تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۰۵ آذر ۱۴۰۱

این علائم مشابه سرماخوردگی "مرگ‌آور" است!

متخصص مسمومیت‌های اداره کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه علائم اولیه مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن را مشابه علائم سرماخوردگی عنوان کرد.

اخبار سلامت

رویداد۲۴ دکتر بهزاد غضنفری پور متخصص مسمومیت‌های اداره کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه با اشاره به افزایش موارد مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در فصل سرما گفت: متاسفانه عمده موارد مسمومیت با این گاز کشنده ناشی از احتراق ناقص گاز در بخاری است و در همین راستا نیاز است که افراد هنگام نصب بخاری حتما رعایت نکات ایمنی را داشته باشند.

وی افزود: گاز مونوکسید کربن بی رنگ و بی بو است، بنابراین افراد نمی توانند در محیط این گاز را تشخیص دهند و این گاز تنها با علائمی که در افراد ایجاد می‌کند خود را نشان می‌دهد.

غضنفری پور گفت: علائم اولیه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن بسیار شبیه سرماخوردگی است و شامل علائمی از جمله سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خارش و گرفتگی گلو و... می شود، بنابراین اگر افراد علائم مشابه سرماخوردگی پیدا کردند، پیش از آنکه احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا و یا حتی کرونا بدهند باید وسایل گرمایشی و مسیرهای لوله بخاری و دودکش را بررسی کنند.

این متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها گفت: با شدت گرفتن علائم مسمومیت، فرد وارد فاز بیهوشی و کما می شود واگر افراد به کما بروند عمدتا جان خود را از دست داده و یا اگر سریعا اقدامات درمانی در خصوص آنها صورت گیرد، احتمال آسیب شدید مغزی در آنها محتمل است، چرا که با وجود مونوکسیدکربن اکسیژن رسانی به مغز مختل شده و بخش‌هایی از مغز دچار آسیب شده و فرد به کما می‌رود.


بیشتربخوانید: شایع ترین عامل مرگ و میر در کشور


غضنفری پور در خصوص مدت زمان ایجاد مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن هم گفت: در این زمینه عوامل بسیاری دخیل است و به فاصله فرد از وسیله گرمایشی، مساحت محیط، تهویه محیط و حتی شرایط جسمانی فرد بستگی دارد.

وی افزود: به‌طور معمول افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی، کلیوی و کبدی دارند، با کمبود اکسیژن سریع‌تر دچار آسیب خواهند شد، اما به‌طور معمول ظرف چند ساعت تا حداکثر ۱۲ ساعت آثار مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در افراد آشکار می شود.

این متخصص پزشکی قانونی و مسمومیت ها با بیان اینکه موارد مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن عمدتا در خواب منجر به مرگ افراد می شود، گفت: در زمان بیداری افراد با مشاهده علائم سرماخوردگی و یا احساس گیجی و سردرد به دنبال علت آن خواهند بود، اما در خواب به‌طور معمول افراد متوجه علائم نمی‌شوند و در نتیجه موارد مرگ با این گاز عمدتا هنگام خواب صورت می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به خطر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بسیار مهم است که افراد اولا از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده کرده و حتما هنگام نصب آن رعایت نکات ایمنی را داشته و از باز بودن مسیر لوله بخاری و دودکش آن اطمینان حاصل کنند.

غضنفری پور خاطرنشان کرد: همچنین باید بر روی دودکش حتما کلاهک H مانند نصب شود که از نفوذ باد به دودکش و لانه‌سازی پرندگان بر روی دودکش و مسدود شدن مسیر آن جلوگیری کند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار سلامت
نظرات شما
پیشخوان