تاریخ انتشار: ۱۲:۴۱ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۲

بازدهی بازار‌ها در فروردین ۱۴۰۲

بررسی تحولات قیمتی بازار‌های موازی نشان می‌دهد بازار سهام مطابق انتظارات، یکه‌تاز بازار‌های مالی و سرمایه‌ای بوده و در نخستین ماه از سال جدید، گوی سبقت را به آسانی از رقبا ربوده است؛ به نحوی که شاخص کل بورس با فاصله بسیار زیاد از دیگر بازارها، در رده نخست بیشترین رشد ماهانه قرار گرفته است.

بازدهی بازار‌ها در فروردین ۱۴۰۲

رویداد۲۴ کارشناسان بازارهای مالی، سال 1402 را سال بورس می‌دانند. دیدگاه غالب در میان سرمایه‌گذاران، معطوف بر آن است که بازارهای طلا و سکه اشباع شده‌اند و فعلا ظرفیتی برای ورود سرمایه جدید ندارند.

در همین حال بازار دلار در نتیجه بهبود روابط بین‌المللی و سرکوب تقاضا و عرضه از سوی بانک مرکزی، فعلا فریز شده و چشم‌انداز روشنی به سرمایه‌گذاران ارائه نمی‌دهد.

به این ترتیب سرمایه‌های خرد از این دو بازار ناامید شده‌اند و پول خود را بسته به دیدگاه‌های سرمایه‌گذاری و میزان نقدینگی به سمت بازارهای دیگر برده‌اند.

بازدهی بازارها در فروردین 1402

شگفتی‌سازی بازار سهام

در میان بازارهای موازی، بازار سهام به دلیل نقدشوندگی بالا، پذیرش نقدینگی در مبالغ خرد و کلان، ارزندگی سهام شرکت‌ها پس از اصلاح دو ساله و دورنمای رشد شرکت‌ها، اصلی‌ترین مقصد سرمایه‌گذاران در نخستین ماه سال جاری بوده و توانسته است در فروردین 1402 بهترین عملکرد را ثبت کند.

بازار سهام کار خود را از پنجم فروردین‌ماه و با معاملاتی به ارزش هشت هزار و 732 میلیارد تومان آغاز کرد. اگرچه ارزش معاملات خرد در این روز کمتر از معاملات خرد روز پایانی سال 1401 بود، اما اهالی بازار سرمایه امیدوارانه برای ورود به دومین روز معاملاتی سال جدید آماده می‌شدند. در نخستین روز سال جاری، بازار سهام همچنین شاهد ورود 179 میلیارد تومان پول حقیقی بود.

امیدواری اهالی بازار به روزهای خوب، این بازار را جذاب نگاه داشت و فرصتی ایجاد کرد تا به مسیر صعودی که از سال گذشته آغاز کرده بود، ادامه دهد؛ به این ترتیب نه تنها شاخص کل بورس توانست در فروردین‌ماه از سقف تاریخی خود عبور کند و این مقاومت مهم را پس از گذشت بیش از 2.5 سال بشکند، بلکه بازار سهام در این ماه موفق شد تجربه روزهای رونق خود را بازیابد و شاهد معاملات خرد روزانه با ارزش بیش از 19 هزار میلیارد تومان باشد.

بررسی تحولات بازار سهام در فروردین‌ماه نشان می‌دهد در اغلب روزهای ماه، بازار سهام شاهد معاملات خرد بالای 10 هزار میلیارد تومان بوده و آخرین روز کاری نخستین ماه سال را هم با معاملاتی به ارزش 16 هزار و 677 میلیارد تومان به پایان رسانده است.

در همین حال تراز ورود و خروج پول حقیقی در این ماه عموما مثبت بوده و بازار سهام توانسته است به آشتی سرمایه‌گذاران حقیقی پس از قهر طولانی‌مدت 2.5 ساله، خوش‌بین باشد. ورود پول حقیقی در این ماه رکوردها را هم جابجا کرد و تنها در یک روز (26 فروردین) به دو هزار و 309 میلیارد تومان رسید! رقمی که پیشتر به آرزویی برای اهالی بازار سرمایه تبدیل شده بود!

