تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

واکنش مداخله‌جویانه کاخ سفید به مسمومیت دانش‌آموزان

ژان پی‌یر، این مسمومیت‌ها را محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات مستقل و معتبر در این باره و همچنین پاسخگویی عاملان آن شد.

واکنش مداخله‌جویانه کاخ سفید به مسمومیت دانش‌آموزان
رویداد۲۴سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی مداخله‌جویانه به مسمومیت تعدادی از دانش‌آموزان در ایران واکنش نشان داد و خواستار تحقیق سازمان ملل در این باره شد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری هفتگی خود به مسمومیت تعدادی دانش‌آموز در برخی مدارس ایران واکنش نشان داد.

درحالی که مقامات ارشد ایران از آغاز تحقیقات و رسیدگی به موضوع خبر داده‌اند وی در اظهارات مداخله‌جویانه خود تلاش کرد این موضوع را به ناآرامی‌های اخیر در ایران ارتباط دهد و گفت: اگر این مسمومیت‌ها به حضور در اعتراضات ارتباطی داشته باشد، در این صورت جزو وظایف هیات حقیقت یاب سازمان ملل درخصوص ایران است که درباره آن تحقیق کند.

ژان پی‌یر در ادامه مداخلات خود، این مسمومیت‌ها را محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات مستقل و معتبر در این باره و همچنین پاسخگویی عاملان آن شد.

رهبر انقلاب اسلامی روز دوشنبه در سخنان خود پس از کاشت سه اصله نهال به مناسبت روز درختکاری به موضوع «مسمومیت دانش‌آموزان» اشاره کردند و با تاکید بر اینکه مسئولان و دستگاه‌های اطلاعاتی و انتظامی باید با جدیت آن را دنبال کنند، گفتند: این موضوع یک جنایت بزرگ و غیرقابل اغماض است و اگر کسانی در این ماجرا دست داشته باشند، باید عوامل و مسببین آن به اشد مجازات برسند.

 آیت‌الله خامنه‌ای این موضوع را جنایت درحقِ معصوم‌ترین عناصر جامعه یعنی کودکان و همچنین موجب ناامنی روانی جامعه و نگرانی خانواده‌ها دانستند و خاطرنشان کردند: همه بدانند اگر کسانی به عنوان عوامل این جنایت شناسایی و محکوم شوند، هیچ عفوی درمورد آن‌ها نخواهد بود، زیرا باید به اشد مجازات برسند تا مایه عبرت دیگران شود.

همچنین محسن اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه در اظهاراتی با اشاره به نگرانی خانواده‌ها از سلامت دانش‌آموزان، اظهار کرد: سلامت جان و روان دانش آموزان برای ما فوق‌العاده حائز اهمیت است. در اینکه به نظر می‌رسد این اتفاقات کار سازمان‌یافته و کاری است که دشمن یا ایجاد کرده و یا در حال سوءاستفاده یا نهایت بهره‌برداری از آن است، شکی نیست.

وی با تأکید بر اینکه این اقدام از مصداق‌های اصلی افساد فی‌الارض است، گفت: چنانچه عوامل این جریان شناخته شود بدون تردید طبق تعریف قانون جزو مفسد فی‌الارض هستند و اگر این عوامل شناسایی و دستگیر شوند قوه قضائیه به‌صورت کاملاً ویژه و خارج از وقت به آن رسیدگی می‌کند و عناصری که دخیل هستند به اشد مجازات خواهند رسید.

اژه‌ای همچنین تصریح کرد: از همه صاحب‌نظران سلامت، اطلاعات و امنیت کمک گرفته و از بهترین آزمایشگاه‌ها و تست‌هایی که گرفته شده و مواردی که بررسی شده استفاده خواهیم کرد. در مجموع اقدام جدی همه جانبه در حال انجام است و امیدواریم هرچه زودتر به جمع‌بندی برسیم و عامل یا عوامل اصلی شناخته شوند.

محمدحسن آصفری، یک عضو کمیته حقیقت‌یاب بررسی علت مسمومیت دانش آموزان نیز در گفت‌گو با ایسنا جزئیاتی درباره روند بررسی این موضوع ارائه کرد و گفت که بیشترین آمار این مسمومیت‌ها مربوط به دختران و کم‌ترین مربوط به پسران بوده است.

وی ادامه داد: آزمایش‌های مختلفی برای شناسایی نوع مسمومیت در حال انجام است تا علت مسمومیت مشخص شود؛ تاکنون اطلاعات خاصی به دست نیامده که براساس آن مشخص شود که نوع سم چه بوده است. البته بخشی هم به استرس دانش آموزان برمی‌گردد که وقتی اتفاقی بین آن‌ها رخ می‌دهد دیگران هم دچار استرس می‌شوند.

این عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور درباره این‌که آیا منشأ مسمومیت، گاز یا مورد دیگری بوده است؟ گفت: طبق اطلاعات به دست آمده که البته هنوز هم ۱۰۰ درصد تایید نشده، مسمومیت در برخی موارد به دلیل انتشار گاز خاصی بوده که در جا‌های مختلف متفاوت است مثلا در برخی موارد حاوی بوی گندیده یک نوع میوه خاص بوده است، به هرحال موضوع در حال بررسی است تا نوع مسمومیت و ماده آن مشخص شود وزارت بهداشت به طور جدی دنبال می‌کند لذا باید منتظر نتایج سم‌شناسی وزارت بهداشت بود.

وی در جمع‌بندی اظهار کرد: تمامی اعضای کارگروه بر این موضوع تاکید دارند که اگر عامل و یا عواملی در مسمومیت دخیل هستند باید برخوردی توام با اشد مجازات با آن‌ها شود، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی هم تدابیر لازم داشته باشند تا مشخص شود علت این موضوع چه بوده است. در همین راستا قرار است این دستگاه‌ها گزارش کتبی را به کمیته حقیقت‌یاب ارسال کند و این کمیته بعد از دریافت گزارش جلسه‌ای را تشکیل خواهد داد.

آصفری در پایان گفت: تاکید ما بر این است که باید تدابیر امنیتی و اطلاعاتی کامل برای شناسایی عوامل صورت گیرد؛ مجلس شورای اسلامی به طور جد این موضوع را دنبال می‌کند و تا حصول نتیجه پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۶
0
0
پس چگونه همچنان مسیر مذاکرات هسته‌ای باز است/ آمریکا و اتحادیه اروپا هر روز ایران را تحریم و تهدید می کنند و هم هر روز در امور داخلی ایران دخالت و مداخله می کنند.
شرم آور است که امیرعبداللهیان متاسفانه هنوز از مذاکره، توافق هسته ای، برجام، مذاکرات وین وغیره درس عبرت نگرفته است و باز هم بخ دنبال مذاکره و همکاری با خیانتکاران و جنایتکاران است.
نظر امیرعبداللهیان در مورد برجام ؛ اگر آمریکایی واقع بینانه برخورد کند، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت/ نظر امیرعبداللهیان در مورد برجام باز هم غلط و اشتباه است واین در حالی است که آمریکا در سال ۱۳۹۷ به صورت غیر قانونی از برجام خارج شده است و هم منشور سازمان ملل را نقض کرده است. آمریکا ثابت کرد که قابل اعتماد نیست و تاکنون هم نبوده است.


۱ – رئیس شورای امنیت سازمان ملل باید توضیح دهد آمریکا ازسال ۲۰۰۱ تاکنون در افغانستان و منطقه خاورمیانه چه می کند؟
۲ – رئیس شورای امنیت سازمان ملل باید پاسخ دهد آمریکا ازسال ۲۰۰۱ تاکنون از افغانستان و منطقه خاورمیانه چه می خواهد؟
۳ – آمریکا ازسال ۲۰۰۱ تاکنون ثابت کرد که به دنبال جنگ با تروریسم، القاعده، طالبان و دیگر گروه های تروریستی نیست و فقط به دنبال غارت نفت، بمباران، قتل عام، نسل کشی مردم افغانستان، پاکستان، عراق، لیبی، سوریه، یمن، منطقه خاورمیانه و منافع خودش است.
۱۰ هزار نظامی سودانی با دریافت دلار نجس سعودی ها در یمن با سلاح های ساخت آمریکا آدم می کشد، دونالد ترامپ نجس و حشی، بی ادب، بی فرهنگ و بی شخصیت رئیس جمهور آمریکا جنایتکار شماره یک سگ دست نشانده مدعیان حقوق بشر جنایتکار شماره یک ایران را تحریم می کند شرم آور است.

