تاریخ انتشار: ۰۰:۰۷ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۴۲ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛

مقایسه توان نظامی ایران و افغانستان/ جنگ احتمالی ایران و طالبان چه ابعادی دارد؟

افزایش تنش میان ایران طالبان این سوال را ایجاد کرده که در صورت بروز جنگ بین ایران و افغانستان، چه چیزی در انتظار ماست؟ قدرت نظامی افغانستان و ایران چگونه است؟ برای پایخ به این سوال گزارش رویداد۲۴ را بخوانید.

جنگ ایران و افغانستان

رویداد۲۴ لیلا فرهادی: در تبادل آتش میان نیرو‌های ایران و طالبان در مرز با افغانستان، دو تن از سربازان مرزبان ایران شهید شدند. فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران بعد از این حادثه به مرز شرقی کشور رفت و نیرو‌های طالبان را تهدید کرد. امیر سرتیپ حیدری گفته «ما حسن همجواری به‌جا می‌آوریم، ولی اگر جایی احساس شود طرف مقابل نمی‌خواهد به مقررات تن بدهد با برخورد دیگری مواجه می‌شود.»

البته طرف مقابل هم برای ایران خط و نشان کشیده است. عبدالحمید خراسانی یکی از فرماندهان طالبان خطاب به ایران گفته «قدرت ما را امتحان نکنید شما در پشت پرده با غربی‌ها هستید اما ما مسلمانان واقعی هستیم». این فرمانده به سرعت برکنار شد، اما دوباره در اظهار نظری مدعی شد «با شوق بیش‌تر از جنگ در برابر امریکا با ایران می‌جنگیم... اگر بزرگان طالبان اجازه دهند به زودی ایران را فتح می‌کنیم.»

با توجه به خط و نشان دو طرف، برخی معتقدند احتمال جنگ کوتاه در آینده شاید وجود داشته باشد. رویداد۲۴ در گزارشی توان نظامی دو کشور را با هم مقایسه کرده تا مشخص کند در صورت بروز جنگ بین ایران و افغانستان، کدام یک پیروز خواهد شد.

مقایسه توان نظامی ایران و افغانستان

بر اساس آمار‌های وبسایت نظامی «گلوبال فایر پاور» که یک وبسایت تخصصی در حوزه مقایسه توان نظامی کشورهاست، ایران در رتبه ۱۷ از بین ۱۴۵ کشور جهان از حیث برآیند قدرت نظامی در سال ۲۰۲۳ قرار گرفته است. در همین رده‌بندی، افغانستان در رتبه ۱۱۴ است.

در بخش توان نیروی انسانی چندین فاکتور به عنوان توان نظامی محسوب می‌شود. از جمله آن‌ها جمعیت، تعداد نیرو‌های در دسترس، تعداد سربازان آماده به خدمت، تعداد نیرو‌هایی که به سن خدمت نظامی رسیده‌اند، تعداد پرسنل فعال، تعداد پرسنل ذخیره و در نهایت جمعیت نیرو‌های شبه‌نظامی هر کشور است که در رده باندی با دیگر کشورها مقایسه شده است.


بیشتر بخوانید: رابطه پیچیده ایران و افغانستان/ آیا جمهوری اسلامی به طالبان باج می‌دهد؟


در بُعد جمعیت، ایران با ۸۷ میلیون جمعیت، از افغانستان با ۳۸ میلیون جمعیت، نیروی بالقوه بیشتری در دسترس دارد. تعداد نیرو‌های نظامی بالقوه برای ایران ۴۸ میلیون نفر است در حالی که همین شاخص برای افغانستان کمتر از ۱۵ میلیون نفر را شامل می‌شود.