بازدهی بورس در فروردین 1402

به این ترتیب بازار سهام نخستین ماه از سال جدید را در حالی به پایان رساند که شاخص کل بورس 18.6 درصد بازدهی ثبت کرد و از یک میلیون و 960 هزار واحد در نقطه صفر آغاز معاملات امسال، به ارتفاع دو میلیون و 324 هزار و 132 واحد در آخرین روز معاملاتی ماه رسید.

شاخص هم‌وزن هم سطوح جدید را تجربه کرد و با ثبت رشد 28.4 درصدی، از پله 592 هزار و 554 واحد در نقطه صفر معاملات سال، به ارتفاع 760 هزار و 754 هزار واحد در آخرین روز معاملاتی فروردین‌ماه رسید.

شاخص کل فرابورس هم در این ماه 19.7 درصد بالا رفت و توانست خود را از سطح 24 هزار و 394 واحدی به ارتفاع 29 هزار و 207 واحدی برساند.

همچنین باید اشاره داشت که در فروردین‌ماه از میان 694 نمادی که سهام آنها مورد معامله قرار گرفته‌اند، 674 نماد بازدهی مثبت را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند! این در حالیست که در این بین دو نماد هم بازدهی صفر درصدی داشته و فقط سهام 18 نماد عقبگرد را تجربه کرده‌اند.


بیشتربخوانید: چرا فاصله درآمد بورس با سایر بازارها بیشتر شد؟


انجماد دلار

بازار ارز از روزهای پایانی سال گذشته در وضعیت نزولی قرار گرفته و قیمت دلار وارد کریدور 40 هزار تومانی شده بود. با این حال اما معاملات غیررسمی و پشت خطی دلار در تعطیلات سال نو سبب شد قیمت دلار در پنجمین روز از فروردین‌ماه روی قیمت 51 هزار تومان بازگشایی شود.

تحولات قیمتی تعطیلات، سبب شده بود برخی دلاری‌ها نسبت به روند این ارز در ادامه راه، خوش‌بین شوند؛ با این حال اما آنچه دلار تا پایان فروردین‌ماه تجربه کرد، تنها انجماد قیمت و سرگردانی بین دو کانال 50 و 51 هزار تومانی بود!

به این ترتیب دلار بازار آزاد در پایان فروردین‌ماه بازدهی منفی 0.71 درصدی را تجربه کرد و نتوانست در رقابت با سایر بازارها مثبت ظاهر شود.

ناتوانی طلا و سکه از ادامه مسیر صعودی

با انجماد بازار دلار، بازار طلا و سکه هم در فروردین‌ماه از رونق افتاد. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در آخرین روز این ماه روی سطح دو میلیون و 605 هزار تومانی نشست تا بازدهی یک ماهه 0.42 درصدی را ثبت کند.

بازدهی طلا و سکه در فروردین 1402

در این بازار، سکه امامی توانست کانال عوض کند؛ به نحوی که از قیمت 30 میلیون و 800 هزار تومان (پایانی) آخرین روز سال 1401، به سطح 31 میلیون و 586 هزار تومانی در پایان فروردین‌ماه رسید و توانست 2.5 درصد صعود کند.

بازدهی دیگر انواع سکه نیز در این ماه مثبت بود و سکه‌های بهار آزادی و  نیم‌سکه به ترتیب بازدهی یک و 1.6 درصدی ثبت کردند. در همین حال قیمت ربع سکه و سکه گرمی هم به ترتیب 4.2 و 1.5 درصد صعود کردند. به این ترتیب بهترین عملکرد ماهانه را در بازار فلزات گران‌بها، ربع سکه ثبت کرد.

بر این اساس می‌توان گفت بازار سهام توانسته است در فروردین‌ماه سال جاری، با ثبت بالاترین بازدهی، رقبا را پشت سر بگذارد و بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران خود کند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بازار بورس
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان