تاریخ انتشار: ۱۹:۳۵ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۰ نظر

نماینده مجلس: بازجو‌ها از صحبت با اغتشاشگران به چیزی نرسیدند

لطف الله سیاهکلی گفته تعدادی از افرادی که آمدند اغتشاش کردند بیکار بودند و تعدادی نیز وضعیت مالی خوبی نداشتند و در صحبت‌هایی که بازجو‌ها با این افراد داشتند چیز خاصی در نیامد.

اعتراضات مردمی

رویداد۲۴ ایسنا: سیاهکلی گفت که برابر آمارها ۸۰ درصد معترضان افراد ناراضی هستند ،ناراضیانی که ما براحتی می توانیم رضایت آنها را کسب کنیم.آنها ریشه ای ناراضی نیستند و اینطور نیست که از نظام اسلامی ناراضی باشند بلکه از شیوه مدیریت و شرایطی که ما در اقتصاد داریم ناراضی هستند.

متن گفت و گو با سیاهکلی، نماینده مجلس به شرح زیر است:

با فروکش کردن اعتراضات گویی مسئولان مشکلات مردم را که اغلب اقتصادی است فراموش کرده اند؟

واقعیت این است که تعدادی از این‌ها که آمدند اغتشاش کردند بیکار بودند و تعدادی نیز وضعیت مالی خوبی نداشتند و در صحبت هایی که بازجوها با این افراد داشتند چیز خاصی در نیامد. البته یک تعدادی هم وابستگی دارند و جاسوس و مزدورهستند که اینها در اقلیت هستند و شاید کمتر از ۲۰ درصد اینها افرادی باشند که چنین وابستگی هایی داشته باشند، اما برابر آمارها ۸۰ درصد اینها افراد ناراضی هستند، ناراضیانی که ما به‌راحتی می توانیم رضایت آن‌ها را کسب کنیم. آن‌ها از نظام اسلامی ناراضی نیستند، بلکه از شیوه مدیریت و شرایطی که ما در اقتصاد داریم ناراضی هستند. وقتی سالی ۴۰ یا ۵۰ درصد تورم داریم و درآمد مردم سالی ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، مردم چگونه می‌خواهند این ۴۰ درصد را جبران کنند.

به نظر می رسد نمایندگان مجلس هم آن وظیفه نظارتی درست و بایسته را بر عملکرد دولت ندارند و بخشی از این آشفتگی اقتصادی ناشی از این مسئله است؟

اینطور نیست، حرف ما را گوش نمی کنند. در کتاب های اقتصادی کشوری مثل آلمان که بعد از جنگ جهانی دوم دچار بحران اقتصادی شد نوشته یک فرغون پول می بردند و یک کیلو عدس می گرفتند و الان می بینیم این آلمانی که اینطور بوده شرایط اقتصادی بسیار خوبی دارد .

آنها چگونه توانستند اینگونه اقتصاد را اداره و به این سطح برسانند،رمز موفقیت این کشور چه بود؟

تولید ، تنها کلید واژه ای که کشور با آن درست می شود تولید است .

چگونه ؟

ما زیاد شعار می دهیم و حرف تولید را می زنیم اما به آن عمل نمی کنیم. تولید یعنی هر کس که می خواهد سود بکند و دنیای خود را آباد کند باید به سمت آن برود. باید همه سرمایه گذاری ها را به سمت تولید ببریم.

نمی شود با فرمان بگوییم همه به سمت تولید بروند، اقتصاد علم است؟

بله نمی شود ،مفهوم حرف من این است که آدم ها وقتی به سمت تولید می روند که تولید بالاترین سود را نسبت به هر فعالیت دیگر در کشور بدهد.مسائل اقتصادی مسائل علمی است و نمی توانیم فرمان صادر کنیم و نمی توانیم قیمت ها را با فرمان کنترل کنیم.

شما به اعتراضات اشاره داشتید، طبق پیش بینی ها قدرت خرید مردم در سال آینده ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و عده ای معتقدند با روند فزونی نرخ دلار این عدد بالاتر هم خواهد بود . منظور من این است که فشار اقتصادی مسبب حضور افراد فرودست در اعتراضات نگردد؟

اجازه دهید من دو سه جمله بگویم و بعد به آنجا برسم، اگر در کشوری تولید بالاترین سود را بدهد همه آدم ها پول خود را به سمت تولید خواهند برد. چرا در کشور ما پول به سمت تولید نمی رود و به سمت دلالی می رود و حتی بانک ها کار تولید نمی کنند و دلالی می کنند.

چرا دلالی می کنند ؟

اولا در هر جای دنیا سود تولید بالاتر از ده دوازده درصد وجود ندارد، در کشوری که سود تولید ۱۰ درصد است، چگونه بانک ۲۵ تا ۳۰ درصد سود می دهد. وقتی سود بانکی بالاتر از سود تولید شد، کدام آدم عاقلی ثروت خود را به سمت تولید می برد؟ مردم سرمایه خود را به بانک می سپارند و بانک هم دلالی می کند و در این صورت چرخه دلالی بر چرخه تولید پیشی می‌گیرد. این را باید دولت متوجه شود و جراحی اقتصادی کند. دولت باید تیم اقتصادی خود را درست بچیند، باید تیمی داشته باشد که بفهمد باید همه سودها زیر سود تولید باشد، اگر این موضوع را لحاظ کنیم و همه کشور را بر همین اساس تنطیم کنیم اشتغال و رونق اقتصادی خواهیم داشت. ما قانون می گذاریم به کسانی که ازدواج می کنند وام می دهیم ،مگر چقدر می شود ،صرف نظر از مسکن امروز کف یک جهیزیه ۵۰۰ میلیون تومان است و یک جوان چگونه می تواند این رقم را تهیه کند،آن وقت می گوییم می خواهیم فرزند آوری را افزایش دهیم، با این وضعیت ازدواج و فرزندآوری ممکن نیست. ما باید پایه اقتصاد را درست کنیم و به فرد شغل بدهیم و درآمد داشته باشد. در این صورت فرد به سمت فساد و اعتیاد نمی رود. انسان ها در نا امیدی و مخمصه به سمت بزهکاری می روند و وقتی فرد به زندگی امیدوار باشد در پی فساد نمی رود. همه اینها که من گفتم یک تیم اقتصادی می خواهد که همین دو جمله را بفهمد که تولید باید محور و سود بانکی باید زیر سود تولید باشد.تا زمانی که سود بانکی ما بالای تولید است اقتصاد درست نمی شود و روز به روز نارضایتی به مردم اضافه می شود. مردم اگر یک مدتی هم کنار می روند دلشان برای کشور و نظام می سوزد و وقتی می آیند اعتراض کنند مورد سواستفاده قرار می گیرند و افراد خود فروخته می آیند و تخریب می کنند ونمی گذارند اینها حرفشان را به دولتمردان بزنند .

چرا وزارت کشور فضایی را برای اعتراضات و شنیدن صدای مردم مهیا نمی کند تا این سواستفاده صورت نگیرد؟

