تاریخ انتشار: ۱۴:۰۲ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۲

میزان افزایش قیمت خودرو در سالی که گذشت

قیمت خودرو در سال ۱۴۰۱ با نوسانات زیادی همراه بود؛ به طوری که طی یک سال، پژو ۲۰۷ با ۳۳۸ میلیون تومان افزایش قیمت همراه و پرچمدار رشد قیمت در میان خودرو‌های داخلی بازار شد.

میزان افزایش قیمت خودرو در سالی که گذشت

رویداد۲۴ سال ۱۴۰۱ در حالی به پایان رسید که قیمت خودرو حتی در آخرین لحظات پایانی دست از نوسان نکشید و با تغییراتی همراه شد. به عبارت دیگر، بازار خودرو در سال ۱۴۰۱ حتی یک ماه نیز شاهد ثبات قیمت‌ها نبود.

فارغ از بحث قیمت‌ها، رکود بر سر بازار خودروی ۱۴۰۱ سایه سنگینی انداخت. در آن بین، اگر رونقی در بازار ایجاد می‌شد، تنها به دلیل هیجانات موقتی بازار و قیمت‌ها بود. حال این مساله مطرح است که خودرو‌های پرطرفدار داخلی در سال ۱۴۰۱ چه عملکردی را در کارنامه خود ثبت کردند؟

با نگاهی اجمالی به قیمت‌ها می‌توان به این مساله پی برد که خودرو‌ها در سال ۱۴۰۱ با تغییرات قیمتی زیادی همراه شدند که منشأ اصلی اکثر این افزایش قیمت‌ها دلار بوده است.

میزان افزایش قیمت خودرو در سالی که گذشت

رشد ۸۲ درصدی قیمت پراید طی یک سال

اما این افزایش  قیمت خودرو در سال ۱۴۰۱ به چه میزان بود؟ با مقایسه قیمت خودرو‌های پرطرفدار در سال ۱۴۰۱ با قیمت آن‌ها در سال ۱۴۰۰ می‌توان به میزان رشد قیمت خودرو‌ها در بازار پی برد.

در گام نخست می‌توان به سراغ اقتصادی‌ترین خودروی بازار ایران رفت؛ پراید که جزو ارزان‌قیمت‌ترین خودرو‌های این روز بازار شناخته می‌شود، در ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ با قیمت ۳۳۸ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد. این در حالی است که این خودرو در اسفند ۱۴۰۰ تنها ۱۸۵ میلیون تومان قیمت داشت. یعنی ۱۵۳ میلیون تومان افزایش قیمت طی یک سال!

فروردین ۱۴۰۱ بود که پراید وارد بازه قیمتی ۲۰۰ میلیون تومان شد. اما ورود قیمت پراید به کانال ۲۰۰ میلیون تومانی تازه آغاز کار این خودرو در مسیر رشد بود و ادامه سال قیمت پراید شیب ملایم صعودی را در پیش گرفت.


بیشتر بخوانید: پیش‌بینی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲


جهش قیمت پژو ۲۰۷ و ۱ میلیاردی‌شدن آن

سال ۱۴۰۱ ایران خودرو طی اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که تولید پژو ۲۰۶ متوقف می‌شود. گرچه این شرکت خودروسازی پس از آن اطلاعیه خود را پس گرفت، اما همین خبر کافی بود که هم پژو ۲۰۶ و هم جایگزین آن، یعنی پژو ۲۰۷ با جهش قیمت فراوانی مواجه شود.

قیمت پژو ۲۰۷ طی ماه‌های اخیر نیز روند افزایشی داشت. به طوری که اسفند ۱۴۰۱ این خودرو به ۷۰۵ میلیون تومان نیز رسید. در حالی که پژو ۲۰۷ سال ۱۴۰۰ در قیمت ۳۶۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد. به عبارتی دیگر، این خودرو طی یک سال حدود ۹۲ درصد رشد قیمت را تجربه کرد.

باید یادآور شد که خبر توقف تولید پژو ۲۰۶ تنها بر قیمت ۲۰۶ تاثیر نگذاشت؛ پژو ۲۰۶ نیز در طی یک سال دستخوش تغییرات قیمتی زیادی شد. تیپ پنج این خودرو در ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ در قیمت ۳۲۲ میلیون تومان عرضه می‌شد. اما اسفند ۱۴۰۱ پژو ۲۰۶، بالغ بر ۲۷۸ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به باشگاه ۶۰۰ میلیون تومانی‌ها پیوست.

افزایش قیمت در ۱۴۰۲ ادامه دارد؟

حال این مساله مطرح است که آیا بازار در سال ۱۴۰۲ نیز شاهد افزایش قیمت‌ها خواهد بود؟ کارشناسان معتقدند با روشی که در حال حاضر دولت و وزارت صمت در پیش گرفته و سعی در کنترل بازار دارند، نه تنها وضعیت بازار خودروی کشور بهبود نخواهد یافت، بلکه به نظر می‌رسد روند افزایش قیمت خودرو در سال ۱۴۰۲ نیز ادامه داشته باشد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت خودرو
نظرات شما
نظرسنجی
پیش‌بینی شما از آینده قیمت دلار چیست؟
پیشخوان