اطلاعات وبسایت «گلوبال فایر پاور» در مورد تعداد نیروی انسانی ارتش افغانستان به‌روز نیست یا بعد از سقوط جمهوری، انحلال ارتش وابسته به آمریکا را به منزله انحلال کامل نیرو‌های نظامی رسمی این کشور در نظر گرفته و افراد باقیمانده و نیرو‌های نظامی طالبان را تحت عنوان نیرو‌های شبه‌نظامی دسته‌بندی کرده است. بر اساس این آمار، ایران دارای ۹۰ هزار نیروی شبه‌نظامی و افغانستان در دوره کنونی دارای ۶۰ هزار نیروی شبه‌نظامی است در حالی که ایران همزمان ۵۷۵ هزار پرسنل فعال و ۳۵۰ هزار پرسنل ذخیره هم دارد.

بودجه نظامی ایران و افغانستان

به لحاظ بودجه نظامی فاصله ایران و افغانستان زمین تا آسمان است. ایران سالانه ۵.۵۵ میلیارد دلار بودجه نظامی هزینه می‌کند در حالی که این رقم در افغانستان کمتر از یک صدم ایران و به اندازه ۴۹.۵ میلیون دلار است.

سال ۲۰۲۲ نشریه مرکز بین‌المللی مبارزه با تروریسم گزارشی درباره سلاح‌هایی که بعد از خروج آمریکا از افغانستان به جای مانده، منتشر کرده است. بر اساس این گزارش و گزارش‌های رسانه‌ای دیگر، آمریکا به دلیل پیشروی سریع طالبان بخشی از ادوات جنگی‌اش را در افعانستان به جای گذاشته است. آمریکا در دو سال اخیر مدعی بوده که در تلاش برای تهیه یک موجودی از تجهیزاتی است که در افعانستان به‌جای گذاشته و به دست طالبان رسیده است، اما هنوز فهرست این موجودی منتشر نشده است. ارزیابی کنگره آمریکا بعد از خروج نیرو‌های آمریکا از افغانستان این بود که، تجهیزات نظامی به ارزش حدود هفت میلیارد دلار در این کشور جا مانده است.

در روز‌ها و هفته‌های اولیه پس از تسلط طالبان، تصاویر و فیلم‌هایی در رسانه‌های اجتماعی از یگان نیرو‌های ویژه طالبان با تسلیحات و تجهیزات تاکتیکی آمریکایی با لباس کامل نظامی را نمایش می‌داد.

به گزارش رویداد۲۴ قبل از خروج آمریکا از افغانستان، طالبان کنترل بخشی از ادوات نظامی قدیمی را در استان‌های تحت سلطه‌اش در دست داشت. بیشتر این سلاح‌هایی که در آن زمان در دست طالبان بود شامل کلاشنیکف، مسلسل سبک و سنگین، راکت‌انداز و همچنین خمپاره، تفنگ ساچمه‌ای و تفنگ دستی می‌شد. این سلاح‌ها از زمان جنگ سرد و دوران حاکمیت شوروی بر افغانستان بر جای مانده بود. از سوی دیگر، نیرو‌های طالبان توسط پاکستان و عربستان هم در همه این سال‌ها تجهیز و تامین مالی می‌شدند.

در طول سال‌های بعد از حمله آمریکا به افغانستان، ایالات متحده هزینه زیادی صرف توسعه افغانستان از جمله در حوزه نظامی کرد. گفته می‌شود در طول بیست سال گذشته نزدیک به ۸۸ میلیارد دلار برای تجهیز نیرو‌های امنیتی و دفاع ملی افغانستان از سوی آمریکا هزینه شده است. بر اساس برآورد‌ها یک‌سوم از این هزینه‌ها صرف ادوات جنگی از جمله سلاح‌های سبک و مهمات شده است. سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ آمریکا ۷ هزار مسلسل و ۲۰ هزار نارنجک و بیش از ۱۸ میلیون گلوله، راکت و مواد منفجره در اختیار نیرو‌های افغان قرار داده بود. گفته می‌شود تجهیزات سنگین نظیر جنگنده، ماشین‌های جنگی و سلاح‌های سنگین یا قبل از خروج آمریکا از افغانستان نابود شده بودند یا از این کشور خارج شدند.

