تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۸ نظر

چرایی افزایش قیمت مرغ به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: دولت با اتحادیه مرغداران گوشتی در راه اندازی سامانه معاملات جوجه همسو و هم‌نظر است، اما قدرت ایستادگی مزارع مرغ مادر نسبت به پیشنهاد ما و حمایت دولت از این طرح بیشتر است.

چرایی افزایش قیمت مرغ به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان

رویداد۲۴ مریم بهنام راد- کاهش توزیع و کمبود مرغ در بازار، قیمت آن را بالا برده و هر کیلو مرغ تازه کامل در واحد‌های صنفی سطح شهر تا حدود ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

حدود سه هفته از کاهش عرضه مرغ در فروشگاه‌های سطح شهر می‌گذرد تا جایی که به‌گفته فروشندگان محصولات پروتئینی، میزان توزیع مرغ در مقایسه با اوایل اردیهشت سال جاری به نصف رسیده است.

این در حالی است که مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی پیشتر اعلام کرد: هیچ کمبودی در عرضه مرغ گرم به بازار نداریم و با توجه به رقم بالای جوجه‌ریزی در مرغداری‌های کشور، میزان تولید مرغ در خرداد ماه مازاد بر مصرف کشور خواهد بود و دولت باید برای جمع‌آوری این تولید مازاد از بازار آمادگی داشته باشد، اما امروز وضعیت بازار این محصول با اظهارات این مسئول خیلی متفاوت شده است.

گرانی و کمبود مرغ موضوعی است که این روزها خرید این محصول پروتئینی را برای بیشتر خانواده ها مشکل کرده است.

مقصر گرانی اخیر مرغ کیست؟

در همین رابطه محمدعلی کمالی سروستانی، مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ از وضعیت و دلایل گرانی این محصول چنین گفت: طبق قرار با وزارت جهاد کشاورزی، جوجه یکروزه با قیمت ۱۵ هزار و ۹۰۰ تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ به دست مرغدار برسد. متاسفانه مزارع مرغ مادر و عوامل فروش، این میزان رقم را رعایت نکرده و همین مسئله باعث افزایش ۵ هزار تومانی نرخ جوجه یکروزه و قیمت مرغ زنده شده است.

وی افزود: مزارع مرغ مادر باید از قیمت‌های مصوب تمکین کنند چراکه آن‌ها نهاده نیمایی می‌گیرند و موظف هستند بر قراری که با وزارتخانه داشتند پایبند باشند.

کمالی اظهار کرد: در حال حاضر تولید کنندگان مرغ از لحاظ تأمین نهاده مشکلی ندارند و نگرانی عمده تولید کنندگان به افزایش قیمت جوجه یکروزه برمی گردد چراکه قیمت جوجه یکروزه باید حدود ۱۲ درصد هزینه تولید را به خودش اختصاص بدهد، اما متاسفانه با قیمت‌هایی که خریداری کردند این هزینه به ۱۷ درصد رسیده است.

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: متاسفانه سویه‌های خارجی (جوجه گوشتی) بین ۲۵ تا ۳۲ هزار تومان و بدون ارائه فاکتور و یا دو فاکتور به مرغدار تحمیل می‌کنند و مرغدار هم جرأت شکایت از وضعیت موجود را ندارد چراکه در صورت هر اعتراضی اسم مرغدار وارد لیست سیاه آقایان می‌شود و جوجه به این تولید کننده فروخته نمی‌شود.

پیشنهادی برای کاهش مشکلات تولید مرغ

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به وضعیت تولید کنندگان مرغ گوشتی، پیشنهادی جهت کاهش مشکلات این بخش ارائه شده یا خیر، گفت: پیشنهاد ما این بود که سامانه معاملات جوجه راه اندازی شود، که متأسفانه با مقاومت مزارع مرغ مادر این کار عملیاتی نشده است.

کمالی خاطرنشان کرد: دولت با اتحادیه مرغداران گوشتی در راه اندازی سامانه معاملات جوجه همسو و هم‌نظر است، اما قدرت ایستادگی مزارع مرغ مادر نسبت به پیشنهاد ما و حمایت دولت از این طرح بیشتر است.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت گوشت و مرغ
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
0
4
رژیم شاه دولت روحانی آمریکا و اسرائیل
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
دشمن!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
همه عالم و آدم ، بجز رئیسی !!!!
رایش سوم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
0
3
چون یه بنده خدا
بی خبر همیشه
میگفت ما رکورد زدیم
بعد متوجه شدیم که منظورش
رکورد منفی هست ن
مثبت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۹
2
4
آخرش یعنی اینکه دولت مستضعفین در مقابل مستکبرین جزیی، زانو زده. حالا این دولت که نمی تونه حق مردم رو از گلوی چارتا مرغ دار بیرون بکشه، چطور می تونه پول های بلوکه شده که هیچ، حتی حقابه ی هیرمند رو از دولت بسیار ضعیف طالبان پس بگیره؟؟ حالا هی موووووووشک هوا کنید و پز اتمی شدن بدین!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
0
1
دشمن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
0
0
همه عالم مقصرند جز مسیولین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
0
0
افزایش قیمت مرغ به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان نتیجه عملکرد و اقدامات دولت، مسئولان و نمایندگان مجلس است و هم به خاطر بی قانونی در کشور بوده است.
نظرات شما
پیشخوان