حرف ما را که نماینده مردم هستیم و در مجلس داد و فریاد می زنیم ، کسی گوش نمی کند، ما که راجع به بورس، خودرو و این کارهایی که الان خلاف شرع و قانون صورت می گیرد، حرف می زنیم، کسی حرف ما را گوش نمی کند. مردم هم همینطور، مردم ناراحت هستند که کسی حرفشان را گوش نمی کند.کسی متوجه نیست این‌ها با چه سختی دارند زندگی می کنند. تیم اقتصادی باید این موضوع را درک کند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: اعتراضات مردمی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
علی مرادی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
1
11
آیا اعتراضگران هم بازجوئی شده اند ؟ آیا معترضین خاموش نیز بازجوئی شده اند ؟
از کمیته حقیقت یاب چه خبر ؟ !
همراه بلوچ قهرمان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
0
2
معترضان ، شریف‌ترین ، شجاعترین ، نجیبترین ، فهمیده‌ترین ، مسئولیت‌پذیدترین ، مهربانترین . . .
یعنی دقیقا نقطه مقابل همه شماها.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
0
2
اغتشاشگر تو و اون طویله ای که ۲۰۰راس گوسفند توشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
0
2
مجلس فرمایشی و انتصابی را کسی تحویل نمیگیرد
ناشناس
|
China
|
۰۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
0
1
هيچي ديگه
بانكها كه كار دلالي خودشان را ادامه ميدهند
به حرف نماينده كه كسي گوش نميدهد
سال اينده وضع بدتر ميشود،
معترض ( غير وابسته به گروهك ها)، و بازجو هردو سردرگم ،
تنها كساني كه دارند سود ميكنند؛
بانكها،هستند و ، كساني كه از بيگانگان پول و مواجب ميگيرند.

اين شد مديريت؟!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
0
1
بازجویی به یک زندانی سیاسی (سپیده کاشانی) گفته همین جا دارت می زنم! آیا بازجو طبق قانون چنین اجازه ای دارد!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
1
0
آیا شما خانم بی حجاب منافق معترض جوانان مردم را به کشتن دادید که فقط شال روی سرت را بردارید؟ بعضی شاید تجربه مادر شدن را دارید آیا قتل عام نوجوانان مانند اصغر ارشام کیان و یتیم شدن آرتین و خیلی از خانواده های دیگر برای تو ‌ذره ای ارزش نداشت؟ چقدار جوانان ایرانی باید کشته شوند که خانم غربزده لخت عریان در شهر و فروشگاهها گردش کند؟ خدا انتقام
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
1
0
تورم توسط افرادی که در پیشبرد برجام اشتباه کردند بوجود آمد و توسط خبرهای کذب و سیاه نمایی توسط شاگردان غول رسانه ای غرب در دنیا پراکنده شد تورم و تحریم تشدید شد. فرد غربی و اسرائیلی نیامد دانشمندان و سرمایه های اصلی کشور را ترور کند و همین افراد اغتشاشگر برده های اصلی دشمن در شهادت این عزیزان بودند تورم هم امروز همان برده گان شهوت غربزده وطن فروش احمق پیش می برند . غرب بدون برده گانش هیچ است سوال اساسی چرا صدام گفت ۷ روزه تهرانم؟ چرا مسعود رجوی ۳ روزه تهران را می دید؟ جان بورتون ۴۰ سالگی ج ا ایران ندارد؟ کریسمس تهرانیم؟ پل ستار خان سقوط ج ا ایران تمام؟؟ چرا ؟ فقطزیر ناف فکر داشتن چقدر قیمت دارد؟
ناشناس
|
Iraq
|
۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
1
0
باز جو بیا از من بپرس تا بگم چی میخوان بهت یک عده شون کار میخوان زن میخوان ماشین میخوان خلاصه شکم سیر میخوان محروم هستند از همچی یک عده دیگه شون هم اینها رو دارند آزادی میخوان بی بندباری و ولنگاری تو دانشگاه با این لاس بزنن با اون کسی نگه چرا بی حجابی میخوان دیسکو میخوان مشروب خونه میخوان همین شما هم بمانید قبول دارند مشکلی با نظام ندارند ولی آزاد باشند و اما یک عده دیگه شون رضا پهلوی رو میخوان مریم رجوی رو میخوان تجزیه طلبی قومی رو میخوان این گروه سوم از همه خطرناک ترند و باید مواظب شون باشید نزارید نفس بکشند گروه اول رو راضی کنید گروه دوم رو کنترل گروه سوم هیچ غلطی نمی کنند دیگه باز جویی برا چی دیگه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
0
2
سیاه کله در توهم کامل!
نظرات شما