تاریخ انتشار: ۱۶:۰۹ - ۱۷ دی ۱۴۰۱

بهترین فیلم‌های سینمایی هندی اکشن

در این مقاله به معرفی 12 مورد از بهترین و پرامتیازترین فیلم‌های اکشن تاریخ هند پرداختیم....

بهترین فیلم‌های سینمایی هندی اکشن

رویداد۲۴ نازنین احمدی: بعضی دوست دارند هر چند وقت یکبار یک فیلم هندی اکشن خوب تماشا کنند. با این­حال، درست مانند سایر ژانرهای مختلف یک فیلم، یافتن یک فیلم اکشن با کیفیت و داستان خوب نیز بسیار سخت است. سینمای هند یکی از معروف‌ترین سینماهای تولیدکنندۀ فیلم هندی و اکشن است. ما در این مقاله به معرفی 12 مورد از بهترین و پرامتیازترین فیلم‌های اکشن تاریخ هند پرداختیم.

12 مورد از پرمخاطب‌ترین فیلم‌های اکشن هندی در تاریخ سینما

به‌عنوان اولین فیلم هندی پرمخاطب در این مقاله به فیلم «دیوار» ساختۀ یاش چوپرا و با بازی ستارۀ سینما آمیتاب باچان می‌پردازیم.

فیلم «دیوار» محصول سال 1975

کارگردان: یاش چوپرا

نویسندگان: جاوید اختر، سلیم خان

بازیگران: آمیتاب باچان، شاشی کاپور، نیروپا روی

ژانر: اکشن، جنایی، درام

امتیاز IMDb: 8

این فیلم اکشن دربارۀ مردی به‌نام ویجی است که به‌عنوان یک کارگر بارانداز تقلا و تلاش می­کند و در نهایت به یک چهرۀ برجسته در دنیای خلاف‌کاران تبدیل می‌شود، در حالی­که راوی، برادر کوچکترش یک پلیس تحصیل­کرده و درستکار است. این شکاف شغلی و فکری باعث ایجاد مشکلاتی در روابط آن­ها می­شود.

فیلم «تعهد» محصول سال 1975

کارگردان: دولال گوها

نویسندگان: شفیق انصاری، آجیت سینگه دئول، نابندو گوش

بازیگران: دامندرا، هِما مالینی، آجیت خان

ژانر: اکشن، کمدی، درام

امتیاز IMDb: 7.5

دومین فیلم اکشن برتر فیلمی به نام «تعهد» است. این فیلم هندی حول زندگی یک رانندۀ کامیون می‌چرخد که از مادر رضاعیِ خود در مورد قتل پدر و مادرش به­دست یک راهزن مطلع می‌شود و تصمیم به انتقام از آن‌ها می‌گیرد.

فیلم «سوگند: خونین» محصول سال 1996

کارگردان: راجکومار سانتوشی

نویسندگان: ویجِی داویشوار، شیام گوپتا، کِی. کِی. راینا

بازیگران: سانی دئول، میناکشی سشادری، دَنی دنزونگپا

ژانر: اکشن، درام

امتیاز IMDb: 7.5

فیلم «سوگند: خونین» سومین فیلم هندی است که دربارۀ آن می‌گوییم. در این فیلم اکشن گانگستری به نام کاتیا، به مردمان یک روستای کوچک هندی ظلم می‌کند. کاشیناث با نام مستعار کاشی تصمیم می‌گیرد تا به‌تنهایی برای دفاع از حقوق خود و روستاییان موضع بگیرد. آن‌چه در پی می‌آید، مجموعه‌ای از خشونت‌ها و فعالیت‌های غیرقانونی است که نه‌تنها جان همین روستاییان، بلکه جان عزیزانِ کاشی را نیز به خطر می‌اندازد.

فیلم «زنجیر» محصول سال 1973

کارگردان: پراکاش مهرا

نویسندگان: جاوید اختر، سلیم خان

بازیگران: آمیتاب باچان، جایا باچان، پران سیکاند

ژانر: اکشن، جنایی، درام

امتیاز IMDb: 7.5

مورد چهارم از بهترین فیلم هندی فیلم «زنجیر» است. در این فیلم اکشن یک افسر پلیس(با بازی آمیتاب باچان) پس از قتل وحشیانۀ خانواده­اش به دنبال پاسخ­هایی از زندگی است. زمانی که او به دلیل داستان دروغینی که خائنان علیه او به تصویر می‌کشند از وظیفه تعلیق می‌شود، تصمیم می‌گیرد با کمک یک دختر چاقوتیزکنِ خیابانی(با بازی جایا باچان) و یک پاتان، قاتل خانواده‌اش را تعقیب کند.

فیلم «تیراندازی در لوکاندوالا» محصول سال 2007

کارگردان: آپوروا لاخیا

نویسندگان: آپوروا لاخیا، سورش نیر، راج واسانت

بازیگران: آمیتاب باچان، سانجی دات، سونیل شِتی

ژانر: اکشن، جنایی، تاریخی

امتیاز IMDb: 7.1

فیلم «تیراندازی در لوکاندوالا» پنجمین مورد فیلم هندی جذاب تاریخ سینمای هند است. این فیلم اکشن روایتی از گانگستری به نام ماهیندرا دولاس و باند خلافکاریش است که شهر بمبئی را به وحشت انداختند و جنگی عظیم بین پلیس بمبئی و گانگسترها را در 16 نوامبر 1991 شروع کردند.