بعضی از هواپیما‌های افغانستان هم قبل از این تاریخ برای تعمیرات به آمریکا منتقل شده بودند و در آنجا باقیماندند، اما طبق گزارش‌ها سربازان آمریکایی ۷۳ هواپیمای دیگر و همچنین ۷۰ ماشین جنگی مقاوم در برابر مین و ۲۷ خودروی زرهی هاموی را قبل از خروج یا غیر نظامی کردند یا غیر قابل استفاده و در افغانستان به جای گذاشتند.

بر اساس این گزارش، خلبانان نیروی هوایی آمریکا و افغانستان قبل از سلطه طالبان از این کشور خارج شدخه و به جای امنی پناه برده بودند و این یعنی تقریبا ۶۱ هواپیما و هلیکوپتر به ازبکستان و تاجیکستان منتقل شدند.

یکی از مقامات آمریکایی درباره سلاح‌های به جای مانده در افغانستان گفته همه آنچه آمریکا در افعانستان داشته، نابود نشده و طالبان به برخی از آن‌ها دست پیدا کرده است. تنها در یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان، طالبان ۱۶ هزار دستگاه دید در شب و تقریبا همه تجهیزات بیومتریک و موقعیت‌یابی، ایستگاه‌های پایه، سیار و سیستم‌های رادیویی تجاری و نظامی قابل حمل و دستی، فرستنده‌ها و تجهیزات ارتباطی را به غنیمت برده است.

آنچه در مورد ادوات جنگی به جای مانده در افغانستان که به دست طالبان رسیده مهم است، نحوه استفاده از بسیاری از آنهاست. برای استفاده از برخی تسلیحات به جای مانده، دانش نگهداری و استفاده خاصی مورد نیاز است. طالبان به طور معمول توانایی استفاده از سلاح‌های قدیمی ساخت شوروی را دارد. گفته می‌شود برای آشنایی نیرو‌های طالبان با سلاح‌های آمریکایی، حاکمان جدید موفق شده‌اند برخی نیرو‌های افغان سابق را قانع کنند که آموزش نیرو‌ها را بر عهده بگیرند؛ اما ظاهرا هنوز چنین دانشی در بین نیرو‌های طالبان وجود ندارد. از طرفی قطعات یدکی بسیاری از این سلاح‌ها در منطقه وجود ندارد هر چند تولیدکنندگان قطعات یدکی تقلبی و مهندسان طالبان با تحقیق در اینترنت می‌توانند این خلاء را به زودی پر کنند.

دولت‌های غربی در واقع امیدوارند نیرو‌های طالبان به زودی نحوه استفاده از این سلاح‌ها را یاد بگیرند در غیر این صورت این سلاح‌های پیشرفته راهشان را به بازار سیاه منطقه باز می‌کنند و به دست داعش خواهند افتاد.

