تاریخ انتشار: ۲۱:۴۹ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۲

استعفای آقای نماینده بعد از افشای سرقت عینک!

رهبر حزب کمونیستی نروژ در پی دزدیدن عینک آفتابی «هوگو باس» مجبور به استعفا شد.

استعفای نماینده مجلس نروژ بعد از افشای سرقت عینک

رویداد۲۴ در پی انتشار تصاویر دوربین مداربسته یک فروشگاه از سرقت یک جفت عینک آفتابی توسط "بیورنار موکسنس" رهبر حزب کمونیستی نروژ، وی مجبور به استعفا شد.

دوربین‌های مداربسته یک فروشگاه معاف از گمرک در فرودگاه گاردرموئن اسلو، تصاویر آقای موکسنس را حین سرقت یک جفت عینک آفتابی لوکس مارک «هوگو باس» در روز ۱۶ ژوئن ضبط کرده بودند.

در پی پخش این خبر، آقای موکسنس در ابتدا گفت که این اتفاق «تصادفی» بوده است. اما بعدتر پایگاه روزنامه محلی «وردنس گانگ» فیلمی از دوربین‌های مداربسته را منتشر کرد که نشان می‌داد وی برچسب قیمت عینک آفتابی را جدا کرده و آن را ابتدا روی چرخ‌دستی‌ و سپس داخل جیبش می‌گذارد.

در پی انتشار این ویدئو آقای موکسنس با اعتراف به انجام سرقت، از سمت خود استعفا داد. او که عضو پارلمان نروژ محسوب می‌شود، برای ۱۱ سال دبیرکلی حزب سرخ نروژ را بر عهده داشت.

وی در حساب شخصی خود در فیس‌بوک نوشت: «بسیاری از مردم از من پرسیده‌اند که چگونه توانستم چنین کار احمقانه‌ای را انجام دهم؟ این را در هفته‌های اخیر بارها از خودم پرسیده‌ام. من توضیح کافی برای انجام چنین کاری ندارم.»

آقای موکسنس از منتقدان سرسخت نظام سرمایه‌داری به شمار می‌رود. وی پیشتر گفته بود حزبش در پی اجرای «سوسیالیسم» است، نظامی که در آن «ثروت به طور عادلانه تقسیم می‌شود.»

یک روز پیش از توضیحات ارائه شده توسط وی درباره علت سرقت عینک، کمیته اجرایی ملی حزب سرخ که دارای ۸ کرسی در پارلمان کشور است تصمیم گرفت آقای موکسنس را برکنار کند.

رهبر جدید حزب سرخ روز دوشنبه هم سرقت عینک و هم نحوه واکنش آقای موکسنس به این رسوایی را محکوم کرد. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی با بیان اینکه رهبر سابق حزب از ابتدا «اطلاعات درستی» درباره پرونده ارائه نداده است، گفت: «من از این بابت هم عصبانی و هم مایوس هستم، و این را خیلی مستقیم و با زبانی ساده به بیورنار گفتم.»

حزب سرخ نروژ در سال ۲۰۰۷ و بعد از انحلال خودخواسته حزب کمونیست کارگری و اتحاد انتخاباتی سرخ تشکیل شد تا جوانان چپگرا و چپگرای افراطی نروژی را جذب کند.

این حزب در سال ۲۰۲۱ برای اولین بار موفق به کسب کرسی در پارلمان نروژ شد.

برچسب ها: فیلم روز
نظرات شما