فیلم «من اکنون اینجا هستم» محصول سال 2004

کارگردان: فرح خان

نویسندگان: فرح خان، عباس تایروالا، راجش ساثی

بازیگران: شاهرخ خان، سوشمیتا سن، سونیل شِتی

ژانر: اکشن، کمدی، درام

امتیاز IMDb: 7

فیلم هندی «من اکنون اینجا هستم»، فیلم شمارۀ 6 در این دسته است.  این فیلم اکشن دربارۀ سرگرد ارتشی است که به­دلیل ماموریتی که دارد بایستی تحت عنوان یک دانشجوی کالج ماموریت مخفی خود را شروع کند. ماموریت او هم جنبۀ حرفه­ای دارد و هم شخصی است. محافظت از دختر ژنرالش در برابر یک مبارز رادیکال، و یافتن برادر ناتنی­اش، دو ماموریتی هستند که او در این کار دنبال می‌کند.

فیلم «مسیر آتش» محصول سال 2012

کارگردان: کاران مالهوترا

نویسندگان: ایلا بدی دوتا، آویناش قدکه، کاران مالهوترا

بازیگران: هریتیک روشن، پریانکا چوپرا جوناس، سانجی دات

ژانر: اکشن، کمدی، درام

امتیاز IMDb: 6.9

هفتمین مورد از برترین فیلم‌ اکشن تاریخ سینمای هند فیلم «مسیر آتش» است. داستان این فیلم هندی حول زندگی جوانی است. پدر این پسر جوان در مقابل چشمانش زجرکش می‌شود. او پانزده سال بعد برای انتقام به خانه برمی‌گردد.

فیلم «مهره» محصول سال 1994

کارگردان: راجیو رای

نویسندگان: شبیر بوکسوالا، راجیو رای، نعیم شا

بازیگران: آکشای کومار، سونیل شتی، راوینا تاندون

ژانر: اکشن، درام، هیجان­انگیز

امتیاز IMDb: 6.9

فیلم شمارۀ 8 از لیست بهترین فیلم اکشن سینمای هند، فیلم «مهره» نام دارد. در این فیلم هندی روزنامه‌نگاری به کمک یک قاتل با حکم حبسِ ابد می‌آید که در دادگاه درخواست تجدیدنظر می‌دهد و با وجود اینکه به او آزادی داده می‌شود، به زودی متوجه می‌شوند که دلیلی شوم پشت آزادی او وجود دارد.

فیلم «سینگهام» محصول سال 2011

کارگردان: روهیت شِتی

نویسندگان: هاری، یونس سجاوال، ساجد

بازیگران: آجی دوگن، پراکاش راج، سودهانشو پاندی

ژانر: اکشن، جنایی، درام

امتیاز IMDb: 6.8

نهمین فیلم اکشن برتر بالیوود، فیلم «سینگهام» است. در این فیلم هندی یک افسر پلیس واقعاً صادق به شهری منتقل می‌شود که توسط گانگستری که او تحقیر کرده است کنترل می‌شود. گانگستر معتقد است که می‌تواند از قدرت خوبی که دارد برای سرنگونی افسری که او را احمق و ضعیف جلوه داده است استفاده کند.

فیلم «کاران آرجون» محصول سال 1995

کارگردان: راکش روشن

نویسندگان: ساچین بومیک، راوی کاپور، اَنوَر خان

بازیگران: راخی گلزار،سلمان خان، شاهرخ خان

ژانر: اکشن، درام، فانتزی

امتیاز IMDb: 6.8

دهمین فیلم اکشن پرمخاطب هندی، فیلم «کاران آرجون» است. داستان این فیلم هندی حول دو نفر به نام‌های کاران و آرجون است که در بخش‌های مختلف کشور تناسخ پیدا می‌کنند. اما ایمان مادر قبلیشان، آن‌ها را گرد هم می‌آورد تا انتقام مرگشان را بگیرند.

فیلم «انفجار» محصول سال 2004

کارگردان: سانجی گادوی

نویسندگان: ویجی کریشنا آچاریا

بازیگران: آبیشک باچان، جان آبراهام، اودی چوپرا

ژانر: اکشن، جنایی، درام

امتیاز IMDb: 6.6

فیلم یازدهم از لیست فیلم اکشن برتر هند، فیلم «انفجار» است. در این فیلم هندی یک باند اسرارآمیز از دوچرخه‌سواران در حال دزدی هستند. دستیار کمیسر پلیس جی دیکسیت از علی که یک مکانیک است، می‌خواهد تا در این پرونده به او کمک کند. زمان به سرعت حرکت می‌کند. این به آن‌ها بستگی دارد که در بهترین زمان سارقان را بلافاصله پس از انجام فعالیت‌های غیرقانونیشان دستگیر کنند

فیلم «تحت تعقیب» محصول سال 2009

کارگردان: پرابو دوا

نویسندگان: سونیل کومار آگراوال، شببیر احمد، شیراز احمد

بازیگران: سلمان خان، آیشا تاکیا، پراکاش راج

ژانر: اکشن، جنایی، هیجان­انگیز

امتیاز IMDb: 6.6

آخرین فیلمی که در دستۀ فیلم هندی برتر در ژانر اکشن به آن می‌پردازیم فیلم «تحت تعقیب» است. در این فیلم اکشن رادهه یک گانگستر بی‌رحم است که هر کسی را به خاطر پول می‌کشد. او جذب جان‌وی، دختری از طبقۀ‌ متوسط می‌شود که کار او را تایید نمی‌کند و می‌خواهد او تغییر کند.

خبر های مرتبط
نظرات شما