سلیحات ساخت آمریکا دست تروریست‌ها
تروریست ها ازسال ۲۰۱۱ تاکنون سوری ها با سلاحهای ساخت آمریکا می کشند، دونالد ترامپ نجس و حشی، بی ادب، بی فرهنگ و بی شخصیت رئیس جمهور آمریکا جنایتکار شماره یک سگ دست نشانده مدعیان حقوق بشر جنایتکار شماره یک، ایران را تحریم می کند شرم آور است.
آگوست سال ۱۹۴۵ آمریکا بر سر شهرهای هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن بمب اتمی انداخت. اکنون ۷۶ سال از آن ماجرا می‌گذرد، اما هنوز هم هیچ‌کس اعتراضی به این جنایات وحشیانه، وحشی گری وغیرانسانی آمریکا جنایتکارشماره یک سگ دست نشانده مدعیان حقوق بشر نمی کند، خفه خون گرفتن و سکوت اختیارکرده است.
ومجامع حقوق بشری ازسال ۱۹۴۵ تاکنون هیچ اعتراضی به این جنایات وحشیانه، وحشی گری وغیرانسانی آمریکا جنایتکارشماره یک سگ دست نشانده مدعیان حقوق بشرنمی کنند، خفه خون گرفتند و سکوت اختیارکرده اند؟
واین درحالی است که مدعیان حقوق بشر و سازمان های بین المللی تاکنون هیچ اعتراضی به این جنایات وحشیانه، وحشی گری وغیرانسانی آمریکایی ها جنایتکارشماره یک سگ دست نشانده مدعیان دروغین حقوق بشرنمی کنند، خفه خون گرفتند و سکوت اختیارکرده اند؟
متجاوزان بیش از ۵۵ بار به صعده و حجه حمله کردند
طی ۱۲ ساعت گذشته نیرو‌های ائتلاف متجاوز بیش از ۵۵ بار به دو استان صعده و حجه حمله کرده اند.
ومجامع حقوق بشری خفه خون گرفتند، کاری نمی کنند و سکوت کرده اند؟
نباید درقبال جنایات متجاوزان سکوت کرد.
جنایات مدعیان حقوق بشر
مدعیان حقوق بشر، درجنایات ضد بشری جهان دست دارند.
مدعیان دروغین حقوق بشر درمقابل این کشتار نه تنها ساکت نشسته اند بلکه حتی به آن چراغ سبز نیز نشان می دهند.
مدعیان حقوق بشر به فجایع یمن چراغ سبز نشان می دهند.
فاجعه کشتار بی رحمانه هزاران تن ازمردم مظلوم، بی دفاع و بی گناه یمن درسایه سکوت سازمان های بین المللی شرم آوراست.
واین درحالی است که مدعیان دروغین حقوق بشر و سازمان های بین المللی ازسال ۲۰۱۵ تاکنون هیچ اعتراضی به این جنایات و حشیانه، وحشی گری وغیرانسانی عربستان و متحدانش نمی کنند، خفه خون گرفتند و سکوت اختیار کرده اند؟

اشغالگران مسئول مشکلات یمن و منطقه هستند
آمریکا جنایتکار ۴۰۰ میلیون دلار تسلیحات دیگر به اوکراین می‌دهد

آمریکا، انگلیس و اسرائیل طراح اصلی جنگ یمن هستند/ یمن در آینده،تولیدکننده سلاح خواهد بود
آمریکا، اسرائیل و انگلیس، مهندسان تجاوز به یمن هستند

در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷، یک فروند هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، در پرواز معمولی برنامه‏ریزی شده ۶۵۵، از بندرعباس به مقصد دبی در حالی که هنوز سقف پرواز مورد نظر را به دست نیاورده بود بر فراز آب‏های سرزمینی ایران و در آب‏های اطراف جزیره هنگام، در حمله ای تروریستی به وسیله شلیک دو موشک از ناو آمریکایی وینسنس مورد اصابت قرار گرفت و منفجر شد و تمامی ۲۹۰ نفر مسافر و خدمه آن به شهادت رسیدند. ۱۱۸ نفر از این مسافران بی‏گناه، زن و کودک بودند.

باید تجاوزات، جنایات وحشیانه وحشی گری و غیرانسانی انگلیس و متحدانش را به دنیا معرفی کنیم

دخالت و مداخله آمریکا و متحدانش در امور داخلی ایران بعد از مذاکره، توافق هسته ای، برجام، مذاکرات وین وغیره متاسفانه ۱۰۰ برابر هم بیشتر شده است چرا؟

آمریکا جنایتکار به همراه انگلیس جنایتکار از سال ۲۰۰۳ تاکنون به صورت غیر قانونی خاک عراق و لیبی را اشغال کردند چرا؟

شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ – ۱۵:۳۰
حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای انگلیسی در یمن غیر قانونی است و هم نقض قوانین بین المللی بوده است و باید خاک یمن را ترک کنند.

شنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ – ۱۲:۳۶
انگلیس را از یمن اخراج می‌کنیم

آمریکا باز هم نفت سرقتی از سوریه را به عراق قاچاق کرد
منابع رسمی سوریه گزارش دادند که نیروهای آمریکایی ده‌ها تانکر حامل نفت سرقتی از سوریه را به پایگاه‌های خود در عراق قاچاق کرده‌اند.

و این در حالی است که انگلیس جنایتکار به همراه کشورهای اروپایی جنایتکار و به سرکردگی آمریکا جنایتکار و در سایه سکوت بی شرمانه سازمان های بین المللی خیانتکار از سال ۲۰۱۵ تاکنون انواع سلاح های ممنوعه، بمب های ممنوعه و بمب های خوشه ای در اختیار ائتلاف متجاوز سعودی داده است چرا؟
نظرات شما