تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۲۲ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

کشور را با برخورد‌های نظامی نمی‌شود کنترل کرد/ بهتر است معترضان دستگیر شده مورد عفو قرار بگیرند

حیدری می‌گوید: بررسی حوادث اخیر، رسیدگی‌های قضایی، برخورد‌های پلیسی و اعدام و بازخوردهایش، جزو دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس است. باید همه ابعاد این موضوعات بررسی شود، چون نهایتاً کمیسیون می‌تواند تذکر و توصیه به دستگاه‌ها دهد.

شهریار حیدری نماینده مجلس

رویداد۲۴ محمد آیتی: شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به رویداد۲۴ می‌گوید: در ناآرامی‌های کشور، دو موضوع را باید از هم تفکیک کرد. برخی از چیز‌هایی که می‌بینیم، اعتراض است که حقیقتاً حق مردم است، چون به کارکرد دستگاه‌های اجرایی انتقاد دارند. اما تنش، درگیری و کشتار وقتی رخ می‌دهد، موضوع معنای دیگری به خود می‌گیرد. رهبر معظم انقلاب هم، معترض را از اغتشاشگر، تفکیک کردند.

او می‌گوید: در جریان ناآرامی‌ها، عده‌ای از آن‌ها که ما معترض قلمدادشان می‌کنیم، دستگیر شدند. از این‌رو، به نظر می‌رسد بهتر باشد معترضان دستگیر شده مورد عفو قرار بگیرند و با تذکر، اجازه داد به زندگی عادی‌شان برگردند. از طرفی، برخی که دستگر شدند، اغتشاشگر هستند. یعنی این افراد، ماموریت داشتند که تنش ایجاد کنند. حال، زندانی کردن افراد، بخشش یا اعدام آن‌ها، در اختیار دستگاه قضایی است.

نماینده قصرشیرین می‌گوید: وقتی مسائل از حوزه اجتماعی عبور می‌کند، سیاسی می‌شود و سپس موضوع، رنگ امنیتی و قضایی و انتظامی به خود می‌گیرد. اکنون موضوع، در مرحله قضایی و انتظامی است. به نظر من، دستگاه قضا باید همه مسائل را از هم تفکیک کند. برخی افراد دستگیر شده، تروریست بودند و روی به ترور آوردند و بحث آن‌ها جداست، مثل حادثه شیراز و اصفهان. اما افرادی معترض بودند و قصدشان تخریب و اختلال نبوده و به نظرم باید رافت اسلامی، شامل حال‌شان شود. رافت اسلامی، همواره به عنوان یک راهبرد در دستگاه قضا بوده و بدین ترتیب می‌توان موضوعات پیش آمده را مدیریت کرد.

حیدری می‌گوید: بررسی حوادث اخیر، رسیدگی‌های قضایی، برخورد‌های پلیسی و اعدام و بازخوردهایش، جزو دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس است. باید همه ابعاد این موضوعات بررسی شود، چون نهایتاً کمیسیون می‌تواند تذکر و توصیه به دستگاه‌ها دهد.

وی در خصوص قاطعیت دستگاه قضا در خصوص اعدام محسن شکاری گفت: عده‌ای معتقدند اگر برخورد صورت نگیرد، ممکن است فضا به همین منوال ادامه پیدا کند و بعضی دیگر می‌گویند اگر برخورد صورت بگیرد، شاید التهابات استمرار پیدا کند. تجربه سه ماه اخیر نشان می‌دهد نباید رویکرد‌هایی را در پیش بگیریم که فضای التهاب در کشور شدت پیدا کند، زیرا به مرور شاهد فروکش کردن ناآرامی‌ها هستیم و مردم هم در حال همراهی کردن هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید: همراهی کردن مردم به این معنا نیست که از مطالبات خود عبور کرده‌اند. از طرفی، آقای رئیسی هم اعلام کرد که ما می‌خواهیم حرف همه مخالفان را بشنویم. اگر این حرف رییس جمهور، عملیاتی شود، قطعاً کار خوبی است که دستاورد‌هایی هم به همراه خواهد داشت. شاید این مسیر تا حدی از طریق کمیته حقیقت‌یاب که وزیر کشور شکل داده با حضور معترضان در سالن چهار هزار نفری وزارت کشور، شدنی باشد. یعنی گروه‌ها، احزاب و معترضان دعوت شوند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند و البته پاسخ هم بگیرند. شخص آقای رئیسی هم باید پاسخگوی مسائل و مشکلات کشور باشد، چون ایشان مسئول و رییس شورای عالی امنیت ملی است.

حیدری می‌گوید: صرفاً با برخورد‌های نظامی نمی‌شود مسائل کشور را کنترل کرد. بخشی از مشکلات کشور، رویکرد اقتصادی دارد. از این‌رو دولت باید اعلام برنامه داشته باشد و شفاف بگوید چه می‌خواهد بکند. حتی بگوید چه برنامه‌ای برای گروه‌های سیاسی و احزاب دارد. این دست کار‌ها بهتر است جایگزین رویکرد نظامی شود. رویکردی که با برخورد توام شود، دستاورد زیادی به همراه نخواهد داشت.

