تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۰ تير ۱۴۰۲

زمان مناسب خرید طلا و سکه فرا رسیده است؟

قیمت طلا و سکه در روز دوشنبه ۱۹ تیرماه ۱۴۰۲ در حالی در سومین روز هفته کاهشی بود که ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است: قیمت طلا و سکه در تعادل نسبی قرار دارد و زمان مناسب برای خرید فرا رسیده است.

زمان مناسب خرید طلا و سکه فرا رسیده است؟

رویداد۲۴ میناسادات حسینی: سکه بازان چشم به قیمت‌ها دوخته و دست از خرید و فروش کشیده اند، زیرا فشار اخبار سیاسی این روز‌ها عاملِ اصلی نوسان قیمت طلا و سکه (بخوانید دلار) را در تنگنا قرار داده و موجب کاهش قیمت دلار تا ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان شده است.

قیمت سکه و طلا با حبس قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومان این روز‌ها شاهد کاهش است.

عقبگرد قیمت طلا و سکه در بازار برای سومین روز متوالی

قیمت سکه امامی در لحظه انتشار این خبر ۲۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، سکه بهار ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

اما آیا الان، زمان مناسبی برای خرید طلا و سکه است؟ و برای سرمایه گذاری بهتر است طلای آبشده بخریم یا سکه؟

مقایسه بازدهی طلا و سکه در تیر ماه

مقایسه بازدهی طلا و سکه نشان می‌دهد طلای ۱۸ عیار در دو هفته نخست تیر ماه ۱۴۰۲ نسبت به سکه امامی عملکرد بهتری داشته؛ اما آیا طبق این تجربه بهتر است طلا بخریم؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این رابطه به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: به چند دلیل پیشنهاد ما به مردم برای خرید میان طلای آبشده، مصنوعات طلا و سکه، مصنوعات طلاست.

ابراهیم محمدولی افزود: دلیل نخست اینکه افراد خانواده می‌توانند از مصنوعات طلا استفاده کنند و مورد استفاده آن صرفا سرمایه گذاری نیست. ثانیا با خرید مصنوعات طلا توسط مردم، چرخ تولید صنعت طلا به گردش می‌افتد و طبیعتا بخش تولید است که می‌تواند اقتصاد هر کشور را سر پا نگه دارد. 


بیشتربخوانید: افزایش قیمت طلا چه زمانی دوباره شدت می‌گیرد؟


معاملات کج دار و مریز در بازار طلا و سکه

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد قیمت طلا در بازار گفت: قیمت طلا در یک ماهه اخیر از هر گرم دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خود را به حدود هر گرم دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسانده است؛ اما مشاهده می‌کنیم که هنوز تقاضایی در بازار نیست.

محمدولی با بیان اینکه مردم دست از خرید کشیده اند، ادامه داد: متقاضیان احساس می‌کنند که ممکن است باز هم قیمت طلا ارزان‌تر شود. داد و ستد طلا صفر نشده، ولی کج دار و مریز تقاضای اندکی در بازار هست.

ریزش چشمگیر طلا و سکه در راه است؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در مورد وضعیت این روز‌های بازار طلا و سکه به اقتصاد ۲۴ گفت: نگاه مردم به آینده است و چشم انتظار کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه هستند؛ در صورتی که قیمت‌ها ثبات یافته و به نظر می‌رسد ریزش چشمگیری را شاهد نباشیم.

محمدولی با اشاره به اینکه گاهی عرضه و تقاضای سکه در بازار با هم نمی‌خواند، ادامه داد: از آنجا که بانک مرکزی سکه را ضرب می‌کند باید بتواند عرضه و تقاضا را تنظیم کند. قدرت خرید مردم در وزن سکه‌های کمتر است؛ بنابراین بانک مرکزی باید مدیریت کرده و سکه با وزن‌های پایین‌تر را در بازار عرضه کند که مردم بتوانند نیازشان را برطرف کنند.

فرصت سرمایه گذاری در بازار طلاست؟

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است: ممکن است شاهد کاهش ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی در هر قطعه سکه باشیم، ولی بعید است که سکه بیش از این عدد‌ها ارزان شود، چون اونس جهانی هم چند وقتی است که خود را در محدوده ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۸ دلار حفظ کرده و در این محدوده در رفت و آمد است.

محمدولی خاطرنشان کرد: اونس جهانی تا چندی قبل، خود را به محدوده ۱۹۹۰ دلار هم رسانده بود؛ اما در ۱۵ روز اخیر خودش را با بازار تنظیم کرده و به ۱۹۲۳ تا ۱۹۳۸ دلار رسانده است. از آنجا که قیمت طلا و سکه هم تابعی از قیمت دلار است با کنترل قیمت دلار و حبس آن در کانال ۴۹ هزار تومانی، قیمت طلا و سکه به ثبات رسیده و به نظر می‌رسد الان زمان مناسبی برای خرید است.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت طلا
نظرات شما