تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - ۰۸ مرداد ۱۴۰۲
تشریح عمکرد و برنامه‌های آتی شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران:

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع فوق العاده صاحبان سهام شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، با حضوربیش از ۹۰ درصدی سهامداران برگزار شد. در این نشست بر تقسیم ۲۲ درصدی سود سال جاری، معادل ۸۰ ریال، سود سالانه سهامداران توافق شد.

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

رویداد۲۴ به گزارش روزنامه اینترنتی «فراز» جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع فوق العاده صاحبان سهام شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، ۲۹ تیرماه با حضور سهامداران، اعضای هیات‌مدیره، بازرس قانونی و حسابرس و همچنین نماینده سازمان بورس در هتل اسپیناس پالاس واقع در سعادت‌آباد تهران برگزار شد.

شرکت آهنگری طیف وسیعی از قطعات اساسی و ایمنی را در صنایع مختلف از جمله صنایع خودروسازی، کشاورزی، نفت و گاز، راه آهن و دریایی، راه ساختمان و معدن و مهندسی عمومی تواید می کند. این شرکت در تولید انواع میل لنگ و همچنین انواع قطعات با وزن های ۲۰۰ گرم تا ۱۵۰ کیلو به صورت اختصاصی فعالیت می‌کند.

از دیگر فعالیت‌های شرکت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نصب و راه‌اندازی کارگاه جدید تولید سوپاپ در راستای توسعه محصول وبرنامه افزایش درآمدهای شرکت

ایجاد کارگاه جدید ماشین کاری بعضی قطعات تولیدی در جهت توسعه محصول و افزایش بیشتر درآمدهای شرکت

 بهره‌برداری و تولید انبوه بصورت کامل از خطوط جدید نصب و راه اندازی شده، در راستای تکمیل و توسعه اجرای تاسیسات مکانیکی کوره‌ای مورد نیاز

از ماموریت شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران ‌می‌توان به تولید انواع قطعات آهنگری با بهره‌گیری از دانش فنی روز و نیروی انسانی کارآزموده برای ارائه در بازارهای داخلی و انجام صادرات جهت نیل به سودآوری اشاره کرد، در راستای این ماموریت توسعه بازار مصرف قطعات آهنگری در صنایع خودروسازی، ماشین آلات کشاورزی، صنایع ریلی و همچنین سایر صنایع استفاده کننده از قطعات آهنگری در سرلوحه ماموریت این سازمان قرار دارد.

شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران، یکی از شرکت‌های تفکیک‌شده از شرکت  تراکتورسازی ایران  است. این شرکت که در زمینه‌های آهنگری، ساخت قالب، عملیات حرارتی، و ماشین‌کاری فعالیت می‌کند و در زمینی به مساحت حدود ۱۰ هکتار و فضای سرپوشیده ۱۰۰۰۰۰ مترمربع قرار دارد. این شرکت ظرفیت تولید سالانه حدود ۲۵۰۰۰ تن انواع قطعات فورج را دارا می باشد.

مجمع با ریاست آقای مهدی کباری و با اعلام حضور بیش از ۹۰٪ سهامداران در جلسه رسمیت یافت. در ابتدای این نشست آقای حیرت‌انگیز، مدیرعامل شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران گزارش کلی  از عملکرد سال ۱۴۰۱ شرکت را بیان نمود ودر ادامه دکتر قهرمانی قائم مقام مالی و اقتصادی شرکت مشروح گزارش را ارائه کرد.

قهرمانی گفت: ماموریت شرکت آهنگری، تولید انواع قطعات آهنگری و با بهره‌گیری از دانش فنی روز و نیروی انسانی کارآزموده برای ارائه در بازارهای داخلی و انجام صادرات جهت رسیدن به سود مناسب است. توسعه بازار مصرف داخلی و خارجی قطعات آهنگری در صنایع خودروسازی، ماشین‌آلات کشاورزی و صنایع ریلی از دیگر حوزه‌های مورد توجه شرکت است. توجه به افزایش کیفیت و بهره‌وری از اهداف این شرکت است.

در این نشست ترکیب سهامداران تشریح شد: 

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

شرکت آهنگری در سال ۱۳۶۶ به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه از کارخانه تراکتورسازی ایران(سهامی خاص) تفکیک و به عنوان بزرگترین کارخانه فورج گرم در سطح کشور و خاورمیانه، در تبریز ثبت شد. این شرکت سال ۱۳۷۶ در بورس پذیرفته شد و آخرین افزایش سرمایه در همین سال انجام شده و چشم‌انداز و افق ارائه شده در این گزارش تا سال ۱۴۰۲ را بررسی کرده است. در راستای سیاست‌های دولت عمده سهام این شرکت، توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و از طریق بورس و به بخش خصوصی واگذار شد و در حال‌ حاضر عمده سهام این شرکت به مدیریت فعلی (خانواده باویلی) انتقال یافته است.