او می‌گوید: اعضای دولت حدود یک هفته است که دور هم جمع شدند و بنا دارند برنامه هفتم توسعه کشور و بودجه سال ۱۴۰۲ را تنظیم کنند. اگر ضرورت‌های امروز کشور در این دو برنامه به صورت واقعی دیده شود، نه مثل بودجه ۱۴۰۱ که ناموفق بوده، بسیاری از نارضایتی‌های جامعه حل و فصل خواهد شد. به نظر من، منشاء و پایه اعتراضات، اقتصادی است و این واقعیت را باید بپذیریم، وگرنه مردم از انقلاب و نظام بدشان نمی‌آید و مخالف آن نیستند. مردم به عملکرد‌ها اعتراض دارند و می‌گویند این مسیر، موثر واقع نشده است. حال در این فضا شاید برخی هم موج‌سواری کنند و ممکن است اسراییل، آمریکا و گروه‌های مخالف و معاند نظام جمهوری اسلامی هم، دنبال بهره‌برداری خود باشند. اگر اقتصاد را به نفع مردم تغییر دهیم، روند کار دشمن هم مختل خواهد شد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
3
1
سلام ، به هیچ وجه نباید آزاد بشوند، اگه آزاد بشوند، برای انتقام از کسانی که آنهار رو دستگیر کرده اند می روند، بیشتر کسانی که بعد از اعتشاش ترور شده اند، بعد از اغتشاش بوده یا به صورت تصادف یا مرگ خاموش , بهترین کار این است که دو الی سه سال در بازداشتگاه بمانند، تا آدم و قابل هدایت شوند. با تشکر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
0
1
نباید جامعه را ملتهب کردددددددددددددددددددددد
Ali
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
1
0
پول افزایش هزینه امنیت سلامت دلهره تکثیر ایدز را ما بپردازیم بعد تو می بخشید
اگر امثال تو‌بجای از کیسه خلیفه ببخشند احترام به قانون احترام نه جلوگیری از اجرای قانون نکنید
بهتر شما جامعه را بیخال شوید فقط قمه بدست را در مقابل محارم اموال خودت قرار گرفت درخواست عفو کن و منتظر عفوهای بعدی تو هستیم. امیدوارم رویداد به فکر مظلومان که از سفره شان هزینه امنیت سلامت دزدیده می باشد باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۲۰:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
کاربر علی از باسواتهای نظامه در کنار محسن رضایی و فدوی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۹
برات متاسفم که ایدز داری سعی کن باهاش کنار بیای ...واینقد تو کامنتات ابروی خودتو نبری و به هر بهانه ای اسمی از ایدز نبری..مرتیکه عرزشی ایدزی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
0
1
عفو....
چه واژه ی غریبی ......
به کدام گناه ناکرده .....؟
اعتراض؟ ......
حسین اراکی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۲
0
1
ازمواضع منطقی شما حمایت می کنیم
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۳
1
2
وقتی مسائل از حوزه اجتماعی عبور می‌کند، سیاسی می‌شود و سپس موضوع، رنگ امنیتی و قضایی و انتظامی به خود می‌گیرد
شما با بلندگوهایتان با اخبار پر از دروغ صدا و سیمایتان باعث برافروختگی بیشتر مردم میشود.داغ مردم را تازه میکنید.فراموش نکرده ایم وقتی نوید افکاری اعدام شد امنه سادات در توئیتی بد بیراه گفت.
شما نمیخواهید صدای مردم را بشنوید این حرفهایتان که بین اعتراض و اغتشاش تفاوت قائلید حرف پوچی بیبش نیست.بعد از اعتراضات به گرانی بنزین سال 98 هم این حرفها ر ا زدید و بعد از مدتی به فراموشی سپرده شد.
عبدالله تراب زاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۵
1
1
معترضان مورد عفو قرار گرفته آمد
اونی که الان تو زندانه قاتل و اراذل و اوباشه
تو چرا پول نظامو میخوری و سنگ دشمنان کشور رو به سینه
نکنه دوستاتن؟
یا ذینفعی؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۹
خاک برسر عرزشیت اشتباه مثبت زدم
رزمنده وجانباز جنگ تحمیلی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۹
0
1
سلام برسردبیر عزیز تورا خدا این نوشته مرا پخش کنید سلطانی مدیر عامل شرکت مخابرات ایران یک دیکتاتور است قدرت هیچ کسی براو نمی رسد چه وزیر باشد چه نماینده ویا غیره قوه قضاییه هم یه چارت تشریفاتی است فقط شعار می دهد در عمل صفراست …خدایا تورا قسم می دهم به مظلومییت حضرت علی دیگر ما را در دست این دیکتاتور سلطانی اسیر مکن ..آمین
رزمنده وجانباز جنگ تحمیلی
نظرات شما