بر اساس گزارش مرکز بین‌المللی مقابله با تروریسم، ۱۳ هواپیما، ۴۵ هلیکوپتر، و هفت پهپاد از پایگاه‌های هوایی مختلف به دست طالبان افتاده؛ از پایگاه هوایی کابل ۲۸ هواپیما و ۴۷ هلیکوپتر به دست طالبان افتاد هرچند طبق گزارش‌ها گفته می‌شود که توسط نیرو‌های آمریکایی از کار افتاده بودند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴۲
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
8
33
مردهای ایرانی که توسط نظام سرکوب شده اند
به جنگ طالبان میروند؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
بله میرن خبر نداری هنو
Russian boy
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
25
2
دختر ایرانی کجایی؟؟
برکه؟
دیشب با دوستم ،سمت محل شما امدیم
ولی پیدایت نکردیم
نکند تو ما را دیدی؟؟
دو پسر قوی هیکل وقد بلند هستیم ،دوستم اهل چچن است...اقا تاجیک هر شب مست می شود
چون دیوانه گشته hahaha
تو گستاخ هستی دختر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
2
11
این موضوع خیلی جا افتاده و عادی است که نیروی نظامی ای که به هر دلیل مجبور به خروج یا عقب نشینی از منطقه ی نظامی شده، باید تمام سلاح ها و ادوات جنگی خود را که قادر به بُردن شان نیست نابود کند تا به دست دشمن نرسد. حال جای پرسش است که چرا این امرِ بدیهی را امریکایی ها در موقع خروج از افغانستان نکردند و این حجم از مهمات، تسلیحات و ادوات جنگی را برای نیروهای طالبان جا گذاشتند!؟
ناشناس
|
Singapore
|
۰۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
4
17
پس افغانی ها پشتشون به سلاحهای جا مانده از آمریکا گرمه . یکی بهشون بگه روش‌های استفاده از این تسلیحات را هم بلد هستید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
همه افغانی ها مثل هم نیست
ناشناس
|
Singapore
|
۰۳:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
4
7
پس افغانی ها پشتشون به سلاحهای جا مانده از آمریکا گرمه . یکی بهشون بگه روش‌های استفاده از این تسلیحات را هم بلد هستید؟
ناشناس
|
United States of America
|
۰۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
33
8
آمریکا شوروی تو افغانستان شکست خوردن شما رو که مثل پشه از روتون رد میشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
میشه بگی امریکا چجور شکست خورد؟ امریکا که سریع افغانستان رو اشغال کرد بیست سال هر بلایی سرشون اورد خروج امریکا بخاطر هزینه نظامی زیاد و نداشتن منابع غنی در افغانستان بود وگرنه چرا در حضور امریکا طالبان کنار رانده شده بود؟توافق سری کرده بودند شوروی هم همینجور افغانستان رو قشنگ در دست گرفته بود علی رغم کمکهای فراوان ایران و امریکا و غرب به افغانستان
مصطفی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
کجا زندگی میکنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
چه افتخاریم میکنی به شکستتون
مزاری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
8
29
اگر جنگی باشد با افغانستان نیست، با طالبان است. لطفا در استفاده از اصطلاحات دقت کنید. مردم افغانستان، طالبان را قبول ندارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
خیلی از افغانی ها تو ایران عاشق طالبان هستند و میگن برعکس دولت های فاسد قبلی اینها آدم های درستی هستند!
واسه همین امثال ما مخالف اینهمه مهاجر افغان تو ایران هستیم.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
دقیقا خداروشکر بالاخر یکی پیداشد اینا همش بخاطر دولت هاست مردم کشور ها ادم های بیگناهین ک بیخودی کشته میشن و با رسانه های کشور خودشون بر علیه کشور مقابل شورانده میشن،در اصل این طالبان که سر میشکنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۰
ملت راحت طلب افغاان همان دنباله های طالبان هستن ولی از نوع ترسو و راحت طلب .تمام سر و ته یک کرباس پوسیده اند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۱
80 درصد افغان ها = پیروان طالبان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
1
24
طلبان نیروی پارتیزانی چریکی فداییه
اینه که برای ایران مشکل ساز میشه
مگر اینکه ایران مرز حائل با افغانستان ایجاد کنه
یعنی حداقل سیصد کیلومتر داخل خاک افغانستان پیشروی کنه یعنی تا ایالت فاریاب و قندهار پیشروی کنه
تا در صورت جنگ فرسایشی درگیری در خاک افغانستان ادامه داشته باشه
مرد تاجیک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
20
1
یک مرد اینجا پیدا نمی شود
شماره واتس اپ برکه را برای من بگیرد؟؟

آتش دوزخ باشد

شراب باشد

تو کنار من باشی
چه بهشتی از این بالاتر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
اتفاقا مرد هستند که همچین کاری نمیکنن!!
برکه ♦♦♦♦₹₹₹
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
شمارم ۰۹۱۲ دو صفر دو
بقیشو بگیر بدو ههه

