تاریخ انتشار: ۱۲:۳۸ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۵ نظر

متن طرح اقدام متقابل در برابر مصوبات اتحادیه اروپا

دولت مکلف است متناسب با فهرست اشخاصی که از سوی اروپا و یا کشور‌های اروپایی در تحریم قرار می‌گیرند، نسبت به تحریم متقابل و متناظر اقدام کند.

متن طرح اقدام متقابل در برابر مصوبات اتحادیه اروپا
رویداد۲۴ روز گذشته طرح «اقدام متقابل و متناظر با مصوبات اتحادیه اروپا در راستای صیانت از قانون اساسی و منافع و حقوق ملت ایران» به صورت «عادی» و به نه با قید «فوریت» در صحن مجلس اعلام وصول شد. این طرح در پاسخ به خیز اتحادیه اروپا برای تروریست خواندن سپاه پاسداران است.

به گزارش ایسنا، متن طرح اقدام متقابل و متناظر با مصوبات اتحادیه اروپا در راستای صیانت از قانون اساسی و منافع و حقوق ملت ایران به شرح زیر است:

«مقدمه:

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دربرگیرنده و مبیّن نهاد‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه است و در مبحث دوم فصل نهم آن در اصول متعدد، هویت و مأموریت ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشریح و تبیین شده و به طور خاص در اصل یکصد و پنجاهم (۱۵۰) قانون اساسی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مأموریت نگهبانی از انقلاب و دستاورد‌های آن را برعهده دارد. در دوران پس از انقلاب اسلامی نیز این نهاد برآمده از انقلاب، رسالت خویش در مقابله با تروریسم را به خوبی به انجام رسانده و در مقابله با گروه‌های تروریستی از جمله گروه تروریستی تکفیری داعش شهدای زیادی را تقدیم کرده و دژ مستحکم نظام اسلامی است که در صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی نقش‌آفرین بوده و بغض اتحادیه اروپا به علت پایدار بودن سپاه پاسداران بر اصول و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. این طرح در راستای حمایت و حراست از این بخش قانون اساسی و جلوگیری از هرگونه آسیب به ساختار‌های قانونی کشور به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

ماده (۱):

دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف است در پاسخ به هرگونه اقدام اتحادیه اروپا و زیر مجموعه‌های آن در تروریستی اعلام کردن نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و تشکیلات تابعه و وابسته به آن‌ها، نیرو‌ها و فرماندهان نظامی اتحادیه اروپا و سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته و یا زیرمجموعه آن‌ها در غرب آسیا را به‌عنوان اشخاص، گروه‌ها و نهاد‌های تروریستی مورد شناسایی و تعقیب قضایی قرار دهد. احکام مقرر در قانون اقدام متقابل مصوب ۰۳/ ۰۲/ ۱۳۹۸ و اصلاحات آن مصوب ۱۷/ ۱۰/ ۱۳۹۸ به نیرو‌ها و فرماندهان نظامی مندرج در صدر این ماده تسری می‌یابد.

ماده (۲):

دولت مکلف است متناسب با فهرست اشخاصی که از سوی اروپا و یا کشور‌های اروپایی در تحریم قرار می‌گیرند، نسبت به تحریم متقابل و متناظر اقدام نماید.

ماده (۳):

در اجرای بند (۱۶) اصل سوم (۳) و اصل یکصدوپنجاه‌وچهارم (۱۵۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف است با همکاری قوه قضائیه، ساز و کار لازم برای دریافت گزارش‌های مستند از اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی برای رسیدگی به موارد نقض فاحش حقوق بشر، حمایت از گروه‌های تروریستی در کشور‌های اروپایی و نهاد‌های مرتبط با اتحادیه اروپا را فراهم سازد تا نسبت به نقض حقوق بشردوستانه، اشغال کشور‌ها و کشتار غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان، جنایت جنگی و تروریسم، سرکوب خشونت یا اعتراضات، ایجاد مانع در دسترسی آزاد به اطلاعات و نقض حقوق اقلیت‌ها، زنان و کودکان و روند‌های اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی و انواع شکنجه مسلمانان و مستضعفان جهان توسط دولت‌های اروپایی و اتحادیه اروپا را با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی پیگیری، تعقیب و رسیدگی لازم انجام شود.»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
0
6
اگر نمایندگان مجلس اینقدر وظیفه شناس!! هستند که پس از تحریم اتحادیه اروپا به فکر احیای قانون اساسی و دفاع از سپاه پاسداران افتاده اند،چرا نسبت به اصل 27 قانون اساسی که آزادی تظاهرات و اعتراضات مدنی را به رسمیت شناخته است اینقدر بی تفاوت و سهل انگار هستند!؟ هموطنان زیادی برای احیای این اصل کشته شدند اما گویا از نظر ایشان همچنین قانونی اصلا وجود ندارد...!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
0
4
طرح اقدام متقابل از جیب مردم یا اقدام علیه جیب مردم.ظاهرا، نمایندگان وکلای مردم هستن در باطن قضیه فرق دارد.
باقر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
0
5
دلقک بازیه رسما
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
0
4
آخه تحریم های شما کجاشونو میخارونه؟ از خودتون تو دنیا خاصیتی گذاشتید که کشورهای دیگه ازش حساب ببرند؟یه مشت بی مغز مفت خور
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
0
2
الآنه که اروپایی ها به غلط کردن بیافتند !!!!
نظرات شما