واقعا مردم ایران مخالف نظام هستند؟ اگر چنین است که می گویید چرا در این اتفاقات سالهای اخیر حتی سال هشتاد و هشت که اصلاح طلب ها هم بودند نتوانستند یک دهم جمعیت هشتاد میلیونی ایران را به خیابان بیاورند؟ اگر بگویید مردم می ترسند چون آنها را بازداشت یا می کشند من می پرسم مگر زمان شاه مردم را نمی کشتند چرا مردم بطور گسترده در خیابان شرکت می کردند روز هفده شهریور پنجاه و هفت چندصد هزار مردم درحالیکه ارتش شاه مسلح آماده شلیک ایستاده بودند در خیابان علیه نظام شاه شعار می دادند البته شاه هم برای دفاع از حکومتش آنها را به رگبار بست بنابرین اگر مردم واقعا از نظامی ناراضی باشند ودر انقلاب، آینده بهتری در نظر داشته باشند، رهبر درست وحسابی داشته باشند از هیچ چیز نمی ترسند حتی از گلوله .الان هم حمایت نکردن حتی یک چندم مردم ازاین اتفاقات بدلیل ترس ویا ندانستن نیست بلکه از این بابت است که آنها ضمن اینکه خواهان بهتر شدن اوضاع هستند .خواهان براندازی نظام نیستند چون عاقبت کار را با بصیرت کامل می بینند.فقط عده کمی که ماهیت آنها کاملا مشخص است در فکر بر اندازی هستند و البته در خواب پنبه دانه می بینند وگاهی لپ لپ می خورند و گاهی دانه دانه
پاسخ ها
اصغر
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۹
بچه جون برو تاریخ رو بخون، یه کتاب صادق زیبا کلام نوشته به اسم شاه کشتار نکرد، برو بخون بعد بیا صحبت کن
حسین اراکی جمالو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
0
5
بازکه تو آبساید رفتی عبدالله
نظرات شما