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

براساس آمارها آخرین افزایش سرمایه سال گذشته از محل سود انباشته و در راستای معافیت‌های مقرر در قانون بودجه کل کشور از رقم ۱.۴۴۲ میلیارد تومان با افزایش ۵۵۰ میلیارد تومانی به رقم ۱.۹۹۲ میلیارد تومان رسیده است.

درآمد فروش محصولات و قالب(عملیاتی) سال ۱۴۰۰ رقم ۱.۱۲۴ میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۱ به رقم ۱۹۰۴ میلیارد تومان رسیده است. (افزایش حدود ۷۰ درصدی)

سود حاصل از فروش محصولات در سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۷۱۳ میلیارد تومان است.

دکترعسگری، ناظر دوم مجمع با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و قطعی برق و نوسان نرخ ارز و افزایش حدود دو برابری قیمت دلار در مدت زمان دو تا سه ماه در طی سال ۱۴۰۱، بیان داشت که این امر باعث کاهش تولید و کاهش سود شرکت شده است، ایشان گفتند شرکت سال ۱۴۰۱ علاوه بر قطعی برق در فصل تابستان، برای اولین‌بار در فصل زمستان هم با مشکل قطعی برق روبرو بود و این چالش باعث وقفه ناخواسته در تولیدات شرکت شده است با این حال شرکت روند خوبی داشته است.

آمارها نشان می‌دهد شرکت آهنگری تراکتورسازی ایران توانسته است عمکرد خوبی را در سال  ۱۴۰۱ به خود اختصاص دهد و روند سودآوری را حفظ و افزایش دهد. سود و زیان ناخالص سال ۱۴۰۰ رقم ۶۳۸ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۱۴۰۱ به عدد ۷۵۱ میلیارد تومان رسیده است. سال ۱۴۰۰ سود و زیان خالص(پس از کسر مالیات) ۶۱۶ میلیارد تومان بود و این رقم در سال ۱۴۰۱ به عدد ۷۳۱ میلیارد تومان رسیده است.

در بررسی وضعیت مالی شرکت می‌توان به جمع دارایی‌ها اشاره کرد که از ۳۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ به رقم  ۳۸۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است. جمع بدهی‌ها با تغییر نه چندان زیاد از رقم ۷۰۰ میلیارد تومان به ۸۴۰ میلیارد تومان رسیده است. همچنین نرخ بازدهی دارایی‌ها ۱۹ و نرخ  بازده حقوق مالکانه(ارزش ویژه) ۲۴.۴ است.

قهرمانی با اشاره به اطلاعات مربوط به تولید و فروش شرکت اعلام کرد: شرکت سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳ درصد افزایش تولید از نظر تناژی داشته است. بطوری‌ که مقدار تولید از ۱۴۶۴۶ تُن  در سال ۱۴۰۰ به مقدار  ۱۸۰۱۵ تُن در سال ۱۴۰۱ رسیده است. همچنین نیروی انسانی در شرکت از ۶۳۹ به ۶۷۷ نفر افزایش یافته است.

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

در ادامه مقایسه کلی فروش و سود شرکت در سه سال گذشته انجام شده است:

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

با بررسی  روندها ملاحظه می‌شود که شرکتآهنگری تراکتورسای ایران از یک روند صعودی برخوردار است.

در این مجمع شاخص‌های کلیدی عملکرد شرکت تشریح شد. حاشیه سود ناخالص در سال ۱۴۰۱ عدد ۳۵.۹۶ و در سال۱۴۰۰ رقم ۳۲.۴۵ و در سال ۱۳۹۹ حدود ۵۴.۲۹ درصد است.

حاشیه سود خالص در سال ۱۴۰۱، عدد ۳۸.۴۲ و در سال ۱۴۰۰ رقم ۵۴.۸۴ و در سال ۱۳۹۹ رقم ۴۴.۰۵ درصد بوده است.

مجمع شرکت آهنگری تراکتورسازی با تقسیم سود ۲۲ درصدی موافقت کرد

 در ادامه این نشست توافق شد که مبلغ ۸۰ ریال سود(معادل ۲۲ % سود سال جاری) به  سهامداران پرداخت گردد و مابقی مبلغ برای افزایش سرمایه با هدف استفاده از معافیت مالیاتی مقرر در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ استفاده شود.

لازم به ذکر است در مجمع فوق العاده شرکت، موضوع تغییرات اساسنامه شرکت مطابق اساسنامه مصوب سازمان بورس اوراق بهادار به تصویب سهامداران رسید. همچنین در ادامه  به کلیه سوالات حاضران در نشست، پاسخ لازم توسط مسئولین شرکت و همچنین هیئت رئیسه مجمع داده شد.

باید یادآور شده، این شرکت از وضعیت ثبات و پایداری قابل قبولی نسبت به سایر رقبا در صنعت قطعه سازی برخوردار است

برچسب ها: تراکتور سازی
نظرات شما