آتش کباب باشد
منقل باشد
سیخ کباب باشد
و من شما دو سه نفرو
وارد سیخ کباب کنم
هههه
مرد تاجیک
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
برکه
همینطور مسخره کردی
ولی ما تا نزدیک در خانه ات هم
رسیدیم," ...به شماره هم می رسیم
‌ïïï ........
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۰
پیدا می شود ولی به مخنس ها شماره نمی دهند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
1
15
نباید فراموش کنید افقانستان تعداد زیادی جاسوس داخل ایران دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
یکیشان میرسلیم !
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
تمام هفت ملیون نفری ک در ایران هستن،من نمیگم همشون با ما دشمنن ولی هر کدوم میتونن تقیر جپه بدن چون بعید یک نفر بر الیه کشور خودش بجنگ و تاز جدا از اینا ادم هایی هم هستن ک جز اتباع ایران شدن تا جاسوسی کنن
بی طرف
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
1
12
مهم افعانیهای که بودن امار در داخل کشور هستند خطر اینجاست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
از ۳میلیون افغان ثبت نام شده بعصی از تیپ فاطمیون در سوریه میجنگیدن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۱
بعید می‌دانم 2 هزار نفر از بین 3 میلیون رقم زیادی باشه!
عمو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
8
4
ایرانی اگر بخواد دنیارو به زانو درمیار از افغانی وحشی تر خودشه مخصوصآ طالبان
ناشناس
|
Turkey
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
6
3
خوب است اگر جنگ شود
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
6
4
بزرگ کردید غده را و خودتان گرفتار شدید ! چیزی برای از دست دادن ندارند تنش و جنگ چه شکست بخورند پیروزی برای طالبان است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
2
13
اکثریت مردم افغانستان و ایران حکومت و نظام داخلیشان رو قبول ندارند پس اما و اگر زیاد داره
محمد شیخ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
3
5
ما آ مریکا یا شوروی نیستیم طالبان عرضه جنگیدن با ایران عزیز را نداره آ نها پول شلوار ندارن چه برسه به جنگ با ایران مرگ بر وطن فروش ها بی غیرت بدین از زنها تون نگهداری کنین که این و آ ن صاحب نشه....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
منکه نفهمیدم ،منظورت چیه؟؟
کی بی غیرته ؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
1
5
جانم فدای ایران عزیز
ناصرایمانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
4
4
جانم فدای ایران .مرگ بر طالبان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
9
1
ایران چه
قدرتی
دارد طالبان
یک سوته ایران
را شکست میدند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۱
ایران قدرت نظامی برتر منطقه هستش و خاک بر سر طالبان خرفت کثیف بی فرهنگ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۶
5
0
طالبان مثل سگ هار زنده زنده ایران خورن ایرانیون ترسون به خدا
امیر پلنگ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۴/۲۸
0
1
طالبان بخواد جنگی شروع کنه
من خودم سر تک تک شون می برم کاری به بقیه ایرونی ها ندارم
اینا توهم زدن فکر کردن امریکا شکست دادن
می تونن ایرانی هم شکست بدن
توهمی شبیه به آذربایجانی ها
چندتا کفتار گرسنه دور ور ایرانی ها هستن
نمی دونن ایرانی ها از جنس سردار سلیمانی ساخته شدن
پول مهمات آمریکایی ها خرشون کرده
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۲
0
1
افغانها از صدقه سر ایران دارند زندگی میکنند از گرسنگی نمیرند وگرنه صد موشک افغانو طالبان را زیر رو میکنند لازم ب نفر نیست زنده باد ایران وایرانی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۵
0
0
غده سرطانی طالبان نمی تواند در کشور های دیگر هم اختلال ایجاد کند
نظرات شما